spravy.sk spravy.sk

Podľa Škriniara je najlepší: Pre niektorých som opica, pre mňa ste všetci bratia
zdroj: TASR/AP

Podľa Škriniara je najlepší: Pre niektorých som opica, pre mňa ste všetci bratia

"Prekvapilo ma, že som sa ocitol v najlepšej jedenástke roka vedľa Diega Godína. Najlepší boli podľa mňa Sergio Ramos a Kalidou Koulibaly," vyhlásil pre ProFutbal vlani v lete Milan Škriniar po tom, ako ho prestížny portál Goal zaradil do najlepšej jedenástky sezóny. Slovenský reprezentant vyzdvihol kvalitu stopéra SSC Neapol už viackrát. Koulibaly je však zaujímavý nielen pre svoje výkony na ihrisku.

V súvislosti s 28-ročným senegalským obrancom sa v ostatných mesiacoch písalo aj o démonovi, ktorý i v roku 2019 straší na talianskych štadiónoch. Rasizmus naďalej vrhá negatívny tieň na jednu z najlepších líg sveta.

"Rasovú neznášanlivosť som prvýkrát pocítil pred pár sezónami v zápase proti Laziu. Fanúšikovia pri každom mojom dotyku s loptou robili opičie zvuky. Spočiatku som si nebol úplne istý, či prejavy patria mne.  Pri prerušení hry som sa opýtal spoluhráčov: 'Robia to iba voči mojej osobe?'


Zápas pokračoval a urážlivý hukot fanúšikov neutíchal. Čo som mohol robiť? Niekoľkokrát som chcel opustiť ihrisko, no presne to oni chceli. Vyhrali by. Viackrát som sa pýtal sám seba, prečo mi to robia. Pretože som tmavý? Vari nie je normálne mať tmavú pleť v dnešnom modernom svete?

Veď som len hral hru, ktorú milujem. Cítil som sa ranený, napadnutý a zahanbený. V jednej chvíli rozhodca - pán Irrati - prerušil zápas. Povedal mi, že je v tom so mnou. ´Ak nechceš pokračovať, len mi daj vedieť,' vravel. Bolo to od neho veľmi statočné, no po troch minútach a výzve pre fanúšikov sme zápas dohrali. Hoci rasistické prejavy proti mne neprestali," zaspomínal Koulibaly pre The Players' Tribune.

Spoluhráči hovoria o Koulibalym ako o veľkom dobrákovi. Srdce na správnom mieste potvrdil bezprostredne po zápase, v ktorom ho fanúšikovia Lazia ponížili. Naštvane kráčal hráčskym tunelom do šatne, keď odrazu zabrzdil. Otočil sa a vrátil sa na bojisko.

Nešiel tam natruc fanúšikom rímskeho klubu. Naopak. Spomenul si, že chlapcovi, ktorý ho pred zápasom priviedol na hraciu plochu, sľúbil dres. Malému fanúšikovi Lazia ho odovzdal a mladík ho prekvapil so slovami: "Je mi veľmi ľúto, čo sa stalo."

V Koulibalym toto gesto zanechalo hlbokú stopu. "Chlapček sa ospravedlňoval za správanie sa skupiny dospelých mužov. To je ten detský duch, ktorý dnešnému svetu chýba. Myslím, že deti mu rozumejú viac ako dospelí. Zvlášť pokiaľ ide o rešpekt a správanie sa k iným bytostiam. A nebavíme sa len o rasistických prejavoch voči Afričanom. Srbi sú pre Talianov cigáni, napríklad spoluhráča Insigneho volajú neapolská sr*čka."

zdroj: Twitter

Koulibaly verí, že sa kultúra v Taliansku zmení. Ako príklad uvádza Anglicko, kde fanúšikovia môžu dostať i doživotný zákaz návštevy štadiónov, pokiaľ sa správajú neprístojne. Koulibaly vyzýva k rešpektu prostredníctvom svojho príbehu, ktorý má inšpiratívny rozmer.

Urastený obranca má senegalských rodičov, no narodil sa vo Francúzsku. V obci Saint-Dié, kde sa mieša najmä senegalská kultúra s marockou. Otec Kalidoua pracoval v textilnej továrni či ako drevorubač. Sedem dní v týždni, aby zarobil dosť peňazí a priviedol do Európy aj manželku.

Koulibaly pochádza zo skromných pomerov. Vyrastal medzi imigrantmi, kde všetci bojovali o prežitie. "Boli sme v tom všetci spolu. My proti chudobe. Žili sme v jednej komunite - belosi, černosi, Arabi, moslimovia, kresťania. Všetci sme boli Francúzi a všetci sme boli hladní. Dvere sme mali vždy otvorené. Áno, boli medzi nami rozdiely, no všetci sme si boli rovní."

zdroj: youtube.com

Mladík začal inklinovať k futbalu v Senegale, kde ho hral počas návštev bosý s miestnymi chlapcami. V športe hľadal jednotu, mier a súdržnosť, ktoré poznal z prostredia, v ktorom vyrastal. Definitívny zlom prišiel, keď Senegal na MS 2002 zdolal úradujúcich majstrov sveta Francúzov. Senegalčania oslavovali aj vo francúzskych uliciach. Pridali sa aj iné africké skupiny a napokon sa tešili a tancovali dokonca aj Francúzi, ktorí chceli radosť zdieľať. "Takto spájať ľudí dokáže málo vecí. No futbal je jednou z nich," hovorí Koulibaly.

Bývalý mládežnícky reprezentant Francúzska sa cez Saint-Dié, Méty a Genk dostal do Neapola. Mal vtedy 23 rokov a v ponuku z veľkého európskeho klubu nedúfal. Keď mu zavolal vtedajší kouč SSC Rafael Benítez, považoval to za žart kamaráta a dvakrát mu zložil. Až po telefonáte od agenta uveril záujmu talianskeho klubu.

"Neapol má takmer storočnú históriu. Benítez sa ma pýtal na klub, štadión, mesto, hráčov, skrátka na všetko. Bol som úprimný. 'Pane, poznám akurát Mareka Hamšíka...'"

Fanúšikovia SSC aj takto podporili svojho hráča Kalidoua Koulibalyho po rasových útokoch (foto: TASR/AP)

Do Talianska prišiel ako fyzicky výborne disponovaný obranca. Pod vedením šachových majstrov sa zdokonalil v taktike a stal sa jedným z najlepších obrancov sveta. V troch ročníkoch po sebe ho zaradili do najlepšej jedenástky Serie A, v minulej sezóne bol spomedzi zadákov najlepší.

"Stal som sa lepším futbalistom. No čo je dôležitejšie, z chlapca som sa premenil na rodinne založeného muža a skutočného Neapolčana. Toto mesto miluje svojich ľudí. Svojou vrúcnosťou mi pripomína Afriku. Nielenže ma tu akceptujú, v Neapole som našiel lásku a mier. Je to bláznivé mesto, no veľmi príjemné.

Precestoval som svet, naučil sa veľa jazykov, ktoré mi otvorili mnoho dverí. Vďaka svojej profesii som zarobil pekné peniaze, no poviem vám jedno: priateľstvo, rodinu a duševný pokoj si nekúpite. Toto som sa naučil v Saint-Dié, kde ľudia zo všetkých končín bojovali o prežitie ako celok. A verím, že si to jedného dňa uvedomia aj ľudia, ktorí ma teraz rasovo urážajú.

Sme rozdielni, to áno, no všetci sme bratia."

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Taliansko - Serie A

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia