spravy.sk spravy.sk

O kole po kole: NesVÁRy kvôli rozhodcom
zdroj: ProFutbal.sk

O kole po kole: NesVÁRy kvôli rozhodcom

Slovenská Fortuna liga má za sebou posledné ligové kolo v úvode sezóne 2019/2020 pred reprezentačnou prestávkou. Pozrite sa na ostatný víkend očami redakcie portálu ProFutbal.sk a zrekapitulujte si s nami to najdôležitejšie, čo sa na trávnikoch udialo.

Náš tradičný úvodný komentár rovno označíme za rubriku POSTAVA KOLA. Je totiž smutné, že v nej opäť nemôžeme spomenúť ani brilantný individuálny počin hráča, ani premyslený taktický ťah trénera. Najväčšmi sa totiž opäť raz hovorí o rozhodcoch. 

Niektorí sa snažia striktne držať pravidiel, niektorí hru zase púšťať a o veľakrát spomínanej intenzite zákroku už kolujú internetom vtipy. Mali by sme sa možno zmieriť s tým, že akú kvalitnú domácu súťaž máme, tak podobnú kvalitu majú rozhodcovia v nej. Len pár z nich je titulovaných ako profesionálnych, dostávajú mesačný plat od zväzu, drvivá väčšina stále píska len popri zamestnaní. Kritika sa ale často znesie na obe strany. Nehovoriac o tom, že mnohí už pískajú na vekovej hranici či až za hranicou pravidiel, keďže mladší rozhodcovia ešte údajne nemajú toľké skúsenosti, aby pískali top ligové stretnutia.

Po poslednom kole boli tŕňom v oku fanúšikov, ale aj aktérov zápasu rozhodcovia Pavel Ochotnický a Dušan Sedlák. Prvý menovaný podľa komentátora televízneho duelu Ľuboša Hlavenu, ale aj hosťujúcich hráčov a trénera „daroval pokutový kop“ domácim za stavu 0:1, ten druhý zase mal ovplyvniť zápas DAC - Slovan skorým vylúčením po polhodine hry a dvomi spornými pokutovými kopmi, taktiež vraj prehliadol faul na polovici ihriska pred druhým gólom Dunajskej Stredy.

Opäť sa rozvíri veľká diskusia okolo kontaktu hráčov a intenzity zákroku. Komisia rozhodcov si situácie pozrie a vydá provizórne tresty, ktoré ani nezverejní. Prípadne povie, že boli verdikty prísne, ale v súlade s pravidlami, alebo ako najčastejšie - nepovie verejnosti nič. Úvod fortunaligového ročníka každopádne nastavil zrkadlo nielen jednotlivým tímom, ale aj rozhodcom a kompetentným, ktorí sa už musia situáciou zaoberať. Azda pripravovaný systém VAR, ku ktorému sa v priebehu týždňa má vyjadriť Únia ligových klubov (ÚLK) pomôže pánom na ihrisku a nedopadne podobným fiaskom ako v susednom Česku či Nemecku...

PREKVAPENIE KOLA: Gólové hody. Nie je nezvyčajné, ak niektorý tím raz za čas vsieti päť gólov, avšak toľko zásahov v domácej súťaži počas jedného kola si nepamätáme poriadne dlho. V šiestich dueloch dovedna padlo 31 presných zásahov, v Dunajskej Strede ich videli sedem, v Zlatých Moravciach a v domácom zápase Serede šesť, v Žiline päť. Cez reprezentačnú prestávku sa budú nad defenzívou musieť zamýšľať najmä v poslednej Senici, Ružomberok prehrával v Zlatých Moravciach 0:4 a Slovan nedostal päť gólov v lige už viac ako desať rokov.

MOMENT KOLA: Stopér najlepším strelcom. Nová posila trnavského Spartaka Bogdan Mitrea sa stal kapitánom tímu a zahráva aj všetky pokutové kopy. Keďže sa z nich nemýli a Spartak zahráva penalty v úvode sezóny nezvyčajne často, obranca sa prekvapivo stal spolu so Žilinčanom Jánom Bernátom priebežne najlepším strelcom súťaže. Tridsaťjedenročný Rumun zvyšoval z pokutového kopu v 1. kole na 2:0 proti Seredi, v 2. kole korigoval na 2:4 proti Žiline, pred týždňom rozhodol jediným gólom stretnutie s Ružomberkom, teraz vyrovnával proti Michalovciam. Proti Žiline sa presadil aj z hry, navyše proti Trenčínu si pripísal aj jeden vlastenec. Zaujímavé štatistiky na obrancu, čo poviete?

SKLAMANIE KOLA: Kultúra fanúšikov. Zápas mesiaca, šláger kola medzi dvomi najlepšími tímami minulej sezóny, sa opäť nezaobišiel bez problémov na tribúnach. Fanúšikovia oboch strán si nedajú za klobúk pyrotechniku alebo vulgárne či nenávistné pokriky, ktoré sa už v našej lige stávajú štandardom. Hádzať ale nápoje či predmety po aktéroch duelu je za hranicou akejkoľvek slušnosti. V minulosti si to odniesli skôr rozhodcovia, tentoraz poľovali fanúšikovia v Dunajskej Strede na trénera hostí. „Niektoré veci si nechám pre seba, na tribúnach som však voči Slovanu nevidel žiaden rešpekt. Mňa tam obliali pivom, som preto okrem výsledku sklamaný aj z tribúny. Protimaďarské veci na mňa ani neskúšajte. Moja manželka je napoly Maďarka, mama vie po maďarsky, takže skôr by sa malo písať o tom, čo som spomenul,“ povedal na tlačovej konferencii tréner Slovana Ján Kozák mladší.

CITÁCIA KOLA: „Som večný kritik mladých hráčov. Nekritizujem však ich kvalitu, ale nasadenie. V súťaži, kde je veľa mladých hráčov, musia ísť na sto percent. Nie na 120 či 130, rozprávkové výkony od nich nepožadujem. Stačí mi sto,“ povedal tréner predposlednej Nitry Marián Süttö.

ZOSTAVA KOLA: Tradičnú pondelňajšiu rekapituláciu zakončujeme jedenástkou mien, ktoré sa prezentovali podľa redakcie portálu ProFutbal.sk najlepším individuálnym výkonom. Nájde sa v nich päť tímov, štyroch hráčov má Žilina, troch Dunajská Streda, dvoch Zlaté Moravce a po jednom zástupcovi Trnava a Michalovce. Hráča kola si vyberajú čitatelia ProFutbal.sk v ankete nižšie.

Brankársky post tentoraz obsadil pri gólovom kole jediný brankár s čistým kontom - Dominik Holec. Ten sa ale proti, dnes už poslednej Senici rozhodne nenudil. V obrane má pred sebou gólových obrancov, spoluhráča Martina Králika a Dunajskostredčana Erica Davisa. Z pravej strany zaujal Llazaros Rota z Michaloviec. V strede poľa nesmie chýbať dvojica Zlatomoravčanov Anton Sloboda a Tomáš Ďubek, ktorí boli pri niekoľkých góloch do siete Ružomberka, aktivitou strhol Trnavčanov k domácemu víťazstvu Emir Halilovič, útoky Žiliny ťahal najmä Miroslav Káčer a zabudnúť nemôžeme na Andreja Fábryho z Dunajskej Stredy. V útoku nemôže chýbať reprezentant zo Žiliny Róbert Boženík a futbalista DAC-u Eric Ramirez s dvomi gólmi a asistenciou proti Slovanu.

Ideálna jedenástka 7. kola základnej časti Fortuna ligy v sezóne 2019/2020

Holec - Rota, Králik, Davis - Sloboda, Halilović - Káčer, Fábry, Ďubek - Boženík, Ramirez

Hráči kola Fortuna ligy v sezóne 2019/2020

1. kolo: Zsolt Kalmár (Dunajská Streda, redakčný výber)
2. kolo:
Lukáš Čmelík (Dunajská Streda, 40 % hlasov čitateľov)
3. kolo: Ivan Mesík (Spartak Trnava, redakčný výber)
4. kolo: Igor Šemrinec (Trenčín, redakčný výber)
5. kolo:
Ján Bernát (Žilina, 42 % hlasov čitateľov)
6. kolo:
Ante Roguljić (Trenčín, redakčný výber)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia