spravy.sk spravy.sk

Trnava sa chytila štvrtou penaltou v sezóne. Šoltis: Jeden pán to asi takto chcel...
zdroj: Rudolf Maškurica

Trnava sa chytila štvrtou penaltou v sezóne. Šoltis: Jeden pán to asi takto chcel...

Duel Trnavy a Michaloviec v poslednom ligovom kole pred reprezentačnou prestávkou nemal vysoké parametre. Zatiaľ, čo domáci prespali prvý polčas, hostia sa napriek množstvu chýb a nepresností dostali do vedenia. Tréner Ricardo Chéu na konci prvého dejstva zmenil rozostavenie, vďaka čomu Spartak prevýšil súpera a napokon dokráčal až k víťazstvu.

Približne 3,5-tisíc fanúšikov na Štadióne Antona Malatinského svojich miláčikov po prvom polčase vypískalo. Výkon tímu zďaleka nepripomínal tie zo začiatku sezóny, kedy hráči v Európe ukazovali vysoký potenciál i srdce. „Zažil som to už po druhýkrát, ešte počas môjho prvého pôsobenia sme boli vypískaní, práve po polčase proti Michalovciam, keď sme prehrávali 1:2. To je hold prejav fanúšikov, my musíme nechať na ihrisku všetko, aby to divák ocenil. Prvý polčas sme však prespali, bolo tam málo pohybu, asi sme si mysleli, že to príde samo. Musíme pridať, niečo také proti Slovanu stačiť nebude, ďalšie kolo musí každý z nás pridať o sto percent,“ reagoval najlepší domáci hráč Emir Halilovič, ktorý víťazným gólom spečatil tri body.

Podľa Michalovčanov však konečnému výsledku značne pomohli rozhodcovia na čele s Pavlom Ochotnickým. Ten posúdil v 60. minúte súboj stopéra Carrilla s premotivovaným útočníkom Sobczykom ako nedovolený a Mitrea premenil už štvrtú penaltu v doterajšom priebehu sezóny. „Toho hráča sa nikto nedotkol a spadol. Rozhodca to posúdil ako penaltový zákrok. Možno sa mýlim, ale podľa mňa to bol sporný moment, ktorý rozhodol zápas,“ hovoril brankár Matúš Kira, ktorý sa po zápase snažil dostať do šatne rozhodcov, stretnutie mu však nebolo odobrené. Mimo rozhovoru vymenoval hneď niekoľko situácií, v ktorých arbiter podľa jeho názoru závažne pochybil. „Je to škoda, mali sme to dobre rozohrané. Vyhrávali sme aj v Dunajskej Strede, rovnako tak teraz v Trnave. Strácame body. Ak by sme to dotiahli do konca, mohlo nás to nakopnúť, sebavedomie mužstva by sa zvýšilo,“ žialil líder hosťujúceho tímu.

Stratu bodov a trojzápasovej série bez prehry ťažko prežíval aj tréner Anton Šoltis: „Nemáme sa vraj k ničomu vyjadrovať, ale lomcujú mnou emócie. Myslím si, že na ihrisku bol jeden pán, ktorý asi chcel, aby to dopadlo takto. Bol som hráč, strávil som časť života na ihrisku a viem pochopiť, keď sa rozhodca upískne. Stalo sa to aj pred týždňom u nás, keď nám neuznal gól a prišli sme o dva body. Ale s týmto sa neviem stotožniť, nerozumiem tomu. On bol jediný, čo videl nejaký zákrok na penaltu a ďalšie veci, ktoré neboli. Načo tam je štvrtý rozhodca? Načo sú tam postranní? Stoja tri metre od autu, keď tam hráč skolí Turíka a nevidia to. To isté lakeť od Mitreu do tváre Danka pri rohu, zákrok na červenú kartu. To sú jasné, viditeľné veci, nič v skrumáži, žiadne ťažké verdikty. A sú tam na to traja či štyria. Ľudia to vidia, vidíme to my. Ako to môžu oni nevidieť? Alebo to vidieť nechcú? Sú na to kompetentní ľudia a musia to začať riešiť, lebo tých chýb je veľa. My sťažnosť určite podáme, rozhodcovia dostanú trest, ale vráti nám to body?

„Nemám čo hodnotiť,“ povedal na tlačovej konferencii. Napriek kontroverznej situácií však bolo treba priznať, že Michalovce okrem šťastného gólu v 30. minúte ukázali mimoriadne málo po futbalovej stránke. Ofenzíva bez myšlienky, množstvo nepochopiteľných a nepresných prihrávok, defenzíva na čele s Vadymom Chervakom horela pri každom individuálnom prieniku domácich. Na otázku ProFutbal.sk Šoltis prízvukoval: „Museli sme vynútene zmeniť systém, keďže sa nám zranil Vojtko a ľavého obrancu v tíme nemáme. Len v stredu či vo štvrtok sme to ušili nanovo. Tento systém sme síce hrali aj v minulej sezóne, ale máme sedem nových hráčov a musíme začínať od nuly, čo niečo trvá. Už v prvom polčase sme nezbierali druhé lopty, trvalo asi dvadsať minút, kým si to sadlo. Po zmene strán to prestalo fungovať, stred poľa nám vypadol, nedržali sme loptu, cez našu ľavú stranu sa dostávali domáci dovnútra. Iste, výkon z našej strany nebol v poriadku, ale ak by nebolo penalty, tak by sme to možno prežili. Vedeli sme, že príde polhodinový tlak od domácich, majú kvalitné mužstvo. Ale ak im rozhodca takto daruje body, načo cestujeme na zápasy? Môžeme zostať doma. Súper dnes mal na to, aby spravodlivo vyhral a prijal by som to, je to šport. Ale rozhodca sa dopustil chýb, ktoré vážne ovplyvnili zápas, za tým si stojím.“

Zemplínčania každý rok skladajú káder nanovo a ešte počas reprezentačnej prestávky chcú do tímu priviesť stopéra či útočníka, k tímu sa zatiaľ nepripojil ani nový stredopoliar z Villarrealu. „Hráči ešte nie sú kondične pripravení a potrvá, podľa môjho odhadu, ešte nejaké tri týždne, kým sa aspoň do akej-takej kondície dostanú. Kvalitu tí chlapci určite majú, ale potrebujú potrénovať. Prišli v priebehu ročníka, z individuálneho tréningového procesu, a to je problém,“ vysvetľuje tréner aktuálne desiateho tímu Fortuna ligy. Oporou mužstva bol opäť Igor Žofčák, ktorý odohral v Trnave už svoj 350. ligový zápas, rozhovor po zápase odmietol. „Je to moja predĺžená ruka, môžem naňho hovoriť len slová chvály a pozitíva. Teraz to má ťažšie, lebo sa nevenuje len futbalu, ale vždy, keď je na ihrisku, vidieť, že je to osobnosť a ťahá mužstvo. Možno aj on si predstavoval svoj jubilejný štart inak, ale ideme ďalej a veríme, že body nazbierame inde ako v Trnave,“ dodal Šoltis.

tréner Trnavy Ricardo Chéu
„Prepáčte, ale dnes to bola jasná penalta,“ povedal svoj pohľad tréner Ricardo Chéu. (foto: TASR)

Sporné situácie by mohol čoskoro rozhodovať systém VAR, ktorý sa pomaly pripravuje aj na Slovensku. Riadiaca organizácia Únia ligových klubov plánuje práve na túto tému zorganizovať tlačovú konferenciu počas nasledujúceho týždňa. Tréneri rozhodnutie vítajú, napriek tomu, že na systém nejdú dobré chýry z Česka ani Nemecka. „Skúsenosť ukázala, že systém môže byť v prospech hry, ak sa používa v obmedzenom režime, na situácie v útočnej zóne, pri dôležitých momentoch. Možno sa potom odstránia tie závažné chyby rozhodcov. Mohlo to tu byť už dnes,“ pousmial sa tréner Šoltis. Podobný názor má aj domáci lodivod Ricardo Chéu: „S čímkoľvek, čo je dobré pre futbal, súhlasím. Mám s tým skúsenosti z Talianska a Portugalska a poviem vám, že nejde o stopercentný systém. Je pozitívny iba vtedy, ak ho obsluhujú ľudia, ktorí s ním vedia pracovať a majú s tým nejaké skúsenosti. Ak si ÚLK myslí, že je to správny krok, neostáva mi, len súhlasiť. Môj pohľad môže byť iný ako váš, iný ako môjho trénerského kolegu. Prepáčte, ale dnes to bola jasná penalta. Môžeme mať iný názor na situácie, intenzitu, dynamiku tréningu, systému, na všetko. A VAR môže určitým spôsobom futbalu pomôcť.“

Trnavčania od vypadnutia z pohárovej Európy výrazne poľavili v hernom nasadení, čo si všimli aj ich fanúšikovia a dali to najavo vypískaním mužstva po prvom dejstve. Hoci v druhom sa obraz hry a prejav Spartakovcov zlepšil, stále to nedosahuje parametre, na ktoré si verejnosť zvykla v prvých týždňoch. Mužstvo, tréner Chéu, aj fanúšikovia si uvedomujú, že to v nasledujúcom kole proti Slovanu rozhodne stačiť nebude: „Chcem fanúšikom odkázať: verte nám. Verte, že môžeme dosiahnuť niečo špeciálne. Ešte pred Slovanom nás čaká pohár a môj pohľad smeruje k nemu, keďže ako obhajca máme povinnosť ísť ďaleko. Ale chápem fanúšikov, že pre nich ide o možno najdôležitejší zápas jesene. Pre nás to však je zápas ako akýkoľvek iný. Vieme, že Slovan je veľmi silné mužstvo, ale má aj svoje slabiny. Tie budeme chcieť využiť a budeme chcieť vyhrať,“ zakončil odhodlane Chéu.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia