spravy.sk spravy.sk

EURÓPSKA LIGA: Bude mať Dunajská Streda plné ruky práce s basketbalistami?
zdroj: uefa.com, koláž: ProFutbal.sk

EURÓPSKA LIGA: Bude mať Dunajská Streda plné ruky práce s basketbalistami?

Pohárová Európa po otvorení zlatých, majstrovských brán otvára vo štvrtok aj tie ostatné. Menej úspešné ligové kluby a víťazi národných pohárov sa predstavia v 43 zápasoch v prvom kvalifikačnom kole Európskej lige. Nechýba medzi nimi ani slovenský vicemajster DAC 1904, vo štvrtok 11. júla o 20.30 hod. privíta v MOL Aréne poľský klub Cracovia Krakov.

Po zisku historických strieborných medailí prišlo prekvapivo v tíme z Dunajskej Stredy k veľkým zmenám. Mužstvo opustil kapitán Tomáš Huk, po prvom kvalifikačnom kole končí aj opora defenzívy Ľubomír Šatka. Kabíne zamávali na rozlúčku aj obranca Kone, talentovaní Herc, Baumgartner či Tretiakov. Otáznik svietil aj nad Kalmárom, ten ale napokon zostáva a po odchode Šatku sa stane novým kapitánom. „Je to pre mňa veľká česť, lebo máme v mužstve viacero lídrov. Celé mužstvo sa cíti pripravené na zápas. Mali sme kratšiu prípravu, niektorí hráči sa vrátili neskôr pre reprezentačné povinnosti, ale všetci sa dobre poznáme a vieme, čo chceme hrať. Bude to pre mňa špecifický zápas, máme pred sebou jeden cieľ. Keď som sa dozvedel, že to budú moje posledné zápasy, chcel som do toho dať všetko. Chcel som pomôcť novým hráčom, aby sa adaptovali v mužstve,“ poznamenal Šatka.

Tréner Hyballa skúšal v úvode prípravy stopérsku dvojicu Bednár - Csóka, neskôr sa do prípravy zapojili Kone a reprezentanti Šatka a Beskorovainyi, pred týždňom do klubu prišli posily Dominik Kružliak z Ružomberka a Matej Oravec z vypadávajúcej Podbrezovej. V príprave si vyskúšal všetky možnosti, otázne bude či tréner dopraje miesto v základe lúčiacemu sa obrancovi Ľubomírovi Šatkovi. Do útoku mužstvo posilnili Jakub Švec zo Zlatých Moraviec a Eric Ramírez, na jar hráč Senice. „Obmena kádra nebola extrémna. Prišlo štyri, päť nových hráčov. Väčšina základnej jedenástky je s nami už viac ako rok, hráči poznajú našu filozofiu. Hráči už vedia, kto nastúpi. V zložení, v akom začneme vo štvrtok, sme v príprave hrali. V základe nebudú prekvapenia, maximálne na lavičke,“ povedal na tlačovej konferencii tréner Peter Hyballa.

„Z prípravných zápasov som mal veľmi pozitívne pocity. Mužstvo je ešte mladšie ako pred rokom, ale hráči sa rýchlo adaptovali na naše predstavy. Veľa sme s nimi robili, v Telki sme napríklad boli spolu 12-15 hodín denne, okrem práce na ihrisku sme mali aj video a teóriu. Videli sme, že máme problém skórovať, s obrannou fázou však môžem vysloviť spokojnosť. Pred štvrtkovým pohárovým stretnutím som už rozhodnutý o deviatich postoch, ďalšie dve mená sa vykryštalizujú počas zvyšných tréningov,“ priblížil svoje predstavy nemecký kormidelník.

Ľubomír Šatka šál (Dunajská Streda - Cracovia Krakov)
Pre Ľubomíra Šatku bude zápas proti Krakovu rozlúčkovým, následne sa presunie do poľského Lechu Poznaň. (foto: fcdac.sk)

DAC bude hrať v pohárovej Európe druhý rok za sebou, v minulej sezóne skončili na druhej prekážke v podobe Dinama Minsk. Teraz sa mu postaví štvrtý tím uplynulej sezóny Ekstraklasy, kde defenzívu bude hájiť jeden zo slovenských brankárov Lukáš Hroššo alebo Michal Peškovič. V obrane hráva pravidelne Michal Sipľak, jeho štart je otázny pre zranenia. V strede poľa tiež figuruje Milan Dimun. Navrátilci z hosťovania Jaroslav Mihalík a Tomáš Vestenický nepricestovali, hľadajú si nové angažmány. „Cracovia hrá organizovane, má vysokých, silných hráčov, trocha ako basketbalový tím. Vo futbale je to veľmi dôležité, využívajú to pri štandardných situáciách. Súper je skúsenejší, máme možno najmladší káder v Európskej lige. Je to možno výhoda, ale aj skúsenosti môžu byť výhodou pre súpera,“ zanalyzoval duel Hyballa a dodal: „Štvrtkový zápas je pre fanúšikov veľmi dôležitý. Všetci v klube sa snažíme, aby sme uspeli. Chceme dokázať, že vieme zdolať aj silného súpera z poľskej ligy.“

Duel povedú rozhodcovia zo Slovinska, hlavným je Rade Obrenovič. Zápas v priamom prenose vysiela Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) na druhom televíznom kanáli Dvojka. Postupujúci sa v 2. kvalifikačnom kole stretne s gréckym Atromitosom.

Predpokladaná zostava DAC 1904:

Jedlička - Koštrna, Kružliak, Šatka, Šimčák - M. Vida - Bilenkyi, Ronan, Kalmár, K. Vida - Divković

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia