spravy.sk spravy.sk

Osemnásťročný Lukáš Krisztín: Zranenie krčných stavcov a hroziaci koniec kariéry
zdroj: Tomáš Gál/FC Petržalka

Osemnásťročný Lukáš Krisztín: Zranenie krčných stavcov a hroziaci koniec kariéry

Pred deviatimi mesiacmi to s talentovaným odchovancom FC Petržalka nevyzeralo vôbec ružovo. Len osemnásťročný Lukáš Krisztín po zranení na tréningu nevedel, či ešte niekedy bude môcť hrať futbal na vrcholovej úrovni. Minulý víkend si šikovný stredopoliar odbil premiéru v druholigovom A-tíme.

K nešťastnému momentu došlo čistou náhodou. Krisztín sa zranil na tréningu, poranenie krčných stavcov mohlo navždy ukončiť jeho sen o veľkom futbale. „Na jednom z tréningov mi spoluhráč napálil loptu do zadnej časti hlavy, zatmelo sa mi pred očami a musel som ísť na pohotovosť. Lekári mali podozrenie na otras mozgu a čakali ma dôkladné vyšetrenia. Ani po dvoch mesiacoch mi však nedokázali s určitosťou vysloviť diagnózu. Situáciu skomplikovalo vyhlásenie, že medzi prvým a druhým krčným stavcom sa našiel úlomok. A hrozila tak reálna šanca vážneho zranenia. Aj preto prišlo odporučenie, skončiť s futbalom,“ behá mráz po chrbte pri slovách mladého futbalistu.

Lukáš Krisztín
Osemnásťročnému mladíkovi hrozil koniec kariéry, nevzdal sa a odmenou mu je debut za seniorský tím FC Petržalka (foto: Tomáš Gál/FC Petržalka)

Odchovanec Petržalky to napriek nepriaznivej predpovedi nevzdal. „Pomohol mi vtedajší generálny manažér pán Kalina. Zabezpečil mi magnetickú rezonanciu a ďalších lekárov. Tí vyslovovali obavy z veľkého rizika pri hlavičkovaní. Čakal som, ako sa situácia vyvinie, a tak som začal chodiť na tréningy aspoň behať. S tým, že nebudem hlavičkovať. Potom sme sa dohodli s trénerom, že pomôžem tímu U19, ak by to bolo nutné. Osud to zariadil tak, že už čoskoro som bol na ihrisku a zasiahol do zápasu,“ približuje svoj návrat na trávniky v rozhovore pre klubový web Krisztín, ktorý rýchlo zabudol na obavy zo zranenia: „Nikdy som nič bolestivé necítil. S pribúdajúcimi zápasmi som sa osmelil, postupne blok z hlavy zmizol. Dnes sa dá povedať, že na to nemyslím a hrám na sto percent.“

Hoci v staršom doraste patril medzi najlepších hráčov, jeho vytiahnutie do druholigového „áčka“ len pár mesiacov po tak vážnom zranení mnohých prekvapilo. „Na jednej strane to bolo milé prekvapenie, na druhej strane, nerobím z toho vedu, zatiaľ som nič veľké nedokázal. Celý život som bol vedený k tomu, aby som napredoval skromne, potichu, krok za krokom. Vďaka Bohu, podarilo sa mi prejsť si všetkými úskaliami počas mládežníckych kategórií a je mi dopriate zbierať skúsenosti v mladom veku v seniorskom mužstve,“ zostáva ambiciózny mladík nohami pevne na zemi. Pri prehre s Ružomberkom B (1:3) naskočil do hry v 73. minúte, no svojou prítomnosťou už len pomohol skorigovať skóre: „Splnil sa mi sen, no bolo mi ľúto výsledku a predvedenej hry. Samozrejme, vážim si tento moment. Rozdiel v porovnaní s dorasteneckým futbalom to bol obrovský. Tu sa jazdí na 110 percent.“

Lukáš Krisztín
Lukáš Krisztín je veľkým fanúšikom Mareka Hamšíka. Na drese nosí "jeho" číslo 17 (foto: Tomáš Gál/FC Petržalka)

Veľký fanúšik a obdivovateľ reprezentačného kapitána Mareka Hamšíka nastupuje s „jeho“ číslom 17 a verí, že sa mu tiež podarí spraviť veľkú kariéru. Aktuálne sa ale naplno koncentruje len na Petržalku a na to, aby minúty v druhej lige pribúdali na jeho konto čo najrýchlejšie. Možno už aj v sobotňajšom dueli na pôde nováčika z Púchova. „Zápasy s mužstvami zo spodu tabuľky nie sú nikdy jednoduché, ťažký duel nás čaká aj na Považí. Sledovali sme súpera na videu, je to mužstvo, ktoré zapája v ofenzíve veľký počet hráčov. Budeme sa snažiť hrať našu hru, priblížiť sa výkonom v prvých troch stretnutiach a najmä výkonu zo zápasu so žilinským béčkom. Ak sa tak stane, verím, že sa budeme domov vracať s bodovým ziskom,“ zaželal si pre fcpetrzalka.sk Lukáš Krisztín.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: 2. Liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia