spravy.sk spravy.sk

Miroslav Richtárik: Druhá liga zvyšuje svoju kvalitu
zdroj: Roman Ferstl/SFZ

Miroslav Richtárik: Druhá liga zvyšuje svoju kvalitu

Pred necelým mesiacom sa skončila druholigová sezóna 2018/2019 a presne o mesiac odštartuje ročník 2019/2020. Po nečakaných turbulenciách je už jasné, ktorých šestnásť mužstiev bude v súťaži štartovať. Vedenie ligy totiž muselo počas krátkej letnej prestávky riešiť až dvojicu „náhradníkov“.

Menšie vrásky na čele prv vedeniu súťaže spravil víťaz III. ligy Západ TJ Kovo Beluša. Ten totiž odmietol nováčikovskú miestenku v II. lige. „Beluša, ktorá vyhrala západnú skupinu a avizovala, že chce postúpiť, sa napokon po návšteve odborných komisií SFZ neprihlásila do druhej najvyššej súťaže. V klube zistili množstvo nedostatkov v infraštruktúre, a keďže od konca sezóny v III. lige, po štart druholigového ročníka, je veľmi krátky čas, zistili, že rozsah prác nestihnú urobiť. Hrať majstrovské zápasy na inom štadióne nechceli. V tomto prípade sme tiež postupovali v zmysle súťažného poriadku a zaradili sme Púchov do novej sezóny,“ priblížil výmenu Beluše za Púchov predseda komisie pre riadenie II. ligy Miroslav Richtárik a jedným dychom dodal, že ďalšia trojica nováčikov - Slovan Bratislava B, Ružomberok B a FC Košice - je pripravená na celoštátnu súťaž.

Ešte výraznejší škrt cez rozpočet pripravila vedeniu II. ligy košická Lokomotíva, ktorá sa do polnoci 15. júna neprihlásila do súťaže. „Čo som sa dozvedel, tak problém mal byť v sponzorovi, ktorý odstúpil. Za Lokomotívu Košice bude hrať v novej sezóne II. ligy Slavoj Trebišov. Rozhodla o tom komisia pre riadenie II. ligy v zmysle súťažného poriadku a rozpisu súťaže a navrhla výkonnému výboru SFZ, aby schválil Trebišov ako nástupcu. Slavoj sa umiestnil v minulej sezóne na 13. mieste, čiže na prvej priečke pod čiarou vypadávajúcich. Výkonný výbor toto odporúčanie na zasadnutí 18. júna schválil,“ okomentoval v interview pre futbalsfz.sk Richtárik.

Predstavitelia Slavoja Trebišov zväz ubezpečili, že sú na pokračovanie v druhej lige pripravení. „Trebišov sme najskôr oslovili, či má záujem hrať túto súťaž. Na rozhodnutie dostal 24 hodín a v tom časovom limite sa rozhodol prijať uvoľnené miesto. Zástupcovia klubu nám poslali písomné vyrozumenie, že v klube sú si vedomí, čo musia splniť pred začiatkom súťaže.“

Existenčné problémy sa nahlas skloňovali i v Bardejove a v Šamoríne, no oba kluby sa napokon s predstihom do súťaže prihlásili. „Šamorín sa dohodol na spolupráci s Dunajskou Stredou a mal by byť jej farmou. Bardejov avizoval problém so sponzorom, ale po rokovaniach medzi klubom a mestom vzišla ďalšia spolupráca a zachránil sa celý bardejovský futbal. V meste sa hrá II. liga mužov, najvyššia ženská súťaž a dorastenci bojujú o návrat do I. dorasteneckej ligy,“ vymenoval Richtárik.

Vedenie súťaže teší fakt, že v uplynulej sezóne vzrástla návštevnosť a zvyšovala sa i kvalita zápasov. „So sezónou som bol celkom spokojný. Všetko sa rozhodlo na ihrisku, bez veľkých emócií a vypätých situácií. Teší ma aj divácky záujem, oproti ročníku 2017/18, ktorý bol prvý vo formáte so 16 tímami, sa nám zvýšil počet divákov na tribúnach približne o 40 000. Ďalším pozitívom bolo, že až do posledného kola sa o niečo hralo. V poslednom kole bojovali tri kluby v zóne zostupu o 13. priečku a ako vidíme, tá teraz pridelila Trebišovu II. ligu aj do novej sezóny. Posledné kolo rozhodlo o postupujúcom do najvyššej súťaže, ktorým bol napokon FK Pohronie. Vyrovnanosť ligy a súťaživosť je dobrý signál do ďalších rokov,“ myslí si Richtárik, ktorý má nemalé očakávania i od novej sezóny: „Bol by som rád, ak by sa opäť zvýšila divácka návštevnosť na štadiónoch, ale aj pri sledovaní priamych prenosov, ktoré opäť budú na FutbalnetTV. Lákadlo môže byť to, že v súťaži bude sedem bývalých prvoligistov a štyri rezervy tímov z Fortuna ligy (Žilina B, Slovan B, Ružomberok B, Šamorín – pozn.). Uvidíme, ako budú ľudia vnímať hrací čas v nedeľu o 10.30 h, v ktorom budú hrať všetky štyri rezervy a FC Petržalka. Bol by som rád, keby si II. liga udržala svoj kredit, prípadne sa zlepšila.“

O stúpajúcej kvalite II. ligy svedčí počínanie si minuloročného nováčika Fortuna ligy zo Serede, ktorý sa po postupe medzi elitu usadil v top šestke. Čo-to naznačil i barážový dvojzápas Popradu s Trenčínom, v ktorom Podtatrancom len tesne ušiel postup. „Popradčania boli viac ako rovnocenný súper pre Trenčanov. Na stretnutie v Poprade sa prišlo pozrieť skoro 2500 ľudí a v odvete na žilinskom štadióne len tisíc. Nováčikovia, ktorí sú za posledné roky vo Fortuna lige, ukázali konkurencieschopnosť. Sereď hrala v tejto sezóne nadstavby dokonca v skupine o titul. Druhá liga zvyšuje svoju kvalitu, a to je dobré pre futbal na Slovensku,“ uzavrel rozhovor pre futbalsfz.sk Miroslav Richtárik.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: 2. Liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia