spravy.sk spravy.sk

Greif si robí zálusk na dres Stocha, Kozák vyzve PAOK: Ja si to užívam
zdroj: TASR

Greif si robí zálusk na dres Stocha, Kozák vyzve PAOK: Ja si to užívam

V baráži o postup do skupinovej fázy Európskej ligy čaká futbalistov Slovana Bratislava zvučný súper. Po napínavom priebehu sa ním napokon stal grécky PAOK Solún, ktorý mal na lopate holandského favorita Ajax Amsterdam. Porazený tím z tejto dvojice bol vyžrebovaný belasým, slovenský futbal tak stojí pred zaujímavou konfrontáciou domáceho majstra a reprezentanta Miroslava Stocha.

Slovanisti sa meno svojho ďalšieho súpera v pohárovej Európe dozvedeli hneď po zápase proti Dundalku, duel v Amsterdame totiž začal o polhodinu skôr, než ten na Tallaght Stadium. Pokiaľ ste si mysleli, že hráčom Slovana spadne kameň zo srdca, že im v ceste nestojí semifinalista minulej sezóny Ligy majstrov, mýlili ste sa. Nie, ja som sa práveže na Ajax tešil. Videl som celý ich prvý vzájomný zápas, PAOK bol ešte o niečo lepší a v odvete im stačilo dať ešte jeden, tretí gól a mohli postúpiť. Ide o náročného protivníka, nie je to o nič priechodnejší súper ako Ajax. Ale v play-off je to logické, že čelíte veľkej sile. My musíme ukázať, že na Tehelné pole sa vyhrávať nechodí,“ velí útočník Slovana Andraž Šporar.

Najlepší strelec Slovana sa proti írskemu Dundalku gólovo nepresadil, v predchádzajúcich kolách áno. Bude to jeho zakončovateľský inštinkt, ktorý bude proti PAOK-u dôležitý. Kvalitnejší súper ale bude predvádzať úplne iný štýl futbalu, čo by mohlo Šporarovi vyhovovať. „Možno írska liga nie je najlepšia liga na svete, ale to ani slovenská. Nie je ľahké čeliť európskym tímom. Určite, Dundalk je niečo iné ako PAOK. Gréci budú hrať ofenzívnejšie a my budeme mať viac priestoru. Je to pre nás veľká šanca. Nebolo to pre nás ľahké po prehre v Lige majstrov, ale ukázali sme, že sme dobré mužstvo. Nemám zatiaľ žiadne skúsenosti s gréckym futbalom, ani s reprezentáciou, ani na klubovej úrovni. No teraz je šanca, aby som im nejaký gól dal,“ pousmial sa Šporar.

Zaujímavosťou duelu je, že len pred pár týždňami do gréckeho tímu prestúpil z českej Slavie Praha slovenský reprezentant Miroslav Stoch. Ten síce celý odvetný duel v Amsterdame presedel len na lavičke náhradníkov, proti belasým ale môže byť jeden z pilierov a radcov tímu. Tešia sa naňho aj v Bratislave. „Dúfam, že sa mi podarí si s ním vymeniť dres. Verím, že sa Miňo nebude pokúšať o tie svoje povestné ďalekonosné jedovky,“ zaprial si brankár Dominik Greif. „Ideme si tento zápas užiť. Štvrté predkolo, nemáme čo riešiť a čo stratiť. Čaká nás úžasný súper, ktorý je motiváciou samou o sebe. Uvidíme, ako to celé vypáli,“ dodal slovenský gólman.

Zápas proti solúnskemu súperovi bude skúškou pre začínajúceho trénera Jána Kozáka mladšieho. Ten pôvodne prišiel do tímu ako dočasná náhrada za dočasného trénera, jeho výsledky ho ale favorizujú aj na adepta na trvalého kouča. Kormidelník, ktorý ešte pred pár mesiacmi viedol béčko proti tímom tretej slovenskej ligy, bude zrazu čeliť veľkému gréckemu klubu. „Človek niekedy ani nečaká, že sa môže dostať k tak dôležitej funkcii a zrazu príde takýto zápas. Ja si to užívam. Tešíme sa, veď práve pre takéto momenty robíme futbal. Máme svoje rezervy, chýbajú nám skúsenosti, ani neviem, či niekto z kádra už hral play-off v európskej pohárovej súťaži. Bude to sviatok a veľká škola. Verím, že zaplníme štadión a zistíme, na čo máme a kde sa môžeme zlepšovať,“ povedal Kozák, ktorého otec za čias trénovania v reprezentácii vyradil Stocha pre nezhody z národného tímu.

Nadšenie však po zápase krotil 31-ročný chorvátsky stredopoliar Marin Ljubičič„PAOK? Nie, najbližší súper je Sereď,“ spontánne odvetil a odmietol sa baviť o ďalšom zápase v pohárovej Európe. „Neponáhľajme sa. Poďme postupne, zápas po zápase. Už sme takým systémom raz túto sezónu rozmýšľali pred mesiacom – najprv príde Sutjeska, potom Apoel, potom ďalej a ďalej. No a narazili sme. Musí to byť pre nás škola a pokorne sa teraz musíme sústrediť na ligu, pokiaľ chceme byť úspešní,“ odpovedal jeden z lídrov úradujúceho slovenského šampióna.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia