spravy.sk spravy.sk

Hral proti Henrymu či Lampardovi. Vo Veľkom Lapáši robí stávky o bonboniéry
zdroj: Lukáš Urbašík

Hral proti Henrymu či Lampardovi. Vo Veľkom Lapáši robí stávky o bonboniéry

Počas svojej aktívnej kariéry chytal za Slaviu Praha, Ankaragücü či Sivasspor a na konte má aj 12 štartov za slovenskú reprezentáciu. Dnes už 39-ročný brankár Štefan Senecký ešte stále nezavesil rukavice na klinec a dodnes sa venuje futbalu. Teraz však na trochu inej úrovni. Poloprofesionálnej či amatérskej, skrátka dedinskej. Jeho novým domovom je účastník piatej ligy OFK 1948 Veľký Lapáš.

Odchovanec nitrianskeho futbalu a bývalý gólman Ružomberka či Serede sa stále nepovažuje za "staré železo". Od augusta roku 2017 chytá práve za dedinku, ktorá je blízka k jeho rodnému mestu. Čo ho priviedlo k takémuto angažmánu? "Po zranení, ktoré som mal v Ružomberku, som bol bez pôsobiska a môj dobrý kamarát Martin Ševčík, ktorý klub vlastní a má to všetko na starosti, ma oslovil. Opýtal sa ma, čo robím a odvetil som, že nič. Zavolal ma preto na tréning a odvtedy som tu," objasnil pre ProFutbal.sk stále aktívny gólman Senecký a dodal: "Bol som v Seredi aj Topoľčanoch, ale potom som nemal nič a nemám to ďaleko od domova. Teraz ide najmä o tú srandu, aby človek ukázal, že na to stále má."

Štefan Senecký na to stále má. (foto: Lukáš Urbašík)
Štefan Senecký na to stále má. (foto: Lukáš Urbašík)

Žiaden zabiják času aj extra motivácia

Dedinská úroveň futbalu mu stále sedí. Občas prináša aj možnosti stále si zahrať proti top tímom - aspoň na slovenskej scéne. Skúsený ochranca troch žrdí nastúpil na utorňajší zápas druhého kola Slovnaft Cupu proti svojmu materskému klubu FC Nitra. Zrodila sa očakávaná prehra 2:7. Hoci Senecký nevedel, kedy naposledy počas kariéry dostal toľko gólov, stretnutie si užil. "Išli sme do zápasu s tým, že je to výzva. Možno sme chceli aj nejakú dieru do sveta spraviť, ale nepodarilo sa. Videli sme, že je to ligista. Má svoju kvalitu, mladých hráčov, každodenný tréning a je to vidieť," hovoril Senecký a jasne vysvetlil, v čom fortunaligista prevýšil dedinčanov. "Držanie lopty, rýchle prihrávky, kombinačná hra. Nechali sme mu veľa priestoru a nasledovali centrované lopty, pokusy za obranu, lopty po zemi, to nám robilo najväčšie problémy. Výsledkovo to ale vyzerá celkom dobre, nie?" - zamyslel sa bývalý brankár SR.

Pri otázke, čo sa ako skúsený gólman snaží vštiepiť svojim dedinským kolegom, reagoval jasne. "Učiť? To je skôr o srande. Občas človek povie niečo múdre, ale je to o zábave a kolektíve. Nie je to vôbec striktné. Človek nemôže večne len doma sedieť a nie je to vyslovene zabiják času, čiže takto mám príležitosť sa zabaviť a zahrať si futbal," priznal nitriansky rodák, ktorý trénuje dvakrát do týždňa a občas so spoluhráčmi aj individuálne, keď sa dohodnú. Tréningy nezanedbáva ani v nižšej súťaži a má motiváciu navyše. "Stále ma to baví, máme skvelú partiu. Čo sa týka piatej ligy, má svoju kvalitu a sú v nej aj viacerí moji protihráči z ligových čias. Niekedy je dobré konfrontovať sa medzi sebou v štýle - kto čo zvládne."

V utorok čelil Senecký svojmu materskému klubu. (foto: Lukáš Urbašík)
V utorok čelil Senecký svojmu materskému klubu. (foto: Lukáš Urbašík)

V hre sú bonboniéry, vďaka lukratívnemu sponzorovi nehladuje

Oproti vrcholovej úrovni je to však, samozrejme, iné. "Sranda patrí aj k profesionálnemu futbalu, nedá sa všetko robiť len vážne. Na najvyššej úrovni je to drina, máte dvojfázové tréningy, posilňovňu či kondičných trénerov a stravovanie. Tí hráči majú všetko. My sa nesťažujeme, pretože taktiež máme všetko, čo potrebujeme," vysvetľoval nám s úsmevom "Pišta". Oproti pôsobeniu napríklad v Turecku vidí jeden obrovský rozdiel - divákov. "Musel som si zvyknúť najmä na obecenstvo, pred ktoré človek príde. Niekedy je fajn, inokedy zase nie a zaznejú rôzne slová. Keď baví človeka futbal, je mu to jedno. Chytal som už aj v tretej lige, druhej a aj vyšších. Lopta je všade guľatá a hrá sa na dve bránky, v tom rozdiel nie je." Rozdiel je však v kamarátskej rivalite či rôznych vtipných stávkach. Na dedine je bežné, že tímy sa stavia o fľašu domácej, ktorú získa víťaz stretnutia. Vo Veľkom Lapáši je to však iné. "My máme iba bonboniéry, ktoré dávame do hry. O fľašky sme sa, aspoň zatiaľ, ešte nestavili," smial sa veselo naladený Senecký.

Veľký Lapáš sa, samozrejme, nemôže porovnávať so zázemím v Turecku, ba dokonca ani slovenskými klubmi na najvyššej úrovni, prostredie OFK je však nadštandardné. Štadión má peknú tribúnku, ktorá pojme približne 500 ľudí a všade visia plagáty najznámejšej svetovej fastfoodovej firmy. Jej logo hráčom vyniká aj na hrudi. "Aspoň nie sme hladní (smiech). Náš mecenáš Matej Ševčík sa o to stará, je priam maniak do futbalu, ktorý mu veľmi chutí a nenechá to len tak. Stará sa o štadión, aj o nás hráčov. Je to určite rodinný klub a partia aj jedno s druhým ide," detailne porozprával Senecký o tom, prečo má Lapáš nadštandardné zázemie. Brankárska jednotka OFK je však jediným hráčom tímu, ktorý má na drese aj svoje meno. "Som najstarší aj najskúsenejší, tak asi preto," pokračoval so širokým úsmevom exreprezentant SR.

Ako jediný hráč domácich má meno na drese. (foto: Lukáš Urbašík)
Ako jediný hráč domácich má meno na drese. (foto: Lukáš Urbašík)

Ešte nemá ani 40

Ten si v minulosti zachytal aj proti Angličanom či Francúzom. Na medzinárodnej scéne sa postavil proti Thierrymu Henrymu či Frankovi Lampardovi. Nechýbajú mu tieto časy? "Veď oni už tiež ani nehrajú (smiech). Samozrejme, je to už za nami. Spomienky sú to ale ozaj pekné," odpovedal nám Senecký, ktorý zo seba vypustil viaceré vtipné perličky. Keď sme mu pripomenuli, že v zápase Veľký Lapáš - Nitra hral iba jeden jediný hráč z Lapáša - kapitán tímu spod Zobora Pavol Farkaš, odvetil stručne a jasne: "No a čo, tak mu treba."

Samotný Senecký sa okrem dedinského futbalu nevenuje už ničomu. Ešte nedávno bol trénerom brankárov Slovana Bratislava do 19 rokov. Situácia sa však zmenila. "Nepodpísal som novú zmluvu z rodinných dôvodov. Teraz trénerskú licenciu nepotrebujem a neriešim ju. Uvidíme, možno počas zimy zmením názor," povedal a zároveň vysvetlil, akú filozofiu sa snažil vštiepiť mladým gólmanom a v čom vidí najväčší rozdiel oproti futbalu v začiatkoch jeho kariéry a teraz. "Aby boli odvážni, smelí a hrali futbal. V dnešných časoch hrá 70 percent brankárov nohami. Preto musia vložiť dostatok odvahy do prihrávok aj rozohrávok."

Pri poslednej spomienke na utorkový pohárový duel pripomenul, že si znovu mohol zahrať proti svojím bývalým spoluhráčom ako Farkaš, Michal Faško či Martin Kuciak. Nitru považuje za ambiciózny klub a drží jej palce. Nechcel by však niekedy prestať fandiť a stať sa trénerom brankárov v tomto klube? "Ale načo? Veď majú svoju kvalitu," smial sa ďalej Senecký a na záver rozhovoru pre ProFutbal.sk dodal, že na definitívny koniec kariéry stále nemyslí: "Ešte nemám 40 (má 39, pozn.). Možno sa už ohľadom toho definitívne rozhodnem, keď budeme budúci rok hrať pohár. Bolo by pekné zahrať si znovu proti fortunaligistovi, možno aj Nitre. Keď si ale jednoducho poviem, že dnes končím, tak sa to stane. Nič ma časovo nezväzuje."

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Slovnaft Cup

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Slovnaft cup

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia