spravy.sk spravy.sk

PROGNÓZA: Slovan môže byť len majster, tuhý boj o záchranu
zdroj: TASR

PROGNÓZA: Slovan môže byť len majster, tuhý boj o záchranu

Už len 24 hodín delí väčšinu tímov Fortuna ligy od začiatku novej sezóny 2019/2020. Viaceré tímy však ešte stále nemajú káder uzavretý a do poslednej chvíle budú zháňať posily na dôležité posty. Niekto už zatiaľ zažil sklamanie aj v Európe, niekto euforicky zvrátil zlý vývoj a pokračuje ďalej. Portál ProFutbal.sk sa krátko pred štartom domácej súťaže rozhodol prognózovať, ako na konci sezóny dopadne.

Redakcia portálu zozbierala tipy na konečné umiestnenia od ôsmich členov a spriemerovala ich do finálnej podoby. Svoj názor nám môžete napísať aj vy, a to do komentáru pod článkom alebo na sociálnej sieti Facebook.

1. ŠK SLOVAN BRATISLAVA

Trnava - Slovan (Dominik Greif)
Tip na oporu: Dominik Greif. Jediný Slovák a odchovanec klubu v základnej jedenástke aj po vypadnutí z Ligy majstrov preukázal ako jeden z mála belasé srdce. Pokiaľ neprestúpi, mal by byť oporou Slovana. (foto: skslovan.com)

Belasí po ďalšom hanebnom začiatku sezóny, keď už v prvom predkole pohoreli v Lige majstrov na čiernohorskom trpaslíkovi, nemajú inú možnosť ako sa fanúšikom ospravedlniť, než opäť po roku získať domáci titul. Káder plný hviezd, ktorý prešiel minulým ročníkom dominantným spôsobom, navyše s navýšeným rozpočtom klubu, nemôže nastoliť iné ako majstrovské ambície a verejnosť taktiež nemôže mať iné očakávania. Prognóza teda jasne stavia Slovan na čelo Fortuna ligy a bolo by ďalšou hanbou pre klub z hlavného mesta, ak by sa tak napokon nestalo.

2. FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA

Máté Vida
Tip na oporu: Máté Vida. Nenápadný futbalista bude mať po odchode Huka za úlohu režírovať defenzívu DAC a podporovať útok. Svojou kvalitou by mohol byť najdôležitejšou súčasťou tímu. (foto: fcdac.sk)

Klub zo Žitného ostrova sa ekonomicky i silou kádra najviac približuje bratislavskému Slovanu. Hoci strata kapitána Tomáša Huka či reprezentačného obrancu Ľubomíra Šatku bude rozhodne citeľná, mužstvo stále má na kom stavať. Stopéri Kružliak a Beskorovajnyj by mohli vytvoriť silnú stenu a ofenzíva s Kalmárom či Kristopherom Vidom by mohla byť postrachom pre obrany súperov. DAC však môže doplatiť na slabšiu lavičku, pokiaľ bude tím napredovať aj v Európe.

3. MŠK ŽILINA

Trnava - Žilina (Róbert Boženík)
Tip na oporu: Róbert Boženík. V minulej sezóne skóroval trinásťkrát, v tej nasledujúcej by sa mal pokúsiť číslo ešte prekonať. Dôležité bude či klub správne zváži prípadné ponuky na slovenského reprezentanta, či už teraz, alebo v zimnom období. (foto: SFZ)

Návrat na medailové pozície očakávame po rokoch od Žiliny, ktorá napriek straty kapitána Michala Škvarku zachovala káder pokope. Po návrate zraneného Káčera či Fazlagiča a po očakávanom návrate skúseného Paura by žilinský stred poľa mohol stratu vôbec nepocítiť a latku si vysoko nastavil aj priebojný útočník Boženík. Ak tréner Kentoš zapracuje na defenzíve, šošoni by v nasledujúcom ročníku mohli opäť zabojovať o pohárovú Európu.

4. AS TRENČÍN

David Depetris (Trenčín)
Tip na oporu: David Depetris. Chladnokrvný útočník Trenčanom v minulom ročníku chýbal. Člen širšieho kádra slovenskej reprezentácie by po rokoch mohol doniesť do Trenčína nielen potrebnú kvalitu, ale ešte nutnejšie skúsenosti. (foto: facebook/AS Trenčín)

Trenčania vstupujú do novej sezóny s pokorou, ale aj s riskom vo voľbe len 28-ročného hlavného trénera. V boji o najvyššie priečky sa môže ukázať práve neskúsenosť Matthiasa Kohlera, za ktorého z administratívnych dôvodov zaskakoval na konci minulého ročníka Galád. Navrátilci Koolwijk či Depetris by mohli byť zárukou lepšieho umiestnenia ako v minulej sezóne. Podľa našich odhadov by to tímu malo stačiť na hornú šestku a po prípadných zimných zmenách by Trenčín mohol zabojovať aj o pohárovú Európu.

5. FC SPARTAK TRNAVA

Dobrivoj Rusov (Spartak Trnava)
Tip na oporu: Dobrivoj Rusov. Ako sa v minulom ročníku stal miláčikom tribún brankár Chudý, tak by sa ním mohol stať jeho nástupca. Trnava roky stavia svoje výkony najmä na výnimočnej postave medzi žrďami, ani tentoraz by to nemuselo byť inak. (foto: Róbert Fritz)

Nastaviť očakávania od klubu, ktorý má nových majiteľov, nového trénera, aj takmer úplne nový káder, nie je jednoduché. Víťaz pohára nečaká ľahká jeseň, tím sa musí zohrať a v úvode ligovej sezóny ho čakajú aj európske povinnosti. Andeli ukázali proti Radniku, v prvom kole kvalifikácie Európskej ligy, dve tváre. V Bosne a Hercegovine tú zlú, kde klub odflákol dôležitý zápas, pred domácim publikom tú úžasnú, kde ukázal možno až strop svojej kvality. Otázny je prínos Gina van Kessela, ktorý by mal priniesť do útoku skúsenosti, jeho náladovosť ale môže byť príťažou. Za 5. miesto by boli noví majitelia zrejme radi, hoci klub má potenciál aj na viac.

6. MFK RUŽOMBEROK

Tihomir Kostadinov2
Tip na oporu: Tihomir Kostadinov. Po odchode viacerých ofenzívnych lídrov by mal prevziať zodpovednosť práve on. Ak sa tak nestane, ofenzíva Liptákov výrazne zaplače. (foto: Rudolf Maškurica)

Po odchode lídrov Kružliaka, Mustedanagiča, Daniela, Gala Andrezlyho i rešpektovaného trénerského dua Holoubek - Jarošík opäť Liptákov nečaká jednoduchý ročník. K mužstvu prišla na lavičku perspektívna dvojica Haspra - Sapara, po odchode viacerých lídrov ich však nečaká jednoduchá robota. Dosiahnutie hornej šestky by bolo pre nich majstrovským dielom. Aj keď nečakáme významnú jeseň, sme zvyknutí, že Ružu môže čakať opäť diametrálne odlišná jar, kde si môže v závere základnej časti vybojovať miestenku v hornej šestke.

7. MFK ZEMPLÍN MICHALOVCE

Igor Žofčák
Tip na oporu: Igor Žofčák. Tridsaťšesťročný harcovník už síce hráva futbal popri civilnom zamestnaní, stále ale patrí medzi najlepších futbalistov v súťaži. Pre Zemplínčanov je to poklad a záruka lepších výkonov. Sám to však už neutiahne. (foto: Peter Brendza/novinyzemplina.sk)

Klubu sa, aspoň zatiaľ, podarilo udržať brankára Matúša Kiru i ofenzívnych lídrov Petra Kolesára, respektíve Alana Diarru. Pod réžiou Igora Žofčáka bude tím napred oproti ostatným klubom v dolnej šestke, avšak zvýšená konkurencia medzi elitou ho už do hornej šestky nevpustí. Ak sa ale Zemplínčania budú chcieť dostať aspoň do pokojného stredu tabuľky, nutne musia posilniť stopérsky post i pozíciu hrotového útočníka. Ako sme zvyknutí, zlepšenie od účastníka z východného Slovenska očakávame najskôr v septembri.

8. FK SENICA

Roberto Dias
Tip na oporu: Roberto Dias. V novej sezóne kapitán Záhorákov by mal byť zárukou toho, aby Seničania nedostávali toľko gólov ako v minulej sezóne. Svojho parťáka však stratil a preto je sila senickej defenzívy otázna. (foto: Róbert Fritz)

Legionársky projekt zo Senice sa síce na jar prezentoval zlepšenou hrou, ale po odchode kľúčových postáv ako Kay, Asmah, Zezinho, Petshi, Tešija či Deretti môžeme v novej sezóne opäť čakať inú Senicu. Či horšiu, či ešte lepšiu, to teraz ťažko odhadovať. Zmena trénera Chéua za Michala Ščasného ale zrejme prinesie defenzívnejšiu hru, ktorá bude postavená aj na Slovákoch, k Otrísalovi a Krčovi pribudol skúsený stopér Tomáš Košút a do ofenzívy sa po rokoch vrátil odchovanec Denis Baumgartner, ktorý stále len naberá skúsenosti vo veľkom futbale. 

9. ŠKF SEREĎ

Dejan Iliev, Sereď
Tip na oporu: Dejan Iliev. Do Serede prišiel z Arsenalu Londýn, o Premier League si môže pokecať aj so svojim kolegom z obrany Ľubomírom Michalíkom. Ťarcha zodpovednosti ale bude skôr na krajanovi trénera Vojneskiho. (foto: ŠKF Sereď)

Nováčik z minulej sezóny svojim šiestym miestom a účasťou v majstrovskej šestke dosiahol nad strop svojich možností, v tomto ročníku sa očakáva prepad na nižšie pozície. Odchod Menicha môže zamávať s defenzívou, otázne zostáva aj to, kto na seba zoberie ťarchu zodpovednosti za strieľanie gólov. Nie je vylúčené, že nový tréner zo Severného Macedónska Slavče Vojneski si privedie aj ďalšie svoje ‚kone‘ ako brankára Ilieva z Arsenalu Londýn, o to dlhšie však môže Seredi trvať zohrať sa na svoj potenciál.

10. FK POHRONIE

Lukáš Pellegrini
Tip na oporu: Lukáš Pellegrini. Bol lídrom tímu v druhej lige, kvality ukázal aj medzi elitou ešte v drese Spartaka Myjava. Pohronie má od neho spasiteľské očakávania, bude zaujímavé sledovať, ako sa celý tím na Fortuna ligu adaptuje. (foto: FK Pohronie)

Nováčik zo Žiaru nad Hronom a Dolnej Ždane bude určite oživením súťaže, pre skromný klub s malým, ale vynoveným štadiónom bude už len účasť v prvej lige splnením historického sna. Káder síce obsahuje viacero známych ligových mien ako Peter Mazan, Lukáš Pellegrini, Michal Klec, Jakub Sedláček, Marek Kristian Bartoš, Patrik Jacko, Ján Nosko či reprezentant Lukáš Tesák, ich reálna sila sa ale odhaduje ťažko. Pre klub bude dôležité dotiahnuť oporu do brány a nájsť kvalitného strelca, na viac ako udržanie v lige to však asi stačiť nebude.

11. FC ViOn ZLATÉ MORAVCE

Michal Pintér
Tip na oporu: Michal Pintér. Po ťažkom období za trest v korupčnej afére sa vracia dôležitá postava defenzívy ViOn-u. Jeho chuť do futbalu a entuziazmus musí byť veľký, aby z neho ťažil celý tím. (foto: Jozef Bedej)

Zlaté Moravce posledné roky len o vlások unikajú záchrane a podľa viacerých budú na tomto fronte bojovať i teraz. Mužstvu dodnes chýba kvalitný hrotový útočník, vedenie tímu dlhodobo nevedelo a možno stále nevie aká je dohoda s DAC ohľadom Jakuba Šveca. Len týždeň pred sezónou do tímu prišli obaja brankári Chovan a Pindroch, výraznou postavou môžu byť v strede poľa skúsení harcovníci Ďubek, Orávik či Tóth. Ťahúň tímu sa ale ešte hľadá. Alebo sa musí nájsť sám v súčasnom kádri, čo nebude jednoduché.

12. FC NITRA

Nitra - Sereď (Tomáš Hučko, Nikola Gatarić)
Tip na oporu: Nikola Gatarić. V Seredi ukázal, že vie byť lídrom tímu, že dokáže strieľať góly, aj ich pripravovať. Teraz je pre Nitru Gatarić dvojnásobne dôležitý. Zvládne svoju ťažkú rolu? (foto: tasr)

Vyššie očakávania, žiaľ, nemajú ani fanúšikovia pod Zoborom. Nevyplatené mzdy pre hráčov z konca sezóny, odchod skoro kompletnej jedenástky z minulého ročníka, minimálne posilnenie tímu, rýchle zaplátanie trénerskej pozície športovým riaditeľom, odďaľujúce valné zhromaždenie či tajný sponzor z krajiny, odkiaľ prišiel sponzor aj pred polrokom do dnes piatoligovej Lokomotívy Košice. Nitra má viacero hráčskych es ako brankára Šípoša či hráčov Farkaša, Bílovského alebo Chobota, aura neistoty a nulová podpora tribún však neveští pod Zoborom príjemnú sezónu. Snáď sa v našej prognóze budeme mýliť.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia