spravy.sk spravy.sk

Faktor Kozák
zdroj: skslovan.com

Faktor Kozák

Ján Kozák je jednoducho Ján Kozák. Úspechy a prekvapivé výsledky majú zakorenené v génoch, nech stoja priamo na ihrisku, alebo na okraji technickej zóny lavičky. Syn bývalého trénera slovenskej reprezentácie ešte bude musieť chvíľu znášať neustále sa opakujúce otázky na svojho otca, vo štvrtok však dokázal, že nie je jeho tlmočník ani predĺžená ruka. Na belasej lavičke možno vyrastá nový trénerský mág.

To, že má Slovan najvyšší rozpočet a najkvalitnejší káder na Slovensku je fakt, nie však nový. Platí už niekoľko rokov. Počas nich sa na lavičke striedali viac-menej neúspešní tréneri a ostatní zatiaľ hovorili, že by „taký tím odtrénovali aj z Polusu“. Napriek tomu belasí čakali na titul päť rokov a na európskej scéne neraz nestačili ani na lotyšskú Jelgavu či kodanský Lyngby krátko pred krachom. Ani teraz nevyznel úvod sezóny pre tím pozitívne, Sutjeska Nikšič z Čiernej Hory vyradila slovanistov hneď v prvom predkole Ligy majstrov. Po zmene trénera sa ale na Tehelnom poli opäť prebúdza silný Slovan.

Ľahko je povedať, že výkon gréckeho tímu bol len tieňom zo zápasu v Amsterdame proti Ajaxu. Treba však priznať, že víťazstvo si belasí vybojovali sami. Nielen spoľahlivým Greifom, famóznymi stopérmi Abenom a Božikovom, ‚špinavou robotou‘ de Kampsa, Holmana či Ljubičiča, alebo bojovným Šporarom. Uznanie právom patrí aj výborne zvolenej zostave a taktike od, stále len dočasného, trénera. Hoci na tlačovej konferencii bol opäť skromný a vyzdvihoval svojich zverencov, zaslúži si nielen pochvalu verejnosti, ale aj pozornosť vedenia klubu, ktoré oficiálne stále zháňa nového šéfa lavičky.

„Neberiem to ako rozprávku, žijem v realite a užívam si to. Splnili sme, čo sme chceli. Chlapci boli na ihrisku obetaví, nechali tam všetko. Vo futbale vždy chcete vyhrať. Remíza 0:0 by bola úspešným výsledkom, gól je však niečo naviac. Vedeli sme, že musíme byť trpezliví, že šancí bude menej ako mávame v lige a zdôrazňovali sme si, že ich musíme využiť. Gól prišiel v pravý čas, súper naň nemal čas reagovať. Asi to tak bolo niekde napísané,“ usmieval sa po zápase šťastný tréner po svojom už desiatom víťazstve v desiatom zápase na lavičke áčka. „V týchto zápasoch je dôležitá efektivita a či idete oproti šťastene. Keď si každý na konci dňa povie, že odovzdal pre úspech maximum, vtedy sa prikloní k vám. Nie je ľahké vyhrávať každé tri dni, ale urobíme maximum, aby sme tento trend udržali čo najdlhšie.“

V auguste 2006 bol Ján Kozák v podobnej situácii s Artmediou Petržalka ako hráč. Po prvom, domácom dueli proti Partizanu Belehrad boli šance otvorené a do Srbska leteli s možnosťou vybojovať skupinovú fázu európskej pohárovej súťaže. „Vtedy sme s Belehradom remizovali v prvom zápase 0:0, dospelo to do predĺženia, rozhodovali penalty. Teraz sme dali gól, takže sme v trochu výhodnejšej pozícii. Všetci však vieme, že nás čaká ťažká odveta. Videli ste sami, že PAOK má veľkú kvalitu. Keď sme im nechali trochu priestoru, hneď ho využili, aj keď nás za malé chybičky nepotrestali. Doma budú silnejší, s podporou divákov sebavedomejší, rozhodnú detaily. Uvidíme, čo zápas prinesie, ale bude to veľmi ťažké. Pripravíme sa maximálne, aby sme výhru potvrdili aj v Grécku. Bolo by krásne postúpiť,“ uzavrel tréner Ján Kozák mladší tlačovú konferenciu, po ktorej sa ozval miestnosťou potlesk od prítomných novinárov.

ŠK Slovan Bratislava - PAOK (play off Európskej ligy 2019/2020) (36 obrázkov v galérii)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia