spravy.sk spravy.sk

Čierny obraz DAC. V zahraničí píšu o vojne národov aj propagande Orbána
zdroj: fcdac.sk

Čierny obraz DAC. V zahraničí píšu o vojne národov aj propagande Orbána

Futbal spája a nie je nič lepšie, ako hrať pred štadiónom plným fanúšikov a dočkať sa pritom fantastickej atmosféry. Nie všade to však ide bez zbytočného napätia. Zaujímavú situáciu, ktorá sa už roky odohráva na slovenskej športovej scéne, si všimli aj v zahraničí.

Britský investigatívny novinár Tim Gosling, žijúci v Prahe, ktorý monitoruje politické a kultúrne dianie v strednej Európe, odsledoval situáciu okolo fortunaligistu FC DAC 1904 Dunajská Streda. Popisuje ju vo svojej reportáži pre anglickú verziu nemeckého média Deutsche Welle. Poukazuje pri tom na viaceré faktory, ktoré medzi klubom z juhu Slovenska a zvyškom ligy vyvolávajú dlhšiu dobu nevraživoť a viaceré konflikty. Pôvodný článok nájdete tu.

Historický presah

"Cesta z Bratislavy do Dunajskej Stredy, ktorá má približne 45 kilometrov, je dlhá a hrboľatá. Rozcestníky sa postupne dupľujú a pri každom názve obce vidíme dve verzie - slovenskú aj maďarskú. Vlajka americkej konfederácie sa týči nad obchodom s autoservisom na okraji mesta a poukazuje na náladu medzi maďarskou menšinou na Slovensku, ktorá tvorí približne desať percent z piatich miliónov obyvateľov," píše vo svojej reportáži Gosling.

Poukazuje na Trianonskú mierovú zmluvu, ktorá formálne ukončila prvú svetovú vojnu a odstránila kontrolu Budapešti nad niekoľkými územiami, vrátanie Žitného ostrova. "Maďari sa stali občanmi Československa počas jednej noci," povedal pre Deutsche Welle miestny športový novinár Štefan Alló. Vzťahy medzi dvomi národmi sa podľa neho stále zlepšujú. Terčom sú však naďalej aj pre atmosféru na ihrisku Dunajskej Stredy.

Zákaz hrania cudzej hymny

Gosling poukazuje na výkopy zápasov v MOL Aréne, ktoré sprevádzajú plné tribúny. Dymovnice postupne vytvoria bielo-zeleno-červenú kombináciu, do ktorej diváci nahlas spievajú maďarskú hymnu. O obmedzenie tohto aktu a udeľovanie pokút zaň sa snažila v roku 2019 aj koaličná strana SNS (Slovenská národná strana) na čele s predsedom Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Andrejom Dankom, návrh kontroverzného zákona však napokon neprešiel. Južanov by však nezaskočila ani situácia, kedy by sa tak stalo.

"Budeme spievať a pokuty radi zaplatíme," hovorí nekompromisne majiteľ žlto-modrého klubu Oszkár Világi. "Moja rodina vždy hovorila po maďarsky. Ak to niekomu vadí, je to jeho problém. Sme symbol pre Maďarov žijúcich na Slovensku," dopĺňa pre DW hovorca klubu Krisztián Nagy.

Propagandistická sieť a symbol separatizmu

Národná hrdosť fanúšikov Dunajskej Stredy však nie je jednostranná. Gosling poukazuje na snahu maďarského premiéra Viktora Orbána využívať futbal na vytváranie si vlastnej politickej agendy. Bývalý amatérsky futbalista vníma tento šport ako silný magnet na dosiahnutie svojich cieľov.

Maďarská trikolóra počas domácich zápasov DAC. (foto: tasr)
Maďarská trikolóra počas domácich zápasov DAC. (foto: tasr)

V posledných rokoch jeho vláda preniesla viac ako 1 miliardu eur z eurofondov na vybudovanie a rozvoj nových štadiónov doma i v zahraničí, ktoré kontrolujú spriatelení oligarchovia. Anglický novinár pritom píše o sieti presahujúcej aj do iných štátov ako Rumunsko, Chorvátsko, Srbsko či Slovinsko a Ukrajina, pričom akadémia na Slovensku dosahuje zatiaľ najlepšie výsledky. Podobným štýlom sa napríklad v Rumunsku formuje klub OSK Sepsi, ktorého fanúšikovskú základňu tvoria najmä Maďari žijúci v tomto štáte. Sepsi je domovom slovenských futbalistov Pavla Šafranka a Petra Gála Anderzlyho.

FC DAC má byť vnímaný ako istý symbol separatizmu. "Myšlienkou bolo vybudovať silný symbol národnej identity, fungovať ako Barcelona v Katalánsku,“ hovorí profesor Univerzity Komenského Zsolt Gál pre DW. Je to plán, na ktorom sa má podľa Goslinga podieľať aj Világi, podľa neho prezývaný aj "Orbánov muž v Európe".

Zlepšujúce sa vzťahy?

Hoci sa podľa prieskumu Goslinga neustále zlepšujú slovensko-maďarské vzťahy, posledné kroky tomu nenasvedčujú. Minimálne  sa dá povedať, že zatieňujú túto myšlienku. Nedávny kvalifikačný zápas medzi týmito dvomi národmi priniesol piskot našich južných susedov počas štátnej hymny Slovenska a taktiež kontroverziu v sektore hostí. Tam si zakúpili vstupenky už spomínaní fanúšikovia DAC-u, či ľudia z pohraničia, ktorí sa však cítia byť skôr Maďarmi ako Slovákmi. Je priam zázrak, že nedošlo k žiadnemu konfliktu.

Odrazí sa vo voľbách?

Ako ďalej píše Tim Gosling, posledné úspechy, medzi ktorými bolo aj druhé miesto v nedávno skončenom ročníku Fortuna ligy, priťahujú Maďarov zo širokého okolia, vrátane samotného Orbána. Dunajská Streda má síce iba 22 500 obyvateľov, ale len málo z 12 700 miest MOL Arény je prázdnych počas domácich zápasov.

"Žlto-modrí" vďaka budovanému úspechu pomýšľajú stále na vyššie a vyššie méty, s ktorými by malo stúpať aj národnostné napätie. "Nie je nám súdené vyhrať ligu. Každý verdikt rozhodcu je mierený proti nám," hovorí vodca Ultras YBS Tamás Sóki, ktorý dúfa, že v klube bude napriek veľkému národnostnému presahu hráčskeho kádra tvoriť kostru dunajskostredského futbalového tímu čoraz viac bielych Maďarov. Aj rastúci maďarský nacionalizmus na území Slovenska by podľa Goslinga mohol zvýšiť podporu krajne pravicových strán ako ĽSNS pred budúcoročnými parlamentnými voľbami.

Červená - biela - zelená. Keď nie obrazom, aspoň slovami. (foto: tasr)
Červená - biela - zelená. Keď nie obrazom, aspoň slovami. (foto: tasr)

Redakcia webu ProFutbal.sk oslovila v súvislosti s týmto článkom aj zástupcov FC DAC 1904 Dunajská Streda. Napriek prísľubu nám napokon vyjadrenie neposkytli.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia