spravy.sk spravy.sk

Podbrezová urobila viacero chýb. Boli sme ako náhradný liečebný ústav, tvrdí Soták
zdroj: TASR

Podbrezová urobila viacero chýb. Boli sme ako náhradný liečebný ústav, tvrdí Soták

Podbrezová bude počas nasledujúceho roka oslavovať storočnicu existencie klubového futbalu. Vedenie FK Železiarne rok pred veľkým jubileom zarmútil fakt, že sa museli po piatich sezónach vo Fortuna lige porúčať do druhej najvyššej súťaže na Slovensku. Horehronský klub má teraz jediný cieľ - vrátiť sa čím skôr medzi elitu. Prizvukoval to aj prezident a majiteľ "železiarov" Vladimír Soták v najnovšom vydaní relácie Kopačky odvysielanej na regionálnej stanici TV Hronka.

"Ak sa nám podarí postúpiť do Fortuna ligy, určite storočnicu oslávime. Ak nie, posunieme to, kým nepostúpime," začal na úvod svoje rozprávanie prvý muž podbrezovského futbalu, ktorý hodnotil pôsobenie klubu medzi elitou. Od sezóny 2013/2014, kedy medzi ňu tím zo stredného Slovenska premiérovo postúpil, sa toho na Horehroní udialo veľa, najmä ohľadom infraštruktúry. "Kde vkročila podbrezovská noha, doniesli sme poriadok a disciplínu. Za desať rokov sme urobili poriadny kus práce ohľadom futbalu. Vybudovali sme ihriská, štadióny a celkovo podmienky, za ktoré sa nemusíme hanbiť. Ani v jarnej časti sme neurobili nič zlé," povedal Soták aj na margo záveru ostatného ročníka Fortuna ligy, ktorý definitívne odsunul Podbrezovú do II. ligy.

Po zostupe do nižšej súťaže nastalo trpké lúčenie s fanúšikmi. foto: tasr
Po zostupe do nižšej súťaže nastalo trpké lúčenie s fanúšikmi. foto: tasr

Prišli, ale nehrali

Napriek viacerým úspechom, kedy "železiari" bojovali po minulé roky o dobrý stred tabuľky, ba dokonca postup do pohárovej Európy, našli sa aj podľa prezidenta klubu viaceré chyby. Samotný Soták si uvedomuje, že ich bolo viac ako pozitív. "Nenastúpili sme do zápasov s hráčmi, ktorí vybojovali postup. Prišiel totiž nový tréner a s ním šesť či sedem 'lemplov', ktorí sedeli na tribúne a nehrali. Situácia sa potom opakovala. V jednu jeseň som zaplatil 75-tisíc eur hráčom, ktorí sedeli na tribúne. Postavili sme však nový projekt, priniesli sme mladých hráčov, hrali pekný futbal," vysvetľuje prvé kroky Podbrezovej medzi elitou Soták a dopĺňa, že nikdy sa nedočkal pochvaly za dobrú prácu od konkurencie. "Naše úspechy sa nestreli s okolím Bratislavy. Nik z veľkých majiteľov nám nefandil. Všetci na to boli nahnevaní. Ja som pritom od malička fandil Slovanu a bol na nich hrdý. Nikdy mi nevadí, keď 'belasí' vyhrajú, vadí mi len to, ak hrajú zle."

Chýb však bolo podľa neho viac. Do Zelpo Arény prišli počas piatich rokov aj viacerí zranení hráči, čo by už do budúcna Soták nechcel dopustiť. "Za päť rokov Podbrezová fungovala ako náhradný liečebný ústav Kováčovej. Kto sa zranil, snažil sa cez trénerov dostať sem. Prichádzali k nám zranení futbalisti a teraz máme chlapcov, ktorých sme vrátili po siedmich či ôsmich rokoch do futbalu. Ako príklad uvediem Michala Breznaníka, ktorý by po odchode z Prahy už možno nehral, keby sme sa ho neujali," hovoril ďalej prezident tohto klubu pre stredoslovenskú regionálnu televíziu.

Herný priestor dostávali v Podbrezovej najmä mladí odchovanci. foto: tasr
Herný priestor dostávali v Podbrezovej najmä mladí odchovanci. foto: tasr

Chce mladých gladiátorov

Napriek viacerým nedostatkom Sotáka teší, že od vekovej kategórie pätnásťročných hrá každá ďalšia veková kategória najvyššiu súťaž. Práca s mladými hráčmi vždy "železiarov" zdobila a toho sa chce klub držať aj v ďalších rokoch, učiť ich systémom "áčka" a následne nechať agentov, aby si ich všimli. "Mladí chlapci, ktorí prijmú našu filozofiu, budú určite hrať. V druhej lige sa môžu rozohrať a naučiť sa dávať góly, čo sa nám v ostatnom ročníku nedarilo. Kto bude chcieť hrať v Podbrezovej, musí byť ako mladý gladiátor a na ihrisku bojovať, inak tam nemá čo robiť. Okrem toho budeme mať dvoch či troch skúsenejších hráčov, možno legionárov. Viac nie," prezradil Soták a na margo zahraničných futbalistov pôsobiacich v najvyššej slovenskej súťaži dodal: "Desať cudzincov nie je kvalita. Keď ich niekto má, počas jari sa odlepí od zeme, používa pritom nekalé praktiky a udrží sa v lige, je to veľmi škaredé. My pôjdeme cestou mladých hráčov."

Fair-play a vlastný VAR

Podľa slov Sotáka priniesla Podbrezová toľko mladých hráčov na slovenskú scénu, ako žiaden iný klub. Chýbali však výsledky. V krátkosti sa aj pre ne vrátil k nedávnej ostrej kritike rozhodcov. "Každý, kto naše zápasy videl, mohol spozorovať výkony arbitrov nielen v šestnástkových priestoroch, ale aj medzi nimi. Kto sleduje futbal, vie, ako sa v tých priestoroch dajú ovplyvniť zápasy. Ak sa niekto na Slovensku rozhodol, že Podbrezová nemôže hrať futbal a nemôže rozvinúť svoju hru, budiž. Akceptujeme, že sme málo kričali a začali sme tak robiť neskoro. Určite sme doniesli do slovenského futbalu veľa pozitívnych vecí a nik nemôže povedať, že sme sa snažili robiť niečo nefér a niekoho ovplyvniť," hovorí majiteľ Horehroncov a potvrdzuje, že Podbrezová bude mať svoj vlastný "VAR".

Podbrezová gól radosť
Na Horehroní sa musia hráči zomknúť, ak chcú pomýšľať na návrat medzi elitu. (foto: zpfutbal.sk)

"Uvidíme, ako budú pískať páni, ktorí prídu. Nainštalovali sme šesť kamier, neujde nám ani jedno zlé rozhodnutie arbitra. Netešíme sa z toho, že na základe našej sťažnosti je niekto potrestaný a nepotrebujeme to. Chceme mať však férovú komunikáciu a rozhodovať v rámci fair-play," zakončil pre TV Hronka Vladimír Soták.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia