spravy.sk spravy.sk

Prišiel na tajňáša. Šefčík pri premiére ukončil gólové aj bodové suchoty Nitry
zdroj: fcvysocina.cz

Prišiel na tajňáša. Šefčík pri premiére ukončil gólové aj bodové suchoty Nitry

O jeho prestupe do Nitry takmer nik nevedel, už v sobotu bol pritom jednou z kľúčových postáv tímu spod Zobora, ktorý sa konečne dočkal. Nitrania nielenže strelili svoj prvý gól v sezóne 2019/2020, ale získali aj prvé body do tabuľky Fortuna ligy. Výhra 3:2 v derby proti Seredi bola pre nich navyše prvou domácou po dlhých deviatich mesiacoch, a to aj vďaka spomínanej novej posile.

Reč je o mladom futbalovom krídelníkovi Samuelovi Šefčíkovi, ktorý nastúpil v základe bielo-modrých v spomenutom víkendovom meraní síl 4. kola FL a patril medzi výrazné postavy domácich. Na pravom krídle preukazoval svoju rýchlosť, vyhrával osobné súboje a čerešničkou na torte bol center na hlavu Mariána Chobota, ktorý dal prvý gól Nitry v tejto ligovej sezóne v 30. minúte. Šefčík pritom prišiel pod Zobor prakticky "na tajňáša" po tom, čo uplynulú sezónu strávil v druhej najvyššej českej lige v FC Vysočina Jihlava. Dvadsaťdvaročný odchovanec Slovana Bratislava po vydarenom stretnutí ponúkol rozhovor pre web ProFutbal.sk.

Vás prvý zápas v drese Nitry hneď priniesol tri body. Predpokladám, že vládne spokojnosť.
Samuel Šefčík: 
"Padol nám všetkým obrovský kameň zo srdca a sme radi, že sme konečne po veľmi dlhom čase doma vyhrali. Čakali sme, že to bude ťažký zápas. Postupne sme si však vypracovali vedenie 3:0, zbytočne sme si to však skomplikovali a v závere sa báli o výsledok. Sme ale nesmierne radi, že máme po dnešku v tabuľke tri body."

Z vášho pohľadu prečo prišli tie spomenuté komplikácie?
"Myslím, že sme vypli a príliš sme sa uspokojili s trojgólovým vedením. Prestali sme hrať. Nič viac, nič menej. Boli sme príliš rozlietaní a prestali sme si veriť na lopte. Vtedy Sereď hrala oveľa lepšie."

Nová posila Nitry Samuel Šefčík. (foto: fcnitra.com)
Nová posila Nitry Samuel Šefčík. (foto: fcnitra.com)

Nitre sa však podarilo okrem víťazstva prekonať aj gólovú impotenciu a celkom to sypalo. Čo bolo kľúčové pri tímovom rozstrieľaní sa?
"Začiatok duelu a hlavne v prvom polčase sme boli nesmierne aktívni v ofenzíve. Drali sme sa do útoku, dali sme v podstate celkom rýchly gól a následne sme čakali na chyby súpera. Tie Sereď aj spravila. My sme navyše boli kompaktní, aj preto sa nám podarilo streliť celkovo až tri góly."

Podarilo sa vám úspešne odcentrovať na prvý gól zápasu. Chutilo vám toto víťazstvo o to viac?
"Samozrejme, som vždy rád za akési to 'kanadské bodovanie'. Preto ma potešila aj moja asistencia a špeciálne aj to, že to bolo na prvý gól Nitry v tejto sezóne."

O vašom prestupe do Nitry sa pred zápasom aspoň v médiách nevedelo. Okamžite ste však figurovali v základnej zostave. Ako sa teda zrodil váš transfer?
"Trénoval som iba dva dni, a to štvrtok-piatok. Práve vo štvrtok som prišiel na tréning s tým, že som mal aj iné ponuky a riešil som ich. V Nitre som však bol už minulý rok a napokon sa môj prestup nezrodil. Tentoraz sme sa však rýchlo dohodli a hneď mi bolo umožnené hrať. Som preto rád, že mi tréner prejavil dôveru a napokon oslavujeme tri body. V šatni už nastala veľká eufória."

S akou víziou ste prišli pod Zobor?
"Chcem čo najviac hrávať. Samozrejme, pomôcť Nitre nielen k tomu, aby sa zachránila. Máme mladý mančaft, ktorý dopĺňajú skúsení chalani. Myslím si aj preto, že môžeme hrať o oveľa vyššie priečky, než tomu je teraz."

Mladý 22-ročný krídelník Šefčík je odchovancom Slovana Bratislava. (foto: skslovan.com)
Mladý 22-ročný krídelník Šefčík je odchovancom Slovana Bratislava. (foto: skslovan.com)

Už ste sa stihli zoznámiť s kabínou, tak ako na vás zapôsobila?
"Môžem povedať, že 80 percent chalanov, ktorí sú teraz v tíme, som poznal. Ako som už spomenul, minulý rok som tu začínal prípravu po ukončení anabázy v Slovane Bratislava. Moje dojmy sú pozitívne. Ide o mladých chlapcov, z drvivej väčšiny Slovákov. Utvorila sa veľmi dobrá partia. Snáď to bude takto pokračovať, spolu môžeme totiž pomýšľať na vysoké méty."

Keď sa vrátime k minuloročnej skúške, mohli ste už druhý rok byť hráčom Nitry. Prečo to napokon nevyšlo?
"Bolo tam veľa okolností. Mal som v tom čase ešte zmluvu so Slovanom a bolo to zložité. Narýchlo sa to 'neupieklo' a napokon som putoval do Česka do Jihlavy."

Nečrtal sa po anabáze v Jihlave predsa len aj návrat do Slovana, ktorého ste odchovancom?
"(smiech) To určite nie. Slovan má svoju filozofiu a oplýva najmä zahraničnými hráčmi. Boli aj  iné adekvátne ponuky, tá od Nitry sa mi však najviac pozdávala. Vždy som chcel hrať prvú ligu doma na Slovensku a toto rozhodnutie bolo pre mňa najlepšie možné."

S odstupom času sa ako pozeráte na svoj ročný angažmán v Jihlave? Čo vám to dalo do ďalšej kariéry?
"Veľa som sa naučil a zistil som, čo futbal obnáša. Jihlava síce hrala druhú ligu, ale bola to extrémne náročná súťaž. Prvých päť tímov v nej by sa v pohode presadilo aj v našej Fortuna lige. My sme hrali neustále na špici a následne sme sa dostali do baráže. Škoda, že v nej to nevyšlo, pretože sme boli blízko k postupu medzi elitu. Pre mňa to však bola skvelá skúsenosť. Teraz ma čaká nová kapitola v Nitre a teším sa na ňu."

Tréner Nitry Marián Süttö vychválil prínos Samuela Šefčíka. (foto: tasr)
Tréner Nitry Marián Süttö vychválil prínos Samuela Šefčíka. (foto: tasr)

Povedali k výkonu Samuela Šefčíka po zápase:

Marián Süttö (tréner Nitry): "Príchodom Michala Faška a Samuela Šefčíka sa naša hra spokojnila, spresnila a zdynamizovala. Budem veľmi ďakovať vedeniu, že sa im v hodine dvanástej podarilo vybaviť týchto dvoch hráčov. Hrať s mladými domácimi hráčmi je skvelé, ale chce to veľa trpezlivosti. Tento zápas bol kľúčový z pohľadu tabuľky. Aj príchod Šefčíka doniesol kvalitu, ktorú sme potrebovali a mladí ju aspoň zatiaľ nemajú."

Marián Chobot (krídelník Nitry): "Určite nám jeho príchod pomohol. V strede poľa sme dokázali držať loptu aj vďaka nemu, takže super."

Michal Faško (záložník a nová posila Nitry): "Snáď sa aj mne aj Šefčíkovi podarilo rozhýbať stred poľa. Nesmieme sa s tým však uspokojiť, ideme ďalej a už v utorok nás čaká zápas v rámci Slovnaft Cupu."

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Rozhovory

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia