spravy.sk spravy.sk

Štadión, kde debutoval Ronaldo a skóroval Mak, okúsi aj bratislavský Slovan
zdroj: Michal Šášky/Profutbal.sk

Štadión, kde debutoval Ronaldo a skóroval Mak, okúsi aj bratislavský Slovan

Keď kráčate okolo Tallaght Stadium, rozhodne nezhíknete od úžasu. Pripomína štadión v Ružomberku, možno aj ten v Žiline. Zďaleka nevyzerá moderne, hoci na svojom mieste stojí len desať rokov. Malý štadión na okraji írskeho Dublinu skrýva v sebe krátku, ale bohatú históriu. Pozrite si našu fotogalériu priamo z dejiska utorňajšieho zápasu Európskej ligy medzi Slovanom Bratislava a írskym celkom Dundalk FC.

Pochopiteľne, z histórie Dundalku by ste v útrobách štadióna nenašli prakticky nič. Štadión využíva ako domáci stánok najväčší rival klubu Shamrock Rovers. Keď sme ľuďom v okolí hovorili, že pochádzame zo Slovenska, automaticky nás objímali a hovorili, že nám v utorok večer držia palce. V aktuálnej sezóne, hrajúcej sa systémom jar - jeseň, figuruje Dundalk na priebežnom 1. mieste, Shamrock Rovers je druhý v závese siedmich bodov. Posledné roky hrajú o titul a európske priečky tieto dva kluby a Cork City, takmer pravidelne sa umiestňujú na medailových pozíciách, od roku 2013 Dundalk zakaždým pred Shamrockom.

Malý stánok Tallaght Stadium, kde si sadne maximálne osemtisíc fanúšikov, postavili za menej ako 12 miliónov eur a otvorili v auguste 2009. Ide o najväčší štadión v írskej lige. Na otvárací zápas bola kapacita štadióna zvýšená na skoro 11-tisíc divákov. O vypredanie nebola núdza, na slávnostný duel totiž prišiel veľký Real Madrid a duel mal celosvetový rozmer - premiéru si totiž v drese bieleho baletu odkrútila portugalská legenda Cristiano Ronaldo. Jeho tri strely sa vtedy neujali, jediný gól zápasu napokon vsietil Karim Benzema.

Shamrock Rovers - Real Madrid
Zápas Shamrock Rovers vs. Real Madrid sa odohral 20. júla 2009. Takto vtedy vyzeral štadión. Postavené mal dve tribúny, zvyšné miesta boli pristavané dočasne. (Michal Šášky/Profutbal.sk)

Duel s Realom Madrid nie je jediný pamätný, ktorý sa na Tallaght Stadium odohral. Na stenách visia aj dva dresy Juventusu Turín. Taliansky veľkoklub hral na štadióne prakticky rok po Reale - 29. júla 2010. Shamrock Rovers čelil starej dáme v treťom kvalifikačnom kole Európskej ligy, teda v rovnakej fáze, ako teraz Dundalk čelí Slovanu. 

Stretnutie sa skončilo 0:2, oba góly strelil rodák z Brazílie Amauri. Štadión bol vypredaný, usadilo sa naň šesťtisíc zvedavcov. Augustová odveta na Stadio Alberto Braglia v Modene pritiahla 17 579 divákov, Juventus vyhral najtesnejším rozdielom gólom Alessandra del Piera. Práve jeho dres visí v útrobách štadióna Shamrock Rovers, hoci v Írsku odohral ako striedajúci hráč len osem minút. Druhý dres venoval Giorgio Chiellini.

Medzi najpamätnejšie tabule sa ráta tá zo zápasu Shamrock Rovers proti Manchestru United v roku 1957. Bol to prvý zápas írskeho tímu v európskych pohároch. Stretnutie sa ale odohralo na starom štadióne Dalymount Park na opačnej strane Dublinu.

Z pohľadu slovenského fanúšika je najzaujímavejší zápas z 20. októbra 2016. V danej sezóne sa Dundalk dostal do skupinovej fázy Európskej ligy, čím dosiahol najväčší úspech írskeho klubového futbalu v histórii. Domáce zápasy hral na Tallaght Stadium, z bezpečnostných dôvodov bola kapacita znížená na 5500 divákov. V skupine čelili aj Zenitu Petrohrad. Na írskej pôde vyhrali Rusi 2:1, o vyrovnanie sa vtedy gólom postaral slovenský krídelníka Róbert Mak. Duel pískal Čech Miroslav Zelinka. 

Štadión má dnes tri tribúny s kapacitou osemtisíc miest na sedenie, rozdelené na sektory od A po Z. Keďže je pomerne vzdialený od Dublinu, môže sa pýšiť aj pekným okolím. Z lavičky Slovana Bratislava, ktorú vidieť na pravej strane obrázka, môžete pomedzi tribúny sledovať krásnu prírodu a hory. Vedľa štadióna je obrovská zelená plocha a dlhá cyklotrasa, do desiatich minút miniete vodnú plochu i detské ihrisko.

V okolí štadióna nenájdete ani zmienku o utorňajšom zápase Dundalku so Slovanom. Hoci ľudia, ktorých sme stretli, o stretnutí vedeli a skrz rivalitu držia palce slovenskému tímu. Na Tallaght Stadium sa z troch strán týčia staré, typicky britské, pozývacie tabule. Žiaľ, tie aj v utorok informujú nie o dueli Európskej ligy, ale o zápase Írskeho pohára medzi Shamrock Rovers a Finn Harps. Tento súboj sa hral v piatok večer, pred štyrmi dňami.

Na Slovensku sme zvyknutí na rôzne grafity a čmáranice všade navôkol. Aj prostredie v írskom Dubline ale ukazuje, že pouličné umenie môže vyzerať aj vkusne a nenútene. Hoci maľba, napríklad na elektrické zariadenie, v blízkosti športového stánku vo farbách domáceho tímu nie je vo svete žiadny výnimočný jav, vždy je to potešenie pre zrak okoloidúcich.

Utorňajší európsky zápas medzi írskym celkom Dundalk FC a Slovanom Bratislava sa odohrá v utorok 13. augusta o 20.00 hod. miestneho času, na Slovensku bude o hodinu viac (21.00 hod.). Stretnutie v priamom prese odvysiela Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) na druhom televíznom kanáli Dvojka i na webe RTVS.sk od 20.55 hod., druhý polčas duelu budete môcť počúvať na vlnách Rádia Regina.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Video & Foto

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia