spravy.sk spravy.sk

Sen malého chlapca sa zmenil na nočnú moru. Coutinho uteká pred faktorom Valverde
zdroj: TASR

Sen malého chlapca sa zmenil na nočnú moru. Coutinho uteká pred faktorom Valverde

"Zostaň tu a na tvoju počesť ti postavia sochu. Choď do Barcelony, Realu Madrid či Bayernu a budeš iba obyčajný hráč." Tieto slová adresoval tréner Liverpoolu Jürgen Klopp svojmu niekdajšiemu zverencovi Philippemu Coutinhovi ešte v máji roku 2017. Brazílčan však radu nemeckého kouča neposlúchol z jasného dôvodu - chcel si splniť svoj najväčší životný sen.

Počas zimného transferového obdobia v roku 2018 prestúpil rodák z Ria de Janeiro do Barcelony. Podľa vlastných slov si tak splnil svoj futbalový sen číslo jeden. "Som šťastný, nesmierne šťastný. Vždy som tvrdil, že toto je sen a som rád, že tu môžem byť, hrať, vyhrávať trofeje a učiniť tak fanúšikov šťastnými. Je neuveriteľné, že si zahrám po boku toľkých idolov a futbalistov s veľkou históriou," hovoril s nadšením Coutinho bezprostredne po prestupe na Camp Nou. Citoval ho v tom čase aj The Guardian.

Nadšený malý chlapec v tele dospelého záložníka sa prejavoval naplno. Samotný Brazílčan už dlhé roky, a to najmä po vydarených angažmánoch v Interi Miláno či Liverpoole, patril medzi najväčšie talenty svetového futbalu, ba priam najlepších hráčov. Na trhu sa oňho bili viaceré veľkokluby a dlhú vojnu vyhrala práve Barcelona. Zaplatila zaňho sumu pohybujúcu sa v rozmedzí 120-160 miliónov eur, čím z neho urobila najdrahšieho hráča v histórii klubu.

Podľa španielskych médií sa Coutinho priam narodil, aby hral za Kataláncov. Aspoň to tvrdili v čase jeho prestupu. Priaznivci "blaugranas" ho považovali za nástupcu Andrésa Iniestu či Xaviho Hernándeza. Na ihrisku sa okamžite ukazoval tak, ako si ho fanúšikovia predstavovali. Bol rýchly, technicky zdatný a v strede poľa fungovala jeho chémia so spoluhráčmi tak, ako keby hral v Barcelone už dlhé roky. V La Lige počas prvého polroka nastrieľal osem gólov a ďalšie dva pridal v Copa del Rey. Povestné boli aj jeho "jedovky" z diaľky. Postupne však nastal pád.

Tréner Ernesto Valverde mal totiž pre Coutinha novú úlohu. Hoci sprvu Brazílčan dostal sľúbené, že sa bude pohybovať na pozícii Andrésa Iniestu, a teda v strede zálohy, lodivod "Barcy" ho presúval čoraz častejšie na krídlo. Z podhrotového útočníka či klasického záložníka sa tak stalo krídlo. Tu sa však Juhoameričanovi prestalo dariť. Zrazu mu na ihrisku akoby chýbalo potrebné sebavedomie. Góly a asistencie nezbieral a postupne začal čoraz viac zohrievať lavičku náhradníkov. Coutinho je pritom zo súkromia známy ako skromný a tichý chlapec, ktorý sa prispôsobí okolnostiam. Svoju typickú pozíciu si naspäť nepýtal, no na krídle sa neujal.

Nastalo smutné obdobie bez futbalovej radosti. Coutinha spasilo aspoň víťazstvo jeho vlasti na Copa América 2019. Čoraz častejšie sa však písalo o tom, že ho Barcelona už viac nechce a pošle ho do PSG výmenou za Neymara. Záujem prejavili aj Tottenham Hotspur či Arsenal Londýn. Teraz sa však situácia zmenila a je oficiálne potvrdené, že 27-ročný Brazílčan zamieri do Bayernu Mníchov, a to minimálne na ročné hosťovanie. 

Philippe uteká do Nemecka, pretože z jeho sna sa stala postupom času nočná mora. Ako predpovedal Klopp, v Barcelone sa stal jedným z mnohých a postrádateľných. V I. bundeslige sa teraz bude pokúšať o kariérny reštart. U Bavorov dostane číslo 10 po Arjenovi Robbenovi a zrejme pozíciu podhrotového útočníka/záložníka po Jamesovi Rodríguezovi, ktorá mu bola vždy prirodzená a ktorú sa Valverde z nepochopiteľného dôvodu snažil zmeniť. Práve pred ním teraz uteká. Pod taktovkou tohto kouča by totiž na Camp Nou zrejme nikdy nebol úspešný. Nedostáva totiž to, čo mu bolo sľúbené a zastáva úlohy, ktoré mu nie sú prirodzené. Kvôli Lionelovi Messimu či Luisovi Suárezovi navyše nezahráva ani priame kopy, čo je jedna z jeho najväčších špecialít. V Barcelone to skrátka nie je on.

V jeho novom pôsobisku to môže byť inak. Na jeho príchod do Nemecka už stihli reagovať viacerí hráči, ktorí sa naňho nesmierne tešia. "Myslím, že mu nebude dlho trvať, kým sa prispôsobí nášmu systému a ideám. Je jedným z top hráčov. V každom prípade rozdielový futbalista," uviedol pre Bild útočník Bayernu Robert Lewandowski, ktorému sa splnil sen potreby kvalitnej posily do tímu. "Je to veľká vec pre bundesligu, že bude mať možnosť uvidieť hrať Coutinha. Je špeciálny hráč, na ktorého je radosť sa pozerať. Bude najlepším futbalistom v Nemecku s obrovským náskokom," povedal ku jeho novému angažmánu Srb Marko Grujič, Coutinhov bývalý spoluhráč z Liverpoolu a v súčasnosti hráč Herthy Berlín. Až čas však ukáže, či bude v Nemecku Brazílčan znovu výnimočný, keď bude zastávať svoje typické úlohy alebo bude naďalej iba jeden z mnohých, ako predpovedal Klopp.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Nemecko - Bundesliga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia