spravy.sk spravy.sk

KOMENTÁR: Neymar vo "väzení zo zlata". Zaslúži si oveľa menej
zdroj: TASR

KOMENTÁR: Neymar vo "väzení zo zlata". Zaslúži si oveľa menej

Opäť veľa hluku pre nič. Prestupová sága, ktorá sa v lete točila okolo Neymara, liezla na nervy snáď už každému. A oprávnene. Transferové okno sa však zrazu uzavrelo a Brazílčan je stále hráčom parížskeho St. Germain. Napriek všetkým údajným lukratívnym ponukám, ktoré vraj predložili FC Barcelona či Real Madrid.

"Dáme vám zaňho Dembélého, Rakitiča, Semeda a k tomu pár drobných vo výške 100 miliónov. Pošleme Balea, Jamesa, Navasa a tiež nejaké drobné," zneli správy, ktoré na dennodennej báze prinášali zahraničné médiá. Minimálne záujem Barcelony o návrat strateného syna bol jasný. Športový riaditeľ PSG Leonardo potvrdil, že sa uskutočnili rokovania. Interesu "blaugranas" sa nemôžeme čudovať. Neymarovi sa u nich vždy darilo a pokiaľ bol fit, patril medzi najlepších na svete. K čomu ale celé to divadlo bolo dobré, keď z diskusií nebol žiaden výsledok? Komu celá záležitosť prospela?

Isté je jedno - Neymar za každú cenu hľadá únikové dvierka. Znovu. Túži sa vrátiť do Barcelony, čo dal jasne najavo. Hoci nepriamo, ale dal. A je to nanajvýš pokrytecké, že volá o pomoc do klubu, ktorému chcel ešte nedávno narobiť problémy. Keď totiž opúšťal Camp Nou, hovorilo sa o jeho pretrvávajúcej nespokojnosti v klube, zlých vzťahoch s trénerom aj spoluhráčmi. Všetko vyvrcholilo hádkou s obrancom Nelsonom Semedom, s ktorým sa takmer pobil na tréningu. Akonáhle naozaj odišiel z Barcelony, začal sa s ňou súdiť o desiatky miliónov eur, ktoré mu malo vedenie vyplatiť ako istú formu odškodného. Neymarovi išlo vždy iba o peniaze, hoci tvrdil inak. Sprvu sa zdalo, že sa chce iba dostať z tieňa Lionela Messiho a byť v tíme, kde by bol najväčšou hviezdou a kde by mal príležitosť získať Zlatú loptu. Aj v novom pôsobisku však nastávali problémy.

Pri začiatkoch v PSG sa Brazílčan hádal s Edinsonom Cavanim o to, kto bude zahrávať penalty. Začal sa ukazovať jeho temperament a góly čoraz viac zatienilo jeho váľanie sa po trávniku pri každom menšom dotyku zo strany súpera, prifilmované pády a večné hádky so všetkými naokolo. Spoluhráčmi, súpermi, rozhodcami. Niekedy to vyzeralo, že nechce zabojovať o Zlatú loptu, ale o Oscara pre najlepšieho herca. Karma si však vybrala svoju daň. Neymar od svojho príchodu pod Eiffelovu vežu odohral iba niečo cez 50 percent súťažných stretnutí PSG. V najdôležitejších fázach sezóny ho totiž vždy postretli zranenia. Postupne sa navyše v Ligue 1 dostával do tieňa vychádzajúcej tínedžerskej hviezdy Kyliana Mbappého, ktorý sa už v súčasnosti môže pýšiť titulom najväčšej hviezdy Parížanov.

Neymar aj preto začal stále častejšie volať o pomoc. Čoraz viac sa začalo hovoriť o jeho odchode z Paríža. A to len po dvoch rokoch v klube. Legendárnu odvetu osemfinále Ligy majstrov 2016/2017 proti PSG, v ktorej Barcelona vyhrala 6:1 (v prvom zápase prehra 0:4, pozn.), označil v jednom rozhovore za svoju najkrajšiu futbalovú spomienku. Za podivných okolností sa neobjavoval na tréningoch klubu. V súčasnosti napriek dobrému zdravotnému stavu nehráva. Prezident PSG Nasser Al-Khelaifi mu cez médiá už dávnejšie posielal viaceré zaujímavé odkazy. "Môžem ho nechať v klube až do vypršania zmluvy v roku 2022 iba v tréningovom procese. Už nikdy nemusí nastúpiť na zápas," cituje jeho slová El País. Tie sa zatiaľ napĺňajú do bodky. Neymar totiž svojím správaním prekročil istú hranicu, ktorú by mu nik netoleroval.

Jeho maniere sa odsúdili aj fanúšikovia St. Germain, ktorí počas súťažného zápasu spievali: "Neymar, hijo de puta!" (v preklade "Neymar, ty sku**ysyn!"). Niet divu, že chcel hlavné mesto Francúzska opustiť. V prípade najdrahšieho hráča na svete (222 miliónov) je to však trochu zložitejšie. PSG ho totiž nemôže pustiť len tak. Ak však bola pravdivá aspoň jedna z medializovaných ponúk, nemohli to odmietnuť. V tom prípade ide klubu iba o to, aby Neymara za všetok spôsobený chaos držal vo "väzení" a uškodil aj Barcelone. A darí sa mu to. Rakitič nehráva, Dembélé nie je na ihrisku väčším prínosom a pokles formy či chuti do futbalu je badateľný aj u Semeda. Prvý spomenutý Chorvát pre problémy v klube vynechá aj piatkový kvalifikačný zápas proti Slovensku. Všetky tieto faktory mohli zapríčiniť aj špekulácie okolo osoby Juhoameričana. Neymar mlčí, médiám aj verejnosti vo všeobecnosti sa vyhýba, odpovede na celú situáciu neposkytuje. Aj jeho mlčanie však spôsobuje viac škody, než je únosné.


Keď si to celé zhrnieme, dospejeme k jasnému záveru. Neymar si uvedomil chybu, ktorú svojím odchodom z Barcelony urobil pred dvoma rokmi a potichu hľadá východisko. Nehráva a očividne nie je šťastný. Je však príliš drahý a stále pre klub dobrý marketingový produkt na to, aby ho predal alebo aspoň nepodržal vo svojich štruktúrach, aby ho vytrestal. Neymar sa tak ocitol vo "väzení zo zlata". Nemôže odísť, napriek tomu ale v klube podľa zmluvy zarobí 37 miliónov eur ročne a k tomu sa pridajú aj príjmy z reklamy. A to je oveľa viac, než si hráč s jeho problémovou, večne nespokojnou a detinskou povahou spôsobujúcou ťažkosti iným zaslúži.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Francúzsko - Ligue 1

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia