spravy.sk spravy.sk

Aj Slovensko má svoje hviezdne dieťa. Prečo dostal Boženík šancu pred Dudom?
zdroj: TASR

Aj Slovensko má svoje hviezdne dieťa. Prečo dostal Boženík šancu pred Dudom?

V čase, keď debutoval v reprezentácii Martin Ödegaard, mal nórsky stredopoliar len pätnásť rokov. Útočník Vinícius Júnior, brazílska nádej v službách Realu Madrid, sa do hviezdami nabitého kádra dostáva už ako osemnásťročný. Hviezdneho tínedžera má aj slovenská reprezentácia, výborný výkon na hrote útoku Slovenska odviedol žilinský devätnásťročný kanonier Róbert Boženík.

Český kormidelník Pavel Hapal mu dal priestor v základnej zostave pred Pavlom Šafrankom, s dvanástimi gólmi štvrtým najlepším strelcom škótskej Championship a Ondrejom Dudom, najlepším strelcom Herthy Berlín, v nemeckej Bundeslige zaznamenal až jedenásť zásahov. Najlepší, dvadsaťgólový kanonier fortunaligovej sezóny 2017/18 Samuel Mráz sa ani nezmestil do nominácie na kvalifikačný súboj. Žilinský tínedžer a strelec trinástich gólov v ostatnej sezóne (druhý v tabuľke strelcov Fortuna ligy) si vybojoval premiérovú nomináciu na júnový zraz i dva štarty, pričom kvalifikačný rovno v základe.

Na prekvapenie všetkých, vrátane jeho samotného, vybehol po boku Hamšíka, Maka, Lobotku, Kucku či Škriniara na horúcu pôdu v Azerjabdžane. „Po vzhliadnutí posledného zápasu sme sa rozhodli, že chceme hrať s klasickým útočníkom. Preto sme sa rozhodovali medzi tromi hráčmi Duda, Šafranko a Boženík. Robo by mal svojou pracovitosťou a pohybom robiť v obrane Azerbajdžanu problémy, ponaháňať ich stopérov a dostávať sa do vápna pri centrovaných loptách. Samozrejme, každý útočník je hodnotený od gólu,“ povedal k svojmu rozhodnutiu tesne pred zápasom pre RTVS tréner Pavel Hapal. Aj v ankete na facebookovom profile ProFutbal.sk mal viac hlasov hráč nemeckej Bundesligy (60 % : 40 %).

Tri šance proti Jordánsku, proti Azerbajdžanu jedna pohotová strela v prvom polčase a stopercentná v 58. minúte, pri ktorej ale trafil len bočnú sieť. Devätnásťročný futbalista síce gól nestrelil, ale odviedol výborný, bojovný výkon. Dostával sa do šancí, nestrácal sa v kombináciách s hviezdnymi spoluhráčmi, tí tlieskali jeho myšlienkam, veľakrát vybojoval dôležité lopty vo vzdušných súbojoch, dokázal podržať loptu na útočnej polovici. „Myslím si, že ho môžeme za jeho kvalifikačný debut pochváliť. Na hrote poriadne drel a vytvoril si jednu fantastickú šancu i dve pološance. Bol platným hráčom tímu a jediné, čo jeho výkonu chýbalo, bola gólová bodka. A tú by si za výkon zaslúžil,“ zhodnotil bývalý reprezentant a spolukomentátor RTVS Marián Zeman.

Slovensko zostava proti Azerbajdžanu
Róbert Boženík pred zápasom na spoločnej fotografii Slovenska. (foto: TASR)

Napriek nebojácnemu a oduševnenému výkonu po zápase mladý útočník len ťažko hľadal slová. Keď som bol malý chlapec, dával som si za cieľ, že raz chcem hrať za reprezentáciu. V devätnástich rokoch som si odkrútil premiéru v kvalifikácii v základnej zostave. Neverím tomu, čo všetko sa v tento večer udialo. Je to pre mňa neuveriteľné, úžasné, neopísateľné pocity,“ vydal zo seba v mixzóne po zápase Róbert Boženík, ktorý sa o štarte dozvedel na predzápasovej príprave. „Trošku som možno aj bol prekvapený, že tam svieti moje meno, ale tešil som sa na to. Nemal som žiadne veľké očakávania. Myslím si, že sa mi podarilo splniť to, s čím ma tréner posielal do zápasu. Keď som schádzal dole z ihriska, objal ma a povedal, že ešte si na prvý gól musím počkať,“ prezradil jediný tínedžer v reprezentácii.

Aj keď na svoj štart v reprezentácii dlho čakať nemusel, gól si napriek päťgólovej kanonáde Slovenska nepripísal. „Nemôžem byť smutný, pretože sme vyhrali 5:1, hral som od začiatku a v devätnástich rokoch som nastúpil v kvalifikácii za národný tím. Takže som spokojný. Mal som okolo seba najlepších futbalistov, akých Slovensko má. Keď som schádzal z ihriska, tak mi tlieskali Miňo Škriniar, Marek Hamšík, 'Kuco', Stano Lobotka. Objali ma. Tlačia sa mi slzy do očí, keď o tom hovorím,“ doplnil nadšený zakončovateľ. „Vedeli sme, čo môžeme od súpera očakávať, väčšinou hrajú na rýchle protiútoky a zo zabezpečenej obrany. Myslím si, že sme si to postrážili. Zápas sme kontrolovali a pripísali sme si tri body do tabuľky. Teraz sa môžeme s radosťou rozísť na dovolenky, trošku si oddýchnuť a pripraviť sa na novú sezónu,“ dodal Boženík.

Azerbajdžan - Slovensko (Stanislav Lobotka. Róbert Boženík)
Boženík žil s tímom. Bol prvý, kto objal strelcov Lobotku či rekordéra Hamšíka. (foto: TASR)

Prestupové špekulácie okolo mladého útočníka sa objavili už pred jeho kvalifikačným štartom, spomínal sa najmä záujem talianskeho klubu FC Janov. Počet záujemcov sa môže po dobrom výkone futbalistu ešte zvýšiť, napriek tomu ho zatiaľ očakávajú v jeho materskej Žiline. „Nemám informácie o ponukách iných klubov. Som rád, ak je oňho vo svete záujem a hlavne som rád, že skvelo zvládol reprezentačný duel. Pozeral som oba zápasy, podal v nich dobré výkony a teším sa z neho. Verím, že ostane aj naďalej skromný, pracovitý a psychicky zvládne nielen tlak mediálny, ale aj tlak aktuálneho prestupového obdobia,“ povedal v utorok na začiatku letnej prípravy Žiliny hlavný tréner Jaroslav Kentoš.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: EURO 2020

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: EURO 2020

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia