spravy.sk spravy.sk

Pokora prevýšila horúce hlavy. Greif: Naštvalo nás, že si to na Slovensku nemohli pozrieť v televízii
zdroj: TASR

Pokora prevýšila horúce hlavy. Greif: Naštvalo nás, že si to na Slovensku nemohli pozrieť v televízii

Krajšiu premiérovú prehru si tréner Ján Kozák mladší na lavičke Slovana ani nemohol predstaviť. Po výsledku 2:3 proti gréckemu tímu PAOK Solún totiž pre viac strelených gólov na súperovom ihrisku postupuje cez baráž Európskej ligy a na jeseň si zahrá skupinovú fázu druhej najprestížnejšej pohárovej súťaže na "starom kontinente".

Len pred pár týždňami pritom belasí doslova odflákli kvalifikáciu Ligy majstrov a kapitulovali na prvej, jednoduchej prekážke - Sutjeske Nikšič z Čiernej Hory. Po zmene trénera však prišiel prvý dôležitý impulz a postupná premena na silný klub európskych parametrov. „Zvládli sme to ako tím. Spolu sme padli na nos, ale následne prišli zmeny. Od zápasu k zápasu sme hrali viac ako rodina, bojovali jeden za druhého, každý z nás cítil, že je súčasťou niečoho väčšieho. Potom to podľa toho na ihrisku vyzeralo. Dnes každý jeden odviedol maximum a podali sme úžasný tímový výkon. Nechcem nikoho vyzdvihovať, ale keď som videl, ako Andraž v 85. minúte šprintuje za mojou zle zahranou päťkou... Predtým som bol ja ten, čo kritizoval. Teraz tento tím neviem vynachváliť, som naň veľmi hrdý,hovoril so slzami v očiach brankár Dominik Greif.

PAOK vstupoval do zápasu odhodlane, hráči ani miestni novinári či fanúšikovia si vôbec nepripúšťali nezdar a vypadnutie z kvalifikácie, hoci si Slovan doviezol z Bratislavy domácu výhru 1:0. Domáca Hrobka, ako prezývajú Toumba Stadium, sa vypredala do posledného miesta, avšak napokon pochovala len nádeje Grékov na skupinovú fázu. „Atmosféra na štadióne bola fantastická, ohlušujúca, elektrizujúca. Od vypískania pri rozcvičke, až po víťaznú oslavu s našimi fanúšikmi, ktorým patrí obrovská vďaka. Vnímali sme aj to, že na Slovensku nebolo ľuďom umožnené sledovať v televízii futbal, čo nás všetkých nahnevalo a ešte viac vyhecovalo, aby sme bojovali a dopriali ľuďom radosť z ďalších zápasov. Slovensko má teraz druhý rok po sebe účastníka v skupinovej fáze európskej súťaže, čo je fantastické. Nie sme krajina, ktorá by na to bola zvyknutá a ktorá by mala takú kvalitu v domácej súťaži, aby sa jej to podarilo rok čo rok,“ poznamenal brankár Slovana.

Slovan oslava fanúšikovia ďakovačka
V sektore hostí fandila asi stovka Slovákov. (foto: TASR)

Opore Slovana vypomáhali v šestnástke výnimočne až traja stopéri. „Tréneri mali taký plán, my sme už o ňom pár dní vopred vedeli. V prvom polčase to vyšlo fantasticky. Potom to trošku zaškrípalo, keď domáci zmenili systém na dvoch útočníkov a mali viac hráčov v pokutovom území, ale dokázali sme sa s tým popasovať. Priznám sa, že po polčase som už neveril, že trikrát inkasujeme, ale tie dva zlepené góly na začiatku druhého polčasu boli azda psychicky najťažšia časť celého dvojzápasu. Ale zvládli sme to perfektne. Niečo sa v nás prebudilo, pozviechali sme sa, boli sme lepší, vedeli sme aj podržať loptu, dali sme dokonca gól. Taktika teda bola výborná,“ poznamenal k systému s piatimi obrancami, ku ktorým sa následne pridal ešte navyše striedajúci, šiesty, Suchockij. 

Už pred zápasom sa grécki novinári pýtali trénera Jána Kozáka na prípadnú zmenu taktiky. On vtedy ich otázky odbil výrokom, že jeho tím vyhral, preto zmeny robiť nepotrebuje. Napokon však s nimi prišiel – nasadil do hry troch stopérov, miesto jedného krídelníka spevnil stred Rabiu, ktorý je silný na lopte. Futbal je hlavne o taktike. Po vzhliadnutí prvého zápasu sme vymýšľali zmenu systému a som rád, že nám to vyšlo. PAOK má silnejšie individuality, ale my sme uspeli srdcom. Potešili sme veľa fanúšikov. Samozrejme, nedá mi nepovedať, že niektorí, ktorí nám neverili, sú teraz možno nahnevaní, ale my robíme futbal pre ľudí, ktorí nám fandia, naozajstných slovanistov a sme radi, že sme ich mohli spraviť šťastnými,“ poznamenal na tlačovej konferencii po zápase tréner Ján Kozák mladší.

Slovan tak má za sebou drámu s rozprávkovým koncom. Po hanebnom vypadnutí z kvalifikácie Ligy majstrov, čo stálo miesto trénera Martina Ševelu, vyradili kosovský klub Feronikeli, írsky Dundalk a naposledy aj silný grécky PAOK Solún. Ešte donedávna tréner béčka tak bude viesť áčko Slovana v skupinovej fáze Európskej ligy. „Taký je život. Ako hráč som nedostával takú podporu z tribún, to vieme a nebudem sa k tomu vracať. Prišiel som opäť urobiť maximum ako tréner béčka a nečakane som dostal šancu pri áčku. Je to úloha trénera dať hráčom pocítiť dôveru, pracovať s nimi, rozprávať sa a dosiahnuť z každého maximum, avšak ja si myslím, že sa ešte stále máme kam zlepšovať. Nastavili sme si interné pravidlá, ktoré tu doteraz neboli. A, samozrejme, každé víťazstvo stmeľuje mužstvo, zlepšuje náladu a zvyšuje sebavedomie,popísal znovuzrodenie belasého stroja kormidelník Kozák.

Najlepší strelec minulej sezóny Slovana sa v Európe dlhšie nepresadil, v Grécku ale patril medzi najplatnejších hráčov. „Kto by po Sutjeske povedal, že to takto dopadne? Prvýkrát som zažil takúto atmosféru, bolo to nenormálne. Je ťažké hrať proti jedenástim top hráčom PAOK-u a tridsaťtisíc fanúšikom. Už po góle na 0:1 som si myslel, že to už bude pre nich ťažké, ale potom nám strelili dva góly a boli sme v šoku. Ako sme však skórovali na 2:2, tak som si povedal, že pokiaľ nepostúpime dnes, tak si to už asi nezaslúžime. Futbal nám to vrátil,“ popísal svoj pohľad pre ProFutbal.sk Andraž Šporar. Slovan sa v už v piatok o 13.00 dozvie mená svojich troch ďalších súperov v pohárovej Európe, s ktorými sa stretne v skupine. Z prvého koša môžu dostať aj veľké kluby ako Sevilla, Arsenal, Manchester United či AS Rím, ale takisto aj švajčiarsky Bazilej, z ktorého Šporar za približne dva milióny eur do Slovana prišiel. „Samozrejme, rád by som si proti nim zahral. Je to môj bývalý klub, stále ich trochu sledujem. Majú pekný štadión, dobrých fanúšikov, bol by to teda dobrý zápas,“ uzavrel zakončovateľ belasých.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia