spravy.sk spravy.sk

Zničené kopačky či hroziaci koniec. Tínedžer odmietol Real Madrid a zapísal sa do histórie Barcelony
zdroj: twitter.com/fcbarcelona

Zničené kopačky či hroziaci koniec. Tínedžer odmietol Real Madrid a zapísal sa do histórie Barcelony

Mnohí futbaloví fanúšikovia si pokladajú otázku, kto bude hlavným ťahúňom Barcelony po tom, ako sa Lionel Messi rozhodne zavesiť kopačky na klinec. Zohnať plnohodnotnú náhradu za jedného z najlepších hráčov všetkých čias sa zrejme Kataláncom nepodarí, avšak už teraz je jasné, kde budú "blaugranas" loviť - vo vlastnej akadémii.

La Masia je dlhodobo známa ako jedna z najlepších futbalových škôl na svete. Okrem Messiho vyprodukovala aj také mená ako Gerard Piqué, Xavi Hernández či Andrés Iniesta. Ďalším nádejným mladíkom do budúcnosti je stále iba 16-ročný mladík Ansu Fati. Mladý krídelník na seba upozornil v ostatnom ligovom dueli proti Betisu Sevilla (5:2) a jeho meno sa v zahraničných médiách viaže čoraz viac pozornosti. A to zaslúžene. Stal sa totiž druhým najmladším hráčom v histórii Barcy, ktorý naskočil do ligového zápasu.

Prvú ponuku dostal z Realu

Kto je vôbec tento mladík, celým menom Anssumane? Talentovaný futbalista sa narodil koncom roka 2002 v malom africkom štáte Guinea-Bissau, avšak už v detstve sa s ním rodičia presťahovali do Sevilly. Futbalu sa venoval už od malička vo vlasti aj v Andalúzii a postupne si ho vyhliadli skauti dvoch najslávnejších španielskych klubov. Prvá oficiálna ponuka prišla z hlavného mesta.

"Real Madrid sa ozval s lepšou ponukou, než bola tá, ktorú predložila Barcelona. Najmä po finančnej stránke. Môj syn však túžil iba po Barce, ktorá prišla priamo k nám domov aj s kontraktom a lepším projektom. To ma presvedčilo," spomínal na veľký krok Anssumana jeho otec Bori Fati v rozhovore pre rozhlasovú stanicu COPE.

Mohol prestúpiť aj skončiť s futbalom

Mladý Fati sa stal súčasťou barcelonskej La Masie v roku 2012 iba ako deväťročný. Od začiatku ukazoval veľký talent, ten však zbrzdilo vážne zranenie. V jednom nešťastnom osobnom súboji si v roku 2015 s obrancom Espanyolu na dvakrát nepríjemne zlomil nohu. Nútene musel pauzovať dlhých desať mesiacov a hrozilo aj, že by s futbalom musel úplne skončiť, čo sa napokon nestalo. Tento moment kariéry bol podľa fanúšikov Barcelony zlomový, pretože Ansu Fati bol po dlhej vynútenej pauzy odhodlanejší ako kedykoľvek predtým.

Africký rodák patril naďalej medzi progresívnych mladíkov, dlho však nechce pôsobiť "iba" v akadémii, jeho snom bolo prepracovať sa už v mladom veku do B-tímu Kataláncov. Ďalšie kroky však prichádzali veľmi pomaly a istého času hrozil aj jeho odchod. Ako referuje web 90min.com, počas predošlého leta hrozil jeho odchod z La Masie, pričom záujem prejavili Borussia Dortmund, Manchester United či Newcastle United.

Rada legendy? Kúpiť nové topánky

Mladý Fati namiesto odchodu do iného klubu však vytúžený progres zaznamenal. Dočkal sa "povýšenia", keď ho do svojho tímu povolal výber Barcelony do 19 rokov, ktorého trénerom je legendárny brankár Victor Valdés. Progresívny zakončovateľ sa ukázal najmä v Mládežníckej lige UEFA, kde v deviatich zápasoch nastrieľal štyri góly a pripísal si ďalšie tri asistencie. Najmä vďaka nemu sa barcelonskí mladíci dostali až do semifinále.

Pri tomto úspechu Fatiho sa pozastavil aj samotný Valdés, ktorý istého času urobil dôležitý krok ohľadom Ansuho pred zápasom s mládežníckym výberom Ajaxu Amsterdam. Fati sa sťažoval na bolesti nôh a bývalý gólman vedel, kde je problém. "Nikto si nemyslel, že by to mohlo byť v topánkach, ja ale áno. Povedal som mu, nech mi prinesie svoje kopačky a boli priam katastrofálne. Kúpil som mu preto nové," hovoril Valdés v rozhovore pre denník Marca.

K rekordu chýbalo 18 dní

Kto by to bol povedal, že už o pár mesiacov neskôr sa Fatimu splní najväčší sen? Pre zranenia hviezd ako Messi, Ousmane Dembélé či Luis Suárez ho totiž nominoval na súpisku "áčka" tréner Ernesto Valverde a umožnil mu nastúpiť na ihrisko v 78. minúte. Na trávnik naskočil Fati vo veku 16 rokov, 9 mesiacov a 25 dní ako druhý najmladší hráč v histórii Barcelony. O 18 dní bol mladší Vicente Martínez, ktorý debutoval za Barcu ešte v roku 1941.

"Som šťastný za jeho úspech a aj Valverdemu, že mu venoval istú minutáž. Jeho skvelý výkon ma neprekvapil. Je to priam predátor v pokutovom území. Nikdy pritom nezabúda, kým je a reprezentuje tvrdú prácu," vyjadril sa k jeho debutu medzi elitou tréner "devätnástky" Valdés.

Spomienka naveky

Fatiho nástup sa však nemusel udiať. Ako neplnoletému hráčovi museli v neskorej večernej hodine odobriť štart jeho rodičia, ktorí ale neváhali a prežívali s ním doposiaľ najväčší moment kariéry. "Bol to najšťastnejší deň v mojom živote. Keď mi syn oznámil, že si ho Valverde zaradil na súpisku, plakal som a moja žena tiež. Teraz už môžem aj zomrieť. Bol som pri jeho premiére za Barcelonu, viem však, že takýchto zápasov postupne zažije čoraz viac," netajil obrovskú radosť Ansuho otec Bori.

Po zápase následne internet obletela spoločná fotografia mladého zakončovateľa s Lionelom Messim, ktorú Argentínčan zavesil na svoj instagram. Súčasnosť barcelonského futbalu sa stretla s jej budúcnosťou a šikovný tínedžer Fati môže byť jedným z pokračovateľov slávnej generácie katalánskeho veľkoklubu. "Mal som možnosť zdieľať dres s najlepšími hráčmi na svete. Budem si to pamätať do konca života. Ďakujem svojej rodine, ale i La Masii, najlepšej akadémii na svete. Sľubujem, že budem v kariére pokračovať s pokorou a nohami na zemi," odkázal po najväčšom životnom zážitku Ansu Fati na svojom instagrame.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

GRÀCIES A TOTS !! El dia d'ahir el recordaré tota la meva vida. El somni de qualsevol noi de la Masia: debutar al Camp Nou .. Compartir vestidor amb els millors jugadors del món va ser una experiència inoblidable. Només tinc paraules d'agraïment cap a ells per la seva excel·lent acollida. Res d'això hagués estat possible sense la meva família. Sense el seu suport diari i incondicional. Gràcies igualment a la Masia, la millor escola de futbol del món. Als meus companys i entrenadors que m'han ensenyat valors que sempre m'acompanyaran. Em comprometo a continuar amb humilitat, treball i els peus a terra. Visca el Barça !! 🔵🔴 —————————————- GRACIAS A TODOS !! El día de ayer lo recordaré toda mi vida. El sueño de cualquier chico de la Masía: debutar en el Camp Nou.. Compartir vestuario con los mejores jugadores del mundo fue una experiencia inolvidable. Sólo tengo palabras de agradecimiento hacia ellos por su excelente acogida. Nada de esto hubiera sido posible sin mi familia. Sin su apoyo diario e incondicional. Gracias igualmente a la Masía,la mejor escuela de fútbol del mundo. A mis compañeros y entrenadores que me han enseñado valores que siempre me acompañaran. Me comprometo a seguir con humildad, trabajo y los pies en el suelo. Visca el Barça !! ———————————- THANKS TO EVERYONE !! Yesterday I will remember all my life. The dream of any boy in the Masía: debut at the Camp Nou .. Sharing costumes with the best players in the world was an unforgettable experience. I only have words of thanks to them for their excellent reception. Nothing of this would have been possible without my family. Without their daily and unconditional support. Thanks also to the Masía, the best soccer school in the world. To my colleagues and coaches who have taught me values that will always accompany me. I promise to continue with humility, work and feet on the ground. Visca el Barça !!

Príspevok, ktorý zdieľa Ansu Fati (@ansufati),

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Španielsko - LaLiga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia