spravy.sk spravy.sk

Koniec v Lokomotíve ho nezaskočil, turbulentný rok poslúžil ako obrovská skúsenosť
zdroj: fclokomotiva.sk

Koniec v Lokomotíve ho nezaskočil, turbulentný rok poslúžil ako obrovská skúsenosť

Nestáva sa často, že by po splnení cieľa vedenia klubu ďalej nespolupracovalo s trénerom. V košickej Lokomotíve sa však po turbulentnom ročníku zakončenom záchranou v druhej lige rozhodli pre zmenu. Skúsenému 66-ročnému Bohumilovi Andrejkovi neponúkli novú zmluvu, s 30-ročným Ľubošom Benkovským zasa rozviazali kontrakt.

Po skvelom štvrtom mieste v sezóne 2017/2018 vstupovala Lokomotíva do tej novej s ambíciou umiestniť sa v hornej polovici tabuľky. Káder sa však nepodarilo udržať celý pokope, k reprezentácii do 18 a 19 rokov zasa odišiel tréner Albert Rusnák. Jeho nástupcovia Andrejko s Benkovským mali v lete len minimum času na to, aby mužstvo pripravili podľa svojich predstáv. Loky prehrala úvodných šesť kôl, z toho trikrát o gól. Prakticky od záveru augusta sa najväčšmi skloňovalo slovo záchrana.

„Asi nikto nečakal, že to môže mať takýto priebeh, žiaľ, stalo sa. Hľadali sme, kde sa stala chyba, snažili sme sa to analyzovať, vyskladať čo najlepšiu zostavu z hráčov, ktorých sme mali k dispozícii. Postupne sme pretransformovali herný systém, hráčske funkcie. Našli sme nejakú cestu, ktorej hráči začali čoraz viac veriť. Na začiatku bol možno problém aj v tom, že tréningový proces sa odlišoval od toho, čo mali hráči dovtedy vžité. Aj preto ťažšie prijímali niektoré informácie, ktoré dostávali, na základe čoho došlo k spomaleniu herného výkonu v samotných zápasoch,“ spomína Ľuboš Benkovský. Prvé víťazstvo pod taktovkou nového trénerské dua prišlo až v siedmom kole s Lipanami. Jeseň modro-bieli zakončili šiestimi remízami po sebe: „Očakávania pred štartom sezóny boli možno väčšie, no vtedy nikto nemohol tušiť, ako sa sezóna vyvinie. Obrovským pozitívom je, že naša hra a výsledky nemali tendenciu nejakej sínusoidy, že by sme raz - dvakrát vyhrali a následne trikrát prehrali. Malo to rastúcu krivku, pomaly sme smerovali nahor.“

Ľuboš Benkovský
Ľuboš Benkovský ešte nevie, kam povedú po odchode z Lokomotívy jeho kroky (foto: fclokomotiva.sk)

Už beztak turbulentná jeseň vyvrcholila v decembri, keď vtedajší majiteľ klubu Peter Daduľák oznámil, že končí a odhlásil mužstvo z II. ligy. Tradičnú značku zachránil príchod nového investora. Zimná príprava síce odštartovala o niečo neskôr ako u zvyšných druholigových tímov, no do Lokomotívy postupne začali prichádzať nové tváre. Okrem brazílskych legionárov i slovenskí futbalisti na čele s Petrom Kavkom či Miroslavom Petkom. „Ukázalo sa, že sme neurobili chyby pri dopĺňaní tímu, vyskladali sme ho veľmi dobre, čo sa prejavilo na ihrisku. Náš herný prejav nebol náhodný, presne sme vedeli čo a ako chceme hrať, či už smerom dopredu, alebo dozadu. Podarilo sa nám dať dokopy veľmi dobrý tím, hlavne po charakterovej stránke boli hráči vynikajúci. Bojovali jeden za druhého a spolu sme to dotiahli do úspešného konca. Veľmi si vážim i spoluprácu s trénerom Andrejkom, od ktorého som sa veľa naučil. Fungovalo nám to dobre,“ potvrdil Benkovský.

Ešte len 30-ročný kormidelník mal počas celej sezóny pod palcom tréningový proces mužstva, pričom všetky dôležité otázky konzultoval so svojim skúsenejším kolegom. Premiérová sezóna v seniorskom futbale mu dala veľa. „Obrovské skúsenosti,“ zhrnul v skratke ambiciózny rodák z Trnavy, ktorý akoby šípil, že v košickom klube pokračovať nebude. „Komunikoval som s prezidentom klubu p. Dovhanyčom. Veľa sme sa rozprávali, navzájom sme si predostreli svoj pohľad. Zhodli sme sa, že napriek tomu, že nám už nik neveril a fanúšikovia i médiá nás zatracovali, podarilo sa nám dosiahnuť veľký úspech. Okrem samotnej záchrany v súťaži nás teší i fakt, že náš herný prejav sa neustále zlepšoval a na ihrisku bolo vidieť, že hráči vedia kedy, čo a ako majú robiť. Súperi k nám chodili brániť, čo je z nášho pohľadu pozitívum. Keďže však s blížiacim sa koncom sezóny neprebiehala nejaká komunikácia ohľadom budúcnosti, nedá sa povedať, že by som bol z rozhodnutia vedenia klubu prekvapený. Verím, že informácie o ďalších krokoch klubu prídu čo najskôr, aby sa Lokomotíva mohla posúvať dopredu, pretože na to má všetky predpoklady. Musí sa to však urýchlene riešiť, lebo čas uniká a letná príprava je nesmierne krátka,“ uzavrel zástupca nastupujúcej mladej generácie trénerov, ktorý v týchto dňoch taktiež rieši svoju budúcnosť.

Lokomotíva Košice radosť
Modro-bieli sa zakončili turbulentnú sezónu záchranou v druhej lige. O ďalších plánoch vedenie klubu ešte verejnosť neinformovalo (foto: fclokomotiva.sk)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: 2. Liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia