spravy.sk spravy.sk

Gino van Kessel pri veľkom úspechu malého ostrova na Gold Cupe
zdroj: TASR/AP

Gino van Kessel pri veľkom úspechu malého ostrova na Gold Cupe

V noci zo soboty na nedeľu pokračuje turnaj Gold Cup štvrťfinálovými stretnutiami. Medzi najlepšiu osmičku tímov postúpili všetky tri organizátorské krajiny, teda Spojené štáty americké (USA), Jamajka i Kostarika, ale na prekvapenie tiež malý ostrov Curacao.

Ostrov s rozlohou len približne 444 kilometrov štvorcových vyradil v skupinovej fáze Salvador i Haiti. Vo vyrovnanom priebehu skupiny rozhodovalo skóre a o konečnom menoslove štvrťfinalistov až gól z 93. minúty. V súboji prvej Jamajky proti reprezentácii Curacaa sa organizátorská krajina dostala do vedenia už v 14. minúte, súper neskôr vrhol všetky sily do útoku. V päťminútovom nadstavenom čase sa do jamajskej šestnástky vtesnali skoro všetci hráči Curacaa. Historicky najlepší strelec tejto reprezentácie Leandro Bacuna sa na krídle uvoľnil, posunul loptu obrancovi Juriënovi Gaarimu a jeho krásny projektil skončil v sieti.

Na ihrisku v tom čase bol ako striedajúci aj bývalý hráč AS Trenčín Gino van Kessel.

Týmto gólom sa Curacao dostalo o skóre do štvrťfinále. O postup by prišlo, pokiaľ by v nasledujúcom zápase Salvador čo i len bodoval. Beznájdene posledný tím tabuľky Honduras ale prekvapilo zvíťazil vysoko 4:0. Z prvého miesta tabuľky C-skupiny teda postúpila Jamajka, na druhom mieste skončilo Curacao. 

Malý ostrovný štát bude čeliť v nedeľu vo Philadelphii USA, Jamajka sa krátko predtým na rovnakom štadióne predstaví proti Paname, za ktorú hráva Eric Davis z Dunajskej Stredy. Ďalšie dve stretnutia sa odohrajú v sobotu ečer, na štadióne v Houstone vyzve Kostarika Mexiko a Kanada si zmeria sily s Haiti.

Curacao - Honduras (Gino van Kessel, Henry Figueroa)
Gino van Kessel v súboji s Henrym Figueroaom z Hondurasu. (foto: TASR/AP)

Väčšina hráčov z nominácie Curacaa hráva v dvoch najvyšších holandských súťažiach, ostrov totiž spadá pod kolóniu Holandska. Nájdeme tam ale aj dvoch hráčov anglickej League Two (štvrtá liga), hráča Cardiffu City z Walesu, prípadne hrajú futbalisti súťaž v Belgicku, Cypru, Portugalsku, USA či Saudskej Arábie. Traja hráči hrajú domácu súťaž na ostrove Curacao. Útočník Rangelo Janga, v minulosti kanonier Trenčína a dnes hráč kazašskej Astany, nebol na turnaj nominovaný.

Hoci krajina pred dvomi rokmi skončila v skupinovej fáze posledná bez jediného streleného gólu a predtým sa naposledy zúčastnila turnaja Gold Cup v roku 1973, postup do štvrťfinále nie je historickým úspechom. Reprezentácia Curacaa zahviezdila na Gold Cupe v rokoch 1963 a 1969, kedy hráči vybojovali bronzové medaile. Podarí sa im podobný úspech aj tento rok?

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - Ostatné

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia