spravy.sk spravy.sk

Stvorila ho Sparta Praha, hviezdil v Premier League. Bony je teraz u štvrtoligistu
zdroj: TASR/AP

Stvorila ho Sparta Praha, hviezdil v Premier League. Bony je teraz u štvrtoligistu

V roku 2007 prišiel do Sparty Praha ako nádejný mladý futbalista, z ktorého sa neskôr stala 40-miliónová hviezda. V tom čase 19-ročný Bony Wilfried ako súčasť "béčka" okamžite ukazoval svoje útočné nadanie a gólový inštinkt. Česká najvyššia súťaž mu pridelila status najlepšieho strelca i útočníka celej ligy.

Mladík z Pobrežia Slonoviny nemohol ostať prehliadnutý. Za peknú čiastku štyri milióny eur ho Pražania pustili do holandského Vitesse Arnhem. Ten bol preňho medzizastávkou pri prvom angažmáne v Premier League. Už v roku 2013 ho čakal hviezdny krok a prestup do Swansea City za 12 miliónov libier. V drese "labutí" dal hneď v úvodnej sezóne 17 gólov a na jeseň 2014 pridal ďalších deväť a zaujal Manchester City, kde odišiel začiatkom roka 2015 za astronomických 40 miliónov eur. Tu však nastal jeho pád.

Na národnej úrovni v poslednom spomenutom roku siahol na Africký pohár národov s vlasťou a darilo sa mu sprvu aj v klube. V 46 odohraných dueloch síce dosiahol za City 11 gólov, ale postupne ho brzdili zdravotné problémy. Prichádzali v nepravidelných intervaloch a neumožnili jeho ďalší rozlet. Nasledovalo hosťovanie v konkurenčnom Stoke City či návrat do Swansea. Nič z toho však nevyšlo podľa predstáv a dnes už 30-ročný Bony postupne zapadal prachom. Ostatné sezóny po ňom akoby ani pes neštekol. Aj preto ako kmeňový hráč "labutí" zakotvil na polročnom hosťovaní v katarskom Al-Arabi.

"Dostal som túto ponuku a bola možnosť hrať pravidelne, čo bolo dôležité. Nie je ľahké vrátiť sa do herného diania po ľahkom zranení. Mal som šancu dostať sa znovu do reprezentácie, čo ma potešilo," citoval slová Wilfrieda web idnes.cz. Bonymu sa znovu darilo a v siedmich zápasoch dal päť gólov. Za Pobrežie Slonoviny znovu nastúpil aj na APN 2019, napriek tomu je bez angažmánu. Vo Swansea mu skončila zmluva a zakotvil tam, kde by to nik nečakal - vo štvrtej waleskej lige. Aktuálne iba trénuje s tímom Newport County. Pre tento klub je to obrovská pocta.

"Je skvelé, že s nami trénuje. Je profík, má skvelú morálku a je dobrým príkladom pre našich chalanov," napísal tréner spomenutého mužstva Michael Flynn na twitteri. Bonyho cieľ je teraz jasný. Stále si verí, že na to má a Britským ostrovom nemusí dať definitívne zbohom. "Chcem sa vrátiť do Premier League. Žijem tu šesť rokov, prostredie mám rád a mám na to, aby som to dokázal. Aj preto si pohovorím s agentom a cieľ je jasný," vyhlásil sebavedomo Bony Wilfried pre BBC.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Česko - Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia