spravy.sk spravy.sk

Vernon de Marco: Dva roky bol „na úteku“, napokon posunul Slovan do skupinovej fázy
zdroj: facebook/ŠK Slovan Bratislava

Vernon de Marco: Dva roky bol „na úteku“, napokon posunul Slovan do skupinovej fázy

Vyselektovať ho za jedného z najdôležitejších hráčov európsky úspešného mužstva by bolo nefér voči ostatným futbalistom bratislavského klubu. Príbeh argentínskeho rodáka Vernona de Marca však patrí k veľkým bonusom ťaženia Slovana v novej sezóne.

Obranca so španielskym pasom už pred rokmi v slovenskej lige vynikal. Zaujal v Michalovciach, siahol po ňom Slovan. V tíme, pri ktorom sa na bežiacom páse menili hráči i tréneri, ale nenašiel pevné miesto. Čoskoro zamieril do Poľska, na hosťovaní v Lechu Poznaň strávil dva roky. Jeho meno sa počas majstrovskej sezóny Slovana nespomínalo, po niekoľkých týždňoch letnej prípravy sa napokon zjavil v Bratislave. Tréner Martin Ševela si ho ponechal, viac ako stopérsky post potreboval látať ľavý kraj defenzívy, na ktorom mal stabilné miesto Arťom Suchockij. Až po zmene trénera dostal Vernon de Marco šancu v základnej zostave. Výbornými výkonmi na ihrisku si pozíciu upevnil a stal sa dôležitou súčasťou európskeho Slovana, s ktorým to napokon dotiahol až do skupinovej fázy Európskej ligy.

„Každý z nás čakal na tento moment dlhý čas. Sú to veľké emócie. Pred mesiacom a pol som bol ešte hráč béčka. Ale futbal ti vráti všetko, čo mu venuješ. Keď dosiahneš to, o čom ti všetci hovoria, že sa ti to nepodarí, to je najlepší pocit,“ reagoval pre ProFutbal.sk po zápase Vernon de Marco. Práve on strelil rozhodujúci a postupový gól, keď sieť rozvlnil po strieľanej prihrávke Vasila Božikova. Ten gól je len podpis práce celého mužstva, nemám o nič väčšiu zásluhu ako ostatní. Musím poďakovať aj Vasilovi za prihrávku, aj chlapcom za výkon, aj fanúšikom a všetkým za podporu. Priznám sa, že po dvoch inkasovaných góloch po prestávke som mal v hlave iba to, aby sme výsledok udržali. A napokon som gól strelil. Dodalo nám to impulz. Od príchodu na ihrisko sme cítili veľké vzrušenie, odmakali sme to a teraz môžeme oslavovať,“ dodal s obrovským úsmevom.

Tréner Kozák ešte pred duelom takticky nepripúšťal, že by Slovan niečo musel v zostave a v hre zmeniť oproti prvému zápasu. Po odvete ale priznal, že plán nosil v hlave už dlhšie. Belasí nastúpili v Grécku s piatimi obrancami, hoci Bajrić bol písaný na pozícii šestky, pohyboval sa na úrovni stopérov. Risk v podobe zmeny rozostavenia, do ktorého sa pridal ešte v závere ako striedajúci šiesty obranca Suchockij, nakoniec dokonale vyšiel. „Nemali sme žiaden čas na systéme pracovať a učiť sa ho. Vzhľadom k tomu, že sme mali na prípravu tri či štyri dni, tak sme to zvládli veľmi dobre. Verili sme v to a prijali sme v hlavách slová a pohľad trénera, čo je to najdôležitejšie. Robili sme to, čo povedal,“ hovoril Vernon, pre ktorého to bol doteraz vrchol futbalovej kariéry. „Vedeli sme, že nás budú tlačiť, že doma sú ešte silnejší. Bolo jasné, že to bude ťažké. Mám pocit, že celý čas sme boli len vo vlastnej šestnástke. Výsledok pre nás znamená niečo neuveriteľné. Dnes to bol pre mňa najťažší zápas v kariére a zároveň najväčší. Minulý rok som hral v Poľsku tretie predkolo. Teraz sme sa prepracovali do play-off a čaká nás dokonca skupina. Neviem sa dočkať,“ zakončil 26-ročný obranca Slovana.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia