spravy.sk spravy.sk

Vyhrali 6:0, tréner skritizoval fanúšikov a ponúkol svoju funkciu
zdroj: fkjablonec.cz

Vyhrali 6:0, tréner skritizoval fanúšikov a ponúkol svoju funkciu

Tréner českého prvoligistu FK Jablonec Petr Rada, ktorý má v kádri aj dvoch Slovákov Jakuba Považanca a Andreja Fábryho, začal svoju tlačovú konferenciu po ligovom kole nečakane ostrým monológom.

Skúsený kormidelník už pôsobí v tejto oblasti dvadsať rokov, počas ktorých viedol Slaviu Praha, Teplice, Plzeň, Liberec, Jihlavu, Příbram, Spartu Praha, dokonca i českú reprezentáciu. Na lavičke Jablonca sedí od decembra 2017. „To, čo som dnes zažil, to som na ligovom zápase a tu v Jablonci už dlho nezažil. Som nasratý,“ zvýšeným hlasom do mikrofónu povedal Petr Rada. Pochopiteľne, po víťazstve 6:0 sa nečertil na vlastných zverencov, hoci priznal, že prehra je pre súpera zo Slovácka príliš krutá. Nahnevalo ho správanie sa fanúšikov. Na Střelnici sa zišlo 2681 ľudí, len o pár desiatok viac ako na prvé kolo ligy. Malý štadión s kapacitou 6-tisíc divákov sa klubu nepodarilo čo i len raz vypredať ani minulý rok, keď hral klub dokonca skupinovú fázu Európskej ligy. Vo štvrtok pritom čaká tím náročná domáca odveta v kvalifikácii európskej súťaže proti Pjuniku Jerevan (prvý zápas 2:1 v prospech Arméncov).

„Posledné dva roky sme skončili tretí a štvrtí. Pokiaľ sem ľudia nechodia ani na poháre, chodí sem dvetisíc ľudí a my, keď začneme ročník s obmenou ôsmich či desiatich hráčov a ľudia pískajú na náš výkon, tak nech sem nechodia. Alebo, nech chodia, ale potom tu nebudem ja,“ kričal Rada, ktorý následne priznal, čo ho nahnevalo. „Ak ľudia kričia na hráča ‚Striedaj!‘ a potom, keď ten hráč dá dva góly, tak oni sa radujú a objímajú, toto je zlé. To si ľudia musia uvedomiť. Mančaft prešiel určitým prerodom. Ak sa chodia na futbal vyrevať, tak na mňa prosím, mne to nevadí, ja už som zvyknutý. Ale tých hráčov to zráža. Nepoznám jediného hráča, ktorý by tu nechcel vyhrať,“ poznamenal a na margo fanúšikov dodal: „Nech neznehodnocujú našu prácu. Boli tu dva roky práce, ktorá stála za to, Jabloncu priniesla ekonomický rast. No pokiaľ hráme skupinu Európskej ligy a ani raz nevypredáme štadión, kde sú potom tí fanúšikovia?“

Jablonec fanúšikovia
Jablonec vyhrával po polčase iba 1:0. Fanúšikovia pískali, niektorí až do konca zápasu, ktorý skončil 6:0 v prospech ich tímu. (foto: fkjablonec.cz)

Okrem chránenia si svojich zverencov ale fanúšikom vyčítal aj ich prístup k trénerom. „Znova opakujem, ak sa to niekomu nepáči, ja toto v šesťdesiatich rokoch, respektíve o mesiac 61, k životu nepotrebujem. Ak tam niekto kričal ‚Rada von!‘, stačí, ak zíde dole, sadne si na lavičku, ja si vezmem tašku a skončím. Nemám s tým problém. Keď príde dole, nechcem byť sprostý, ale sa rozklepe strachom. Ak sa to fanúšikom Jablonca nepáči, nech ráno prídu ku mne do kancelárie, ja si zoberiem tašku a odídem. To vám môžem sľúbiť,“ poznamenal Rada a spomenul aj správanie sa fanúšikov konkurenčného mužstva k jeho trénerskému kolegovi. „Pozrite sa na Ostravu. Tréner Pánik ju zachránil, len rok dozadu ho fanúšikovia nosili na ramenách, skandovali ‚Nech žije Pánik!‘. Teraz dvakrát prehrajú, hráč nedá penaltu, za čo tréner nemôže a zrazu celý štadión kričí ‚Pánik von!‘. Myslíte si, že si to zaslúži za to všetko, čo tam odviedol?“

„Robím futbal pre hráčov, aby ich to bavilo a aby oni hrali pre ľudí. Ale nie preto, aby ľudia po dvadsiatich minútach začali pískať. A že odišlo desať hráčov z tímu? To si nepripustia! Dnes som veľmi vytočený, nehnevajte sa na mňa. Manželka mi to asi bude vyčítať. Ale nech si o mne myslí kto chce - čo chce, toto nie je fanúšikovstvo,“ uzavrel svoj monológ Rada a pokračoval pokojným hlasom rozborom zápasu. Pozrite si jeho celú legendárnu tlačovú konferenciu:

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Česko - Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Video & Foto

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia