spravy.sk spravy.sk

Zmena diskutabilného pravidla, Rusov si netradičný kop od brány nezopakuje
zdroj: rtvs.sk

Zmena diskutabilného pravidla, Rusov si netradičný kop od brány nezopakuje

„Do sveta to pustila Benfica. Ale myslím si, že to pravidlo asi zrušia, lebo je to totálna blbosť. Takto útočník nemá žiadnu šancu reagovať,“ okomentoval akúsi dieru v novom pravidle o výkope od brány gólman Spartaka Trnava Dobrivoj Rusov. Aj on totiž využil možnosť rozohrať päťku na hlavu spoluhráča, ktorý mu loptu následne prihral do rúk a on ju mohol vykopnúť. Viac už to ale brankári neurobia.

Od 1. júna platí vo svete futbalu viacero nových pravidiel. Vo všeobecnosti sa očakávalo, že najviac sa bude diskutovať o kartách pre členov realizačného tímu, striedaní v najbližšom možnom priestore, hre rukou či pohybe brankára pri pokutovom kope. Paradoxne, v úvodných týždňoch od platnosti nových pravidiel najviac zamestnala ich tvorcov rozohrávka od brány.

Doposiaľ sme boli zvyknutí, že brankári, resp. hráči rozohrávali päťku dlhým výkopom, alebo nakrátko, s tým, že lopta musela opustiť šestnástku. Po novom sa však päťka môže rozohrať aj vo vnútri pokutového územia, čo šikovní brankári okamžite využili. Napríklad aj trnavský gólman Dobrivoj Rusov, ktorý v zápasoch Európskej ligy predviedol netradičnú rozohrávku, keď loptu poslal na hlavu spoluhráča a ten mu ju hneď vrátil, no už do náručia.

Dieru v novom pravidle využil aj brankár Trnavy Dobrivoj Rusov (foto: rtvs.sk)

Zatiaľ, čo v Európskej lige hlavnému arbitrovi takáto rozohrávka neprekážala, komisia rozhodcov SFZ kluby upozornila, že uvedený spôsob realizácie kopu od bránky je zakázaný. Paradoxne, futbalový výbor a technický poradný výbor IFAB-u sa prv nezhodli, kvôli čomu nastali nezrovnalosti vo výklade pravidla. Počas uplynulých dní už ale rozhodcovia dostali jasné inštrukcie. Zatiaľ, čo ešte pred týždňom bola takáto netradičná realizácia kopu od brány v poriadku, dnes je už považovaná za obchádzanie pravidiel.

„Prvotná informácia bola taká, že brankári môžu rozohrávať podobným spôsobom. Následne došlo k diskusii medzi futbalovým a poradným výborom, po ktorej prišla oficiálna verzia. Ak sa teda týmto spôsobom vykoná odkop od brány, rozhodca hru preruší a výkop sa bude opakovať, bez akýchkoľvek disciplinárnych sankcií,“ ozrejmil v športovom spravodajstve RTVS člen komisie rozhodcov a pravidlový expert SFZ Ján Fašung.

Netradičný výkop od brány by sa už opakovať nemal, naďalej však platí, že brankári môžu päťku rozohrať vo vnútri šestnástky (foto: rtvs.sk)

Niektorých brankárov, resp. hráčov by výklad nového pravidla mohol viesť k zdržovaniu hry a mohli by výkop zámerne kaziť, aby sa neustále opakoval. „Ak hráč sústavne porušuje pravidlá, v takom prípade ho rozhodca napomenie za nešportové správanie a nariadi nepriamy, resp. priamy voľný kop,“ upozornil Fašung. Ako v relácii GBS odznelo, zaujímavosťou je, že nové pravidlá sa prv skúšali v praxi v ženskom a mládežníckom futbale, no doposiaľ nikomu nenapadlo takto „zdokonaliť“ výkop od brány. Až sa pravidlo dostalo k profesionálom. To, ako sa zmena nového pravidla prejaví v praxi, ukážu už najbližšie zápasy.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia