spravy.sk spravy.sk

Stoch o prestupe: Grécko je jediná krajina, odkiaľ nemám trofej
zdroj: instagram/paok_fc

Stoch o prestupe: Grécko je jediná krajina, odkiaľ nemám trofej

Slovenský futbalista Miroslav Stoch prišiel do Slavie Praha v lete 2017 vedno s hráčmi ako Danny, Hamit Altintop či Ruslan Rotaň. Nikto z nich nenaplnil očakávania. Možno ani Miňo, od ktorého boli očakávania skôr negatívne. Z tureckého Fenerbahce prichádzal bez hernej praxe a fanúšikovia si ho spájali aj s jeho medializovanými prešľapmi mimo ihriska.

Rodák z Nitry však rýchlo umlčal všetkých neprajníkov a pochybovačov. Dostal sa späť do formy, časom vďaka zmene trénera aj do slovenskej reprezentácie. So Slaviou vyhral double a v pohárovej Európe pomohol tímu až do štvrťfinále Európskej ligy. To všetko v čase, kedy klub prechádzal veľkými zmenami, ktoré rozpútali aj priebežne sa meniaci čínski vlastníci. „Do Prahy som prišiel s jasným zámerom hrať čo najviac a pomôcť klubu k dosiahnutiu najvyšších cieľov. To sa podarilo, hoci začiatok nebol jednoduchý, ale potom to už šlo a dosiahli sme skvelé úspechy. Mňa tešili aj osobné štatistiky, góly a prihrávky. Dá sa povedať, že so Slaviou sme si vzájomne pomohli,“ zhodnotil Miroslav Stoch pre web Slovenského futbalového zväzu (SFZ) svoje účinkovanie v stovežatej Prahe.

Pre Stocha bol český angažmán možno náročnejší ako sám plánoval. Po polroku zaviedol nový tréner Trpišovský náročný herný štýl založený na fyzickej sile, čo ocenil aj bývalý tréner Chelsea Maurizio Sarri. Odchovanec spod Zobora, ktorého silnými stránkami boli odjakživa najmä individuálne schopnosti ako dribling či streľba, sa postupne stal príkladným tímovým hráčom. Nešetril krokom, dokázal hrať stále na väčšom priestore, pomáhal defenzíve. S dvadsiatimi gólmi a devätnástimi asistenciami naplnil aj ofenzívny potenciál. „So Slaviou sme prežili dva krásne roky a dosiahli veľké úspechy v podobe titulu a dvoch pohárov, ktoré sme si so skvelými fanúšikmi patrične užili. Double prišlo po veľmi dlhej dobe, takže bude už navždy na čo spomínať. Slavia bude mať u mňa naveky špeciálne miesto, takisto Praha, kde som rýchlo našiel nový domov,“ doplnil.

Miroslav Stoch a syn Tobias Stoch
Syn Tobias úplne zmenil život Miroslavovi Stochovi. Odrazilo sa to aj na jeho kariére. (foto: SFZ/archív M. Stocha)

Príchodom nových, možno aj mladších futbalistov strácal tridsaťročný futbalista miesto v základnej zostave a stal sa úderným žolíkom z lavičky. Vykúpením spod roly, ktorá mu nepasuje, mal byť prestup. „Záujemcov bolo viac, ale keď sa ozval PAOK, čo bolo tesne po skončení sezóny, spozornel som,“ priblížil prestupové obdobie. Po tom ako v Česku dosiahol na všetko, na čo mohol, je jeho presun do Grécka za novými métami logickým vyústením. „Ponuka sa mi zdala veľmi zaujímavá a to aj z toho dôvodu, že pred piatimi rokmi, keď som v Grécku hosťoval, sme nič nevyhrali, hoci sme boli k nejakému triumfu blízko. Napadlo mi, že tam mám nedokončenú robotu, Grécko je v mojej kariére jedinou krajinou, odkiaľ nemám žiadnu trofej,priblížil vlastný pohľad.

Kam v minulosti Stoch prišiel, tam klub získal titul. Stalo sa tak v Holandsku, Turecku, Spojených arabských emirátoch i Česku. „Skôr som čakal, že mi pripomenú tú sezónu, keď som pôsobil v PAOK. Vtedy sme v lige skončili druhí a prehrali finále Gréckeho pohára,“ zaspomínal na sezónu 2013/14, keď v klube hosťoval z Fenerbahce. „Je to pre mňa nová výzva dosiahnuť niečo s klubom, kde som už pred časom pôsobil, hoci vtedy to bolo len hosťovanie z Fenerbahce. Ihneď pri návrate do Solúna sa mi vybavili spomienky na klub a na elektrizujúcu atmosféru na tribúnach, obzvlášť vo veľkých derby zápasoch,“ priblížil svoje prvé pocity po zmene klubu.

Podľa mediálnych informácií sa kluby dohodli na prestupovej sume na úrovni 1,5-milióna eur. Ide len o tretinu sumy, ktorú pri hráčovi uvádza špecializovaný portál Transfermarkt, zároveň ale o polmilióna viac, než za koľko ho Slavia pred dvomi rokmi kúpila. A to v októbri oslávi už tridsiate narodeniny. „Idem do, myslím si, kvalitnejšej ligy a dá sa povedať, že kluby, odkiaľ idem a kam idem, sú minimálne na rovnakej úrovni, veď vyhrali v minulej sezóne double. Takže pevne verím, že negatívny dopad na reprezentáciu to mať nebude,“ dodal pre web SFZ Stoch, ktorý už v holandskom Apeldoorne zarezáva s novým tímom a pod taktovkou portugalského trénera Abela Ferreiru. Ten prišiel do tímu dva dni po Stochovi.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Česko - Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: A-Mužstvo

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia