spravy.sk spravy.sk

Slovan vyzliekol ViOn donaha, kauza Švec definitívne doriešená
zdroj: TASR

Slovan vyzliekol ViOn donaha, kauza Švec definitívne doriešená

Belasí od domáceho zápasu s Feronikeli (2:1), kedy bol ešte oficiálne v úlohe trénera Radenkovič, držia pod Jánom Kozákom mladším nepriestrieľnosť už nepretržite 473 minút. Ich výbornú formu si najnovšie odniesli Zlaté Moravce. Na Tehelnom poli svietil po zápase na svetelnej tabuli výsledok 4:0, hostia pritom ani raz nevystrelili na bránu.

Keďže dvojka Slovana Michal Šulla chýbal pre menšie zranenie, po fantastických výkonoch v Európe, kde jednotku Slovana ospevovali aj hviezdni spoluhráči z ofenzívy, sa Dominik Greif nedočkal voľna, no na oplátku veľkej pocty – kapitánskej pásky. „Prišiel som do šatne a kapitánska páska ležala na mojom mieste. Samozrejme, je to pre mňa radosť, ale nič sa tým pre mňa nemení. Len páska z vás lídra neurobí, ak to v sebe nemáte. Ja som rád, že mi tréneri dôverovali a vidia vo mne aj určitú líderskú osobnosť. Ja sa to snažím splatiť výkonmi, či už pásku mám, alebo nie,poznamenal Greif, pre ktorého to bola súťažná premiéra v tejto úlohe. „Mám to šťastie, že nikto z týchto hráčov si nemôže pamätať, či už som niekedy kapitánom bol. Ja im poviem, že som kapitánsku pásku mal, fakt, že to bolo v príprave, ten si nechám pre seba, no a tým mi povinnosť niečo platiť opadne,“ smial sa tradične dobre naladený Bratislavčan.

Stále len dočasný kormidelník Slovana Kozák mladší sa odhodlal oproti 3. predkolu urobiť v zostave až deväť zmien, okrem Greifa ešte nastúpil David Holman, ktorý sa v priebehu prvého polčasu zranil. To Greifovi nehrozilo, prvý brankársky zákrok vytiahol v 91. minúte, keď center Orávika prepadol až k nemu. „Neviem ani či to išlo na bránu, ale bolo to nepríjemné, pretože som do poslednej chvíle nevedel, či ten center niekto nezasiahne hlavou. Napokon som sa zľahka hodil, vyrazil loptu a bol koniec zápasu, na nulu to stačilo. Dres však bude treba oprať, spotil som sa z toho tepla,“ sršal humorom. „Priznám sa, že takéto nudné zápasy, kde sa musím v 91. minúte raz hodiť, aj to len propagačne, veľmi neobľubujem. Každopádne, vždy treba byť pripravený, či náhodou v 90. minúte nejaká šanca nepríde, lebo my máme v obľube súpera do niečoho v závere pustiť. Budem ale rád, ak sériu natiahneme, v Írsku by sa nám to určite hodilo,“ dodal s úsmevom Greif.

Slovan gól radosť
Slovan sa rozdelil na dve skupiny - ligovú a európsku. Obe zvládajú svoje úlohy stopercentne. (foto: skslovan.com)

Fanúšikovia okrem pokriku „Domino, Domino“ pridali do repertoáru aj meno ďalšieho odchovanca. Útočník Dávid Strelec predviedol brilantný výkon a kvalitatívne predčil skúsenejších hráčov v obrane ViOn-u. Tretí gól vymyslel pre Nona, štvrtý zaznamenal sám z penalty. „Veril som si na penaltu a musím poďakovať chalanom, že ma k nej pustili, pretože som z tímu najmladší. Určený na ne nebol pred zápasom nikto. Je to pre mňa odmena za celoživotnú robotu. Odozva fanúšikov bola neuveriteľná, mal som zimomriavky a ďakujem im za to,reagoval po premiérovom góle na Tehelnom poli Dávid Strelec. „Možno budem musieť platiť aj do kabíny, uvidíme, čo pokladník Vasil Božikov vymyslí. Zatiaľ som platil napríklad len za to, že som používal telefón, keď som nemal. Keďže som najmladší, tak som zatiaľ platil za gól či štart len nejakou čokoládou,“ dodal osemnásťročný útočník.

Predchádzajúci tréner Martin Ševela staval Strelca väčšinou na podhrotový post, v sobotu sa ale dočkal mladík svojej typickej pozície na hrote. „Možno už dva roky je môj typický post hrot útoku, ale predtým som hrával práve podhrot. Všade sa teda cítim dobre a nerobí mi problém nastupovať kdekoľvek, kam ma tréner postaví,“ poznamenal. Napriek výbornému výkonu a vysokému víťazstvu však aj mladý slovanista krotil eufóriu. „Od začiatku sme boli lepší a išli za víťazstvom. Mali sme však veľa šancí a aj ja sám som mohol dať viac gólov. Väčšinou z takých príležitostí dávam gól, ale brankár bol šikovnejší a vychytal ma. Je tam teda spokojnosť, ale mohlo to byť lepšie a mohli sme vyhrať vyšším rozdielom. Máme čo do budúceho týždňa vylepšiť,“ dodal Strelec, ktorý v Európe proti Dundalku nesedel ani na lavičke, výkonom v lige si však vypýtal viac pozornosti.

Slovan - Zlaté Moravce (Ján Kozák, Karol Praženica)
Pohľad na oboch trénerov často dokumentoval aktuálne rozpoloženie tímov na hracej ploche. (foto: TASR)

Fakt, že Slovan nastúpil s deviatimi zmenami oproti Európe, do myslí Zlatomoravčanov nijak nevstúpil. Predsalen, v kádri nechýbali tradičné mená z minulej majstrovskej sezóny ako Apau, Bajrič, Rabiu alebo Čavrič. „Pozrite si hodnotu všetkých hráčov, čo nastúpili za Slovan v kvázi druhej zostave a porovnajte si to s našim A-tímom. Skúste tých hráčov ponúknuť ktorémukoľvek tímu na Slovensku, každý po nich skočí. O kvalite, ale aj šírke kádra sa nemusíme ani baviť,“ pousmial sa trpko v rozhovore pre ProFutbal.sk tréner ViOn-u Karol Praženica, ktorý bol z výkonu svojho mužstva značne rozladený. „Upozorňovali sme hráčov, že do zápasu nesmú ísť so strachom. Súper to vycíti a potrestá nás za každé zaváhanie. My sme ale mali prehnaný rešpekt. Ťahali sme za kratší koniec v nasadení, agresivite, prehrávali sme osobné súboje. Dostali sme prvý gól z protiútoku, na čo sme sa týždeň dôkladne pripravovali. Akonáhle sme inkasovali, psychika išla dole a plne sa ukázala hráčska kvalita,“ vymenúval dôvody štvorgólovej prehry.

Nula na konte striel nie je pre hostí vôbec dobrým vysvedčením. Pri premiére na novom Tehelnom poli si nespravili dobrú reklamu. Dôvodom je i zranenie útočníka Tkáča už z úvodných sekúnd. „Určite to vývoj ovplyvnilo, pretože hráč, ktorý išiel hore, sa s mužstvom stále len spoznáva a zjavne ešte ani nerozumie všetkému, čo od neho chceme. Jeho pohyb bol vlažnejší, naše útočné snaženie končilo niekde v strednej zóne. Do toho ešte prišlo aj zranenie a vynútené striedanie Tótha. Automaticky sme prišli o dve striedania. Keď už sa niečo valí z kopca, už to nezastavíte,“ reagoval kormidelník, ktorý do ViOnu prišiel začiatkom kalendárneho roka a dodal: „Odkedy som prišiel, toľko chýb ako sme urobili teraz proti Slovanu, sme neurobili azda vo všetkých zápasoch dokopy. Nakopilo sa to. Je to pre nás škola a uvidíme, načo nám bude dobrá.“

Švec
Jeden z objavov minulej sezóny Jakub Švec nazbieral v minulej sezóne 26 štartov a zaznamenal 5 gólov. (foto: Jozef Bedej)

V zostave Zlatých Moraviec opäť citeľne chýbal mladík Jakub Švec, ktorý v lete prestúpil do Dunajskej Stredy. Na základe dohody oboch tímov sa mal do ViOn-u vrátiť na hosťovanie 5. júla, avšak nestalo sa tak. Obe strany následne dlho nevedeli nájsť spoločnú reč. Dôvodom mohlo byť aj účinkovanie DAC-u v Európe, avšak 19-ročný útočník nenastúpil za tím trénera Hyballu ani v európskej, ani v domácej súťaži. Premiéru, aj to len šestnásťminútovú, si odbil pred týždňom v 3. ligovom kole na Myjave proti Seredi. Telenovela okolo tohto prípadu však definitívne končí. Môžem povedať, že Jakub Švec by sa k nám mal pripojiť na najbližšom tréningu, deň pred zápasom bol z DAC-u uvoľnený. Povolenie odísť k nám dostal hneď po piatkovom tréningu v Dunajskej Strede. Keďže sa však zatiaľ k nám nestihol pripojiť, na zápas s nami necestoval. V stredu v pohári by však už mal hrať v našom drese, prezradil pre ProFutbal.sk na záver pozitívne správy tréner Praženica.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia