spravy.sk spravy.sk

Peškovič slovenskú ligu nesleduje, chválil však DAC: Majú dôležitý základ k napredovaniu
zdroj: cracovia.pl

Peškovič slovenskú ligu nesleduje, chválil však DAC: Majú dôležitý základ k napredovaniu

Už viac než jednu dekádu neokúsil chuť slovenského klubového futbalu. Brankár Cracovie Krakov Michal Peškovič sa po dlhom čase predstavil proti súperovi z vlasti, keď si vo štvrtkovom úvodnom zápase prvého predkola bojov o účasť Európskej ligy zmeral sily s Dunajskou Stredou. Skúsený 37-ročný gólman pustil za svoj chrbát iba jednu strelu - tú od Marka Divkoviča.

Na juhu Slovenska prežil medzi tromi žrďami náročný duel. Na jeho bránku dohromady smerovalo šesť striel, napokon však udržal remízu 1:1. FC DAC mal vyššie držanie lopty a zahrával i viac štandardiek. Na podobne vypäté stretnutia je však rodák z Partizánskeho zvyknutý z Ekstraklasy. "Oproti zápasom v Poľsku tento určite nebol ťažší. Máme stále kvalitných súperov ako Legia Varšava či Lechia Gdansk. V prvom polčase sme mali dobrý základ a je škoda, že sme nedali aj druhý gól. Druhé dejstvo nám nevyšlo, bolo tam veľa jednoduchých strát na lopte, z čoho súper ťažil a vzadu to horelo. Našťastie sme si to ustrážili a teraz ideme bojovať v odvete," povedal ku štvrtkovému zápasu v mixzóne Peškovič.

Očakával väčší tlak

Cracovia sa dostala do vedenia po nešťastnom teči Dominika Kružliaka, vyrovnávajúci gól však prišiel rovnako po miernom zmätku. Podľa slovenského brankára je deľba bodov zaslúžená. "Dali sme gól po odrazenej lopte, súper tiež ťažil z trmy-vrmy. Mali sme šance a myslím si, že výsledok je spravodlivý. V domácej odvete však musíme druhý polčas zahrať lepšie, na tom treba popracovať, ale i na efektivite," myslí si niekdajší gólman Nitry či Zlatých Moraviec. Ten priznal, že na žlto-modrého súpera sa jeho tím dôkladne pripravoval. "Boli sme na Dunajskú Stredu dobre pripravení, pozerali sme veľa materiálu a myslím si, že boli pripravení a odolali sme tlaku. Mysleli sme si, že bude ešte väčší. Sme preto spokojní."

Michal Peškovič predviedol v zápase päť úspešných zákrokov. (foto: FB MKS Cracovia SSA)
Michal Peškovič predviedol v zápase päť úspešných zákrokov. (foto: FB MKS Cracovia SSA)

Jeden z lepších klubov

Peškovič si proti súperovi ako je Dunajská Streda zachytal naposledy ešte v sezóne 2008/2009. Následne začali jeho viaceré legionárske dobrodružstvá. Po presune do Polonie Bytom nasledovali angažmány v gréckom Arise Saloniki, dánskom Vilborgu, azerbajdžanskom Neftči Baku a viacerých poľských kluboch. Istého času bol aj bez angažmánu. Je preto rád, že Cracovia mu verí aj na staré kolená. 

"Je to dobrý klub s dobrou organizáciou a tréningovým vybavením. Akurát teraz nám idú stavať nové centrum. Aj preto je Cracovia jedno z lepších mužstiev, v ktorom som pôsobil. Už som sa dostal do rôznych situácii. Istú dobu som nemal klub. Bol preto skvelý ťah, že som zamieril práve do Krakova a zatiaľ si držím brankárske číslo jeden," vysvetlil Peškovič, ktorý o post jednotky bojuje s Lukášom Hroššom.

"Čakal som na situáciu, kedy sa dostanem do bránky a myslím si, že zatiaľ potvrdzujem, že som gólman číslo jeden. Máme ale pred sebou ťažkú sezónu, ktorú bolo potrebné dobre začať už týmito zápasmi v Európskej lige a nadviazať na to v domácej súťaži. Svoju pozíciu v nich teda musím potvrdiť," doplnila krakovská opora.

Zázemie DAC sa mu páči

Slovák si pochvaľuje tímovú chémiu a šatňu, ktorú tvorí mnoho cudzincov a ďalší Slováci ako Milan Dimun či Michal Sipľak. V štruktúrach no na odchode z klubu sú Tomáš Vestenický či Jaroslav Mihalík. "Máme veľa cudzincov, málo Poliakov. Rozprávame rôznymi jazykmi, ale je dobré, že sa združila takáto skupina vrátane viacerých Slovákov. Je príjemné, keď sme tam väčšia takáto skupinka a držíme sa pokope. Potvrdzujeme to na ihrisku," myslí si Peškovič, ktorý priznal, že nemá veľký prehľad v slovenskom ligovom futbale.

"Slovenskú ligu popravde veľmi nesledujem. Dunajská Streda však urobila pokrok k tomu, aby sa pravidelne zúčastňovala v európskych súťažiach. Majú pekný štadión a je tu perfektné tréningové centrum, ktoré by malo byť základ k napredovaniu futbalových klubov. To isté sa aktuálne deje v Poľsku. Kluby stavajú tréningové centrá, čo je na západe normálna vec. U nás sa to stále len dostáva do povedomia," vysvetlil prítomným novinárom úprimne skúsený gólman.

Ciele sú vysoké

Ten na záver hovoril o cieľoch Cracovie, ktorá v uplynulom ročníku Ekstraklasy obsadila štvrté miesto napriek tomu, že začiatkom sezóny sa ohromne trápila. "V minulej sezóne sme mali veľmi ťažký začiatok. Boli sme v tabuľke nízko, no tvrdou prácou sme sa dostali z posledného miesta ku štvrtému. Teraz musíme nadviazať na prácu, ktorú sme načali v uplynulej sezóne. Určite máme vysoké ciele, chceme skončiť na pódiovom mieste," hovorí Peškovič, podľa ktorého je dôležitý prienik aj do druhého predkola EL. Pri ňom čaká na pomoc od priaznivcov a potvrdenie dobrej pozície pre strelený gól na ihrisku súpera. 

"Naši fanúšikovia nám určite pomôžu. Máme dobrú východiskovú pozíciu, no 90 minút je stále pred nami, netreba sa preto tešiť predčasne. Sme iba v polčase," uzavrel Michal Peškovič.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia