spravy.sk spravy.sk

Petráš je z Prešova smutný, ale chce mu pomôcť. Asistenta z východu nechcel
zdroj: 1fctatran.sk

Petráš je z Prešova smutný, ale chce mu pomôcť. Asistenta z východu nechcel

Po štarte dvoch najvyšších súťaží sa najbližší víkend začína aj tretia najvyššia súťaž, v ktorej nechýbajú ani tradičné futbalové kluby, ktorých značka v minulosti patrila medzi slovenskú elitu. Jednou z nich je 1. FC Tatran Prešov, ktorý miesto zápasov proti Slovanu, DAC či Žiline, odcestuje odohrať úvodné kolo súťaže v nedeľu 28. júla na ihrisko v obci Kalša.

Po vypadnutí z celoslovenskej 2. ligy sa Tatran rozhodol pre trénerskú zmenu a na lavičku zasadla známa tvár – Peter Petráš. Rodák zo západného Slovenska pôsobil v Petržalke v jej najslávnejšej ére, dokonca je prvým Slovákom, ktorý sa gólovo presadil v skupinovej fáze Ligy majstrov. Obliekal aj dres Interu, Slovana, Dubnice, legionárčil v Rusku a Bulharsku. Bývalý reprezentant Slovenska ale ako hráč pôsobil aj v Prešove, kde sa teraz krátko po konci kariéry vracia ako hlavný tréner a zastávať bude aj pozíciu športového riaditeľa. Po dohode s vedením klubu poskytol rozhovor pre klubový web.

Klub, ktorý si ešte v roku 2016 vybojoval účasť v najvyššej súťaži, dnes padá stále nižšie. „Je smutné, čo sa s prešovským futbalom stalo. Túto vetu som hovoril aj vtedy, keď sme vypadli do druhej ligy v roku 2013,“ opakuje sa po príchode Peter Petráš, ktorý problémy v Tatrane registroval už ako hráč. „Boli tu aj vtedy nejaké problémy, no ja som sem prišiel hrať. Prišiel som z Levski Sofia a fanúšikovia sami videli, že som si neprišiel len vyvetrať dres, ale že som sa snažil pomôcť klubu a až na tú poslednú sezónu (vypadnutie z prvej ligy – pozn. red.) to bolo dobré,“ zaspomínal na svoju hráčsku minulosť.

V lete 2014 pôsobil v Prešove naposledy, odvtedy hrával za Inter či Petržalku, robil trénerskú licenciu, viedol aj mladšie ročníky. Viesť prvé mužstvo si vyskúšal v Jelke, neďaleko rodnej obce, s ktorou postúpil zo šiestej ligy. „Pôsobenie v Prešove vnímam ako zodpovednosť a výzvu. V Tatrane som odohral svoje, je to klub, v ktorom som strávil najdlhšie obdobie vo svojej kariére. V Prešove mám veľa kamarátov, veľa známych,“ hovorí o novej práci v známom prostredí. Zatiaľčo mesto sa vyvíja, futbalové prostredie je stále rovnaké. „Mesto sa zmenilo, ale hlavne čo sa týka štadióna som sklamaný. Výstavba sa plánovala dávnejšie a ešte stále sa to nepohlo.

Peter Petráš (Tatran Prešov)
Peter Petráš odohral v Tatrane Prešov vyše sto zápasov. Teraz má na starosti aj podobu hráčskeho kádra. „Určite mám mená, ktoré by som chcel do tímu dotiahnuť. Mám chalanov, s ktorými som dohodnutý. Do Tatranu chcem pritiahnuť štyroch, piatich skúsených hráčov,“ povedal pre klubový web. (foto: 1fctatran.sk)

Budúcnosť Tatrana je dlhé roky nejasná, klub dlhodobo pracuje na skôr amatérskej báze a mnoho vecí nefunguje. Aj to bude mať na starosti Petráš. „Ide o to, aby sa nám podarilo ľudí presvedčiť, že futbal sa dá robiť normálne. Postupnými krokmi to tu treba ponastavovať, či už v A-tíme, alebo aj veci týkajúce sa mládežníckych kategórií. Potrebné je, aby ľudia v klube boli ako jedna rodina, nemôžu byť rozdelení na tábory. Treba si určiť jeden cieľ, s ktorým musí každý súhlasiť a každý za tým cieľom pôjde. Prišiel som tu s tým, aby som Prešovu pomohol, aby som mu neškodil. Chcem robiť svoju robotu na sto percent, aby boli spokojní hráči, vedenie, všetci ľudia v klube a aj fanúšikovia,“ povedal odhodlane.

Do metropoly Šariša neprišiel Petráš sám, ale tiež s asistentom Jozefom Kováčom z Trnavy. Aj keď si mohol vybrať aj trénera z domácej liahne, schválne tak neurobil. „Jožka poznám dlhšiu dobu, študovali sme spolu na licencii,“ predstavil ho a svoju voľbu vysvetlil: „Potreboval som si zobrať človeka, ktorému môžem veriť. Povinností budem mať trošku viac a nebudú sa týkať len tréningového procesu. Viem, že je to človek, na ktorého sa môžem spoľahnúť a keď si nastavíme nejaké veci, som na sto percent presvedčený, že sa to robiť bude. Z tohto dôvodu som povedal, že mojou podmienkou je, aby som so sebou mohol priniesť človeka, ktorý nie je z Prešova, ale je mimo toho diania a všetkého čo sa tu udialo predtým. Prišiel sem s čistou hlavou,zakončil rozhovor pre klubový web Petráš.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia