spravy.sk spravy.sk

Postavili vežu a vyradili Košice. Proti taktizujúcemu Pohroniu históriu nezopakovali
zdroj: Viktor Háber

Postavili vežu a vyradili Košice. Proti taktizujúcemu Pohroniu históriu nezopakovali

Oslava futbalu vs. povinná jazda. Aj tak vyzeral duel druhého kola Slovnaft Cupu medzi Selcami a Pohroním. Favorizovaný účastník Fortuna ligy zavítal do neďalekej obce, kde si uchmatol jasnú výhru 9:0 a postup do tretieho kola. Napriek debaklu to bol pre domáci tím, a teda účastníka V. ligy skupiny C, obrovský sviatok. Pri ňom si spomenuli aj na moment, ktorý ich navždy zapísal do histórie a spôsobil nočné mory slávnej značke.

Najprv práca na kostole, potom pláca na trávniku

Selčania boli ešte pár rokov dozadu tím, ktorý bojoval o umiestnenie v tretej najvyššej súťaži na Slovensku. Ich maximom je druhé miesto. Za najväčší úspech však považuje táto obec inú záležitosť. Písal sa 21. september 1995, kedy sa zrodilo jedno z najväčších prekvapení v Slovenskom pohári. Už v prvom kole prišiel totiž práve do Seliec vicemajster 1. FC Košice a očakávala sa jasná záležitosť. Po prekvapivej remíze 1:1 však prišiel rozstrel zo značky pokutového kopu a na jedenástky vyhrali domáci v pomere 4:3. Favorit tak padol v dedinke s približne 2000 obyvateľmi. "Selčanov na vás!" - kričali neskôr fanúšikovia na Východniarov počas iných zápasov.

"Nastúpil som v tom dueli a bol to môj najväčší zážitok. Odohrali sme zápas proti Košičanom v plnej sile. Za hostí nastúpili Michal Hipp či Vladimír Weiss. Napriek tomu sme postúpili," zaspomínal si radostne tréner Seliec Ľubomír Rusko, ktorý bol v tom čase hráčom tohto klubu. Ako sa malej dedinke vôbec podarilo vyzrieť na slovenského vicemajstra? "V Selciach boli iní futbalisti. Mali sme priam hviezdny výber Banskobystrického kraja. Do karát nám zahrali aj podmienky. Bolo nesmierne mokro a stála voda na ihrisku. Hosťom sa nedarilo kombinovať, my sme zabojovali a na penalty sme vyhrali," vysvetlil Rusko pre ProFutbal.sk.

Pre viacerých Selčanov bol zápas proti Pohroniu priam životným. (foto: Viktor Háber)
Pre viacerých Selčanov bol zápas proti Pohroniu priam životným. (foto: Viktor Háber)

Nebolo to prvý raz, čo zalovil v pamäti ohľadom tejto konfrontácie, ktorá patrí medzi jeho obľúbené spomienky. Dáva ju za príklad aj svojim zverencom. "Rád na zápas spomínam a pripomínam ho aj hráčom. Viacerým som aj pred stretnutím proti Pohroniu povedal, že by pri takej kvalite, akú sme mali neboli ani na lavičke. Vtedy bol futbal iný – vtedy sa nám veľmi chcelo, teraz ale vôbec. Pred pár rokmi chodievalo na tréningy iba 5-6 hráčov. Je to ale o chtíči," porovnal Rusko rozdiel, ktorý vo futbale v Selciach vznikol za 24 rokov.

V čase najväčšieho úspechu Seliec sa v obci stavala kostolná veža a viacerí vtedajší hráči na nej robili, až potom sa dostali na trávnik. Dá sa tu nájsť paralela so zápasom proti Žiaru nad Hronom? "Áno. Viacerí prišli na poslednú chvíľu, niektorí až polhodinu pred zápasom, lebo z roboty mu nedali dovolenku. U mňa to bolo vtedy rovnako. O štvrtej koniec v robote, o hodinu neskôr zápas," hovoril s úsmevom Rusko, ktorý sa však podobného úspechu po 24 rokoch, tentoraz ako tréner, nedočkal. "Na zázrak sa nedalo pomýšľať. 0:9 je veľa, ale bola to veľká škola o tom, čo naším hráčom chýba. Bolo to o rýchlosti, nestíhali sme, nedalo sa súpera ani faulovať. Bola to však oslava futbalu pre chlapcov, približne 95 percent z nich ešte nikdy nehralo proti ligistovi. Bolo to pre nich niečo, čo si vybojovali a mali za odmenu," vyjadril sa Rusko s dôvetkom, že je hrdý na futbalovú filozofiu Seliec, ktorých káder tvorí 80 % odchovancov.

Selčania teraz neprekvapili ako pred 24 rokmi proti Košiciam. (foto: Viktor Háber)
Selčania teraz neprekvapili ako pred 24 rokmi proti Košiciam. (foto: Viktor Háber)

Pohronie skúšalo, chcelo vyhrať vysoko

Pre Pohronie nemohlo ísť ani v prípade vysokej výhry o zápas, ktorý bude historický. Povinnú jazdu si nováčik Fortuna ligy splnil a tréner Rastislav Urgela dal priestor viacerým hráčom, ktorí pravidelne nenastupujú a vyskúšal nové taktiky. "Preto sme sem aj išli, aby dostali minutáž chlapci, ktorí ju v uplynulých zápasoch nemali či neboli ani na súpiske. Ukázali však, že patria do kádra a tlačia sa do zostavy. Zamotali nám preto hlavy," hovoril Urgela na adresu hráčov ako Dávid Kondrlík, ktorý dal v stretnutí štyri góly či Afričana Yusufa Maingeho, ktorý je novou posilou zelenáča z ďalekej Kene. "Kondrlík je hráč, ktorý vie dať gól. Preto sme s ním pracovali a viem usúdiť, že je to strelec. Jeho chvíľa raz príde. Mainge je tu s nami veľmi krátko a absolvoval s nami iba jeden tréning. Nasadili sme ho preto d druhého polčasu. Pohybovo je nadaný a technicky zručný, budeme s ním pracovať a necháme sa prekvapiť," vysvetlil ďalej Urgela.

On sám v Banskej Bystrici v minulosti pôsobil a prostredie v Selciach naňho pôsobilo ako domáce. Na zápas, hoci pohárovi proti účastníkovi V. ligy sk. C, sa pripravili Žiarčania zodpovedne. "Selce majú vynikajúcich futbalistov aj z pôsobenia v tretej lige a upozorňovali sme našich, že to pre súpera bude sviatok. Rozdiel a kvalita môže byť na našej strane. Pripravovali sme sa rovnako ako na ligový zápas, chceli sme zvíťaziť a postúpiť. Nechceme nikoho podceniť, máme rešpekt a pokoru," prezradil Urgela, ktorý by si prijal triumfy 9:0 aj častejšie. "Každého poteší zvíťaziť väčším rozdielom, v lige je to ale priam nemožné. Hrá sa o každý bodík, v pohári pri takýchto mužstvách chceme uhrať výsledok s čo najvyšším gólovým rozdielom," konštatoval s úsmevom.

Povinná jazda pre Pohronie testujúce hráčov. (foto: Viktor Háber)
Povinná jazda pre Pohronie testujúce hráčov. (foto: Viktor Háber)

Na Žiar čaká už cez víkend konfrontácia proti Zlatým Moravciam. Pohronie neprehralo už tri súťažné duely po sebe a túto šnúru chce natiahnuť. "Čaká nás derby. Chceme tam uspieť a doniesť nejaký bodík. ViOn vstúpil dobre do ligy, my ale máme svoju kvalitu a pôjdeme tam po čo najlepší výsledok," hovoril Urgela, ktorý je po rezignácii Milana Nemca hlavným trénerom klubu. Tak to už však nebude dlho. "Pribudol mi kolega Radoslav Vanko, ktorý bol pri tíme do 15 rokov. Som rád, že je pri mne, lebo je ambiciózny. V priebehu najbližších týždňov však predstavíme nového kolegu. Jeho meno zatiaľ prezrádzať nebudem," uzavrel pre ProFutbal.sk tajomne Rastislav Urgela.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Slovnaft Cup

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Slovnaft cup

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia