spravy.sk spravy.sk

Nečakaný hrdina Slavie túži nahradiť legendu. Trpišovský: Teraz chceme Liverpool!
zdroj: facebook.com/SKSlaviaPrahaFotbal

Nečakaný hrdina Slavie túži nahradiť legendu. Trpišovský: Teraz chceme Liverpool!

Jedenásty pokus, druhý úspešný. Slavia Praha dokázala to, po čom dlhú dobu nesmierne túžila a dávala to patrične najavo. Držiteľ českého double a štvrťfinalista Európskej ligy 2018/2019 sa predstaví v Lige majstrov.

"Zošívaným" sa podobný kúsok podaril ešte v sezóne 2007/2008, keď v druhom predkole LM vyradil český majster toho slovenského - MŠK Žilina a následne si poradil prekvapivo aj s Ajaxom Amsterdam. Ostatných deväť pokusov o skupinu v najprestížnejšej futbalovej súťaži na svete slavistom nevyšlo. Teraz však nastala v Prahe poriadna eufória.

Po tom, ako červeno-bieli v play-off LM vyradili rumunský Kluž po domácej výhre 1:0 (prvý zápas tiež skončil 1:0, pozn.), nastala vlna eufórie, rozdávanie radosti, objímačky, ohňostroje... Praha sa premenila na jednu veľkú párty a hrdinom Slavie sa stal netradične obranca Jan Bořil, ktorý gólom v 66. minúte rozjasal celý Sinobo Stadium. Už v tej chvíli bolo prakticky o všetkom rozhodnuté.

"Je to niečo neuveriteľné. Veľmi dlho sme na to dreli. Máme double, chceli sme Ligu majstrov a sme v nej," jasal po zápase 28-ročný zadák podľa webu idnes.cz. Do konca kariéry už podľa vlastných slov iný gól nepotrebuje. "Viete, som sviatočný strelec. Všetci sa mi smejú, že veľa gólov nedávam a keď už vystrelím, letí lopta do päťdesiateho radu. Ale všetci mi prízvukovali, že raz rozhodnem dôležitý zápas, preto som strieľal po zemi. Keď to padlo dnu, ani som nevedel, čo robiť. Tak som nejako bežal," vysvetlil so smiechom rodák z Nymburku.

Bořil tak napodobnil v hlavnom meste Česka svojho krajana Stanislava Vlčeka, ktorý v roku 2007 dvomi gólmi zostrelil aj spomenutý Ajax. Jeho podobizeň sa aj preto doteraz vyníma na plachte domovského stánku. Český obranca však legende klubu a v súčasnosti aj vedúcemu mužstva poslal jasný odkaz. "Ako prvé som v kabíne išiel za Vlčekom. Povedal som mu, že má smolu. Už je starý a na plachte ho teraz nahradím," pokračoval veselo naladený Bořil, ktorého eufóriu však krotil tréner Jindřich Trpišovský.

"Šancu 'sundať' Vlčeka nemá nikto. To, čo dokázal v klube, je neuveriteľné. 'Honza' Bořil môže stáť maximálne po jeho boku," smial sa tiež tréner Slavie, ktorý si postup užíval a cítil sa dobre. "Sme v Lige majstrov po dlhej dobe. Je to pre mňa ale iba jeden z mnohých úspechov, ktoré sme s realizačným tímom dokázali. Najväčší triumf je to pre slavistov, ktorí nám nesmierne pomáhajú," citoval slová Trpišovského oficiálny facebookový profil "zošívaných".

Slavia uhrala postup do LM bez viacerých hviezd. Počas ostatného prestupového obdobia už českého majstra opustil aj slovenský reprezentant Miroslav Stoch, ale i obrancovia Michael Ngadeu a Simon Deli. Tréner Trpišovský a spol. však zohnali adekvátne náhrady. "Klobúk dole pred hráčmi, ktorí prišli a dokázali sa zapracovať do tímu. Budú ešte lepší."

Čo bude nasledovať teraz? Keď Slavia v predošlom ročníku postúpila medzi najlepšiu osmičku v rámci EL, vyjadril tréner túžbu zahrať si proti anglickému klubu a žreb Pražanom prisúdil neskoršieho celkového víťaza FC Chelsea. Teraz pokúša rovnaké šťastie. "Bol by som rád, keby sme znovu dostali anglický tím. Bol to skvelý zážitok a ísť do Anglicka s hráčmi by bola noblesa a viac než len futbal. Najviac si jednoznačne želám Liverpool," vyslovil svoje želanie Trpišovský.

Opatrnejší vo svojom vyjadrení bol hrdina Bořil, ktorý však mal podobné myšlienky. "Chcem anglický tím, to je pre mňa top. Nebudem ale hovoriť konkrétne. Tešíme sa na žreb a chceme určite ukázať, že na to máme. Najlepšie by bolo postúpiť zo skupiny a zopakovať double. Chceme dominovať a byť úspešní na všetkých frontoch," zakončil nabudený Bořil.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Liga majstrov

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia