spravy.sk spravy.sk

Zostava sezóny: Nechýba majster ani nováčik, top hráčom Šporar
zdroj: ProFutbal.sk

Zostava sezóny: Nechýba majster ani nováčik, top hráčom Šporar

Redakcia portálu ProFutbal.sk zostavovala po každom fortunaligovom kole ideálnu jedenástku podľa najlepších individuálnych výkonov jednotlivých hráčov. Po konci sezóny sme sa rozhodli zosumarizovať jednotlivé nominácie a na základe nich určiť zostavu sezóny.

Počas 32 zostáv kola v sezóne 2018/2019 sa v našej jedenástke vystriedalo až 153 mien. Hráčom sezóny s najväčším počtom nominácií sa stal strelecký rekordér najvyššej súťaže a najlepší kanonier ročníka Andraž ŠPORAR zo Slovana, ktorý sa v ideálnej jedenástke objavil až dvanásťkrát. Majstrovský Slovan má zároveň najväčší počet nominovaných hráčov (16), ktorí sa v zostave kola objavili až 65-krát (2. miesto Ružomberok - 45 nominácií, 3. miesto DAC - 44 nominácií).

V zostave sezóny s formáciou 4 - 3 - 3 má napokon Slovan Bratislava až päť miest, ďalších päť majú európske tímy - tri posty obsadili hráči Ružomberka a dva hráči Dunajskej Stredy. Jedno miesto patrí hráčovi nováčika zo Serede. Spred roka svoje miesta obhájili iba dvaja hráči. Poďme si zostavu sezóny prezrieť detailne:

BRANKÁR

Najlepším brankárom sezóny 2018/19 sa stal Matúš MACÍK z MFK Ružomberok. V zostave kola nazbieral počas ročníka 6 nominácií.

V priebehu sezóny sa na tomto poste vystriedalo trinásť rôznych brankárov. Len o jednu nomináciu menej má Dominik Holec zo Žiliny, štyrikrát sa v zostave kola objavil Martin Jedlička z DAC. Vinou často bezchybnej obrany nemal možnosť dostatočne sa predviesť mladý slovanista Dominik Greif, ten obišiel iba s dvomi nomináciami. O jednu viac majú napríklad Matúš Kira z Michaloviec a Martin Vantruba za jarnú časť v Podbrezovej.

OBRANA

Ideálne stopérske duo vytvorili Vasil BOŽIKOV zo Slovana Bratislava a Dominik KRUŽLIAK z MFK Ružomberok. Obaja počas sezóny nazbierali 5 nominácií.

Rovnaký počet nominácií nazbierali aj kapitán DAC Tomáš Huk, ktorý sa však viackrát objavil na poste defenzívneho stredopoliara a tiež Ján Maslo z Ružomberka, jeho mladý kolega však všetky nominácie nazbieral v kľúčových častiach sezóny v nadstavbe a pomohol výraznou mierou Liptákom k opätovnej nominácií v Európe. Nemôžeme nespomenúť ani Žilinčana Filipa Kašu a Seredčana Jozefa Menicha, tí získali počas sezóny štyri nominácie.

Najlepším pravým obrancom sezóny 2018/19 sa stal Martin SUS zo ŠKF Sereď. V zostave kola nazbieral počas ročníka tri nominácie.

Zaujímavé je, že na tomto poste sa hráči v tejto sezóne často neobjavovali a v redakcii sme z toho dôvodu často volili zostavu s tromi stopérmi. Väčšina pravých bekov má len dve nominácie, tri okrem Susa nazbieral za pár zápasov v sezóne aj slovanista Jurij Medveděv.

Najlepším ľavým obrancom sezóny 2018/19 sa stal Eric DAVIS z Dunajskej Stredy. V zostave kola nazbieral počas ročníka 7 nominácií, teda o tri viac ako v minulom ročníku.

Na opačnej strane obrannej formácie sa prevažne striedali rovnaké mená, okrem panamského reprezentanta nazbierali úctyhodných päť nominácií Branislav Sluka zo Žiliny i Arťom Suchockij zo Slovana. 

STRED POĽA

Najlepšími stredovými záložníkmi sezóny 2018/19 sa stali Zsolt KALMÁR z Dunajskej Stredy, Marin LJUBIČIČ a David HOLMAN zo Slovana Bratislava. Hráč DAC sa objavil v jedenástke počas ročníka až deväťkrát, Ljubičič, ktorý bol s desiatimi nomináciami v zostave sezóny aj pred rokom, teraz nazbieral sedem nominácií a Holman o jednu menej.

Šesťkrát sa v ideálnej jedenástke objavili aj ďalšie dve mená. Nitran Andrej Fábry však strávil v najvyššej súťaži len polroka a skúsený harcovník Michaloviec Igor Žofčák sa objavil na viacero postoch, raz dokonca v obrane. Vyzdvihnúť môžeme aj Dejana Dražiča, hráč Slovana nazbieral štyri nominácie, raz však ako krídelník. Trikrát poctili zostavu kola prítomnosťou aj Ružomberčania Kostadinov (raz ako krídelník), Mustedanagič a Qose, žilinskí odchovanci Káčer a Škvarka, dvojica Nitranov Chovanec a Kóňa, slovanista de Kamps, mladý Michalovčan Peter Kolesár a skúsený Blažej Vaščák (dvakrát ako útočník), Seničan Tešija a jarní lídri svojich tímov Ďubek z ViOn-u a Grendel z Trnavy.

ÚTOK

Ideálnym útočným trojzáprahom sa v sezóne 2018/19 stalo trio Andraž ŠPORAR zo Slovana, jeho klubový kolega MOHA a Peter GAL ANDREZLY z MFK Ružomberok. Kanonier belasých mal spomínaných dvanásť nominácií, marocký krídelník bol v tomto meradle druhý s deviatimi nomináciami a slovenský krídelník z Ružomberka sa v zostave objavil sedemkrát.

Zabudnúť rozhodne nemôžeme ani na ďalších ofenzívnych hráčov. Napríklad Abdulrahman Taiwo získal až päť nominácií (štyri ešte na jeseň za Nitru, raz na jar za DAC), štyrikrát obohatili zostavu kola Kristopher Vida z Dunajskej Stredy či Martin Válovčan z ViOn-u. Tri nominácie počas roka nazbierali útočníci Bayo z Dunajskej Stredy, Boženík zo Žiliny, respektíve Čatakovič z Trenčína a krídelníci Daniel z Ružomberka, Diarra z Michaloviec a Mihalík zo Žiliny.

IDEÁLNA JEDENÁSTKA FORTUNA LIGY ZA SEZÓNU 2018/2019:
Macík (4, Ružomberok) – Sus (3, Sereď), Kružliak (5, Ružomberok), Božikov (5, Slovan), Davis (7, DAC) - Ljubičič (7, Slovan), Kalmár (9, DAC), Holman (6, Slovan) - Gal Andrezly (7, Ružomberok), Šporar (12, Slovan), Moha (9, Slovan)

Najlepší hráči po kluboch:

ŠK SLOVAN BRATISLAVA

12x: Andraž Šporar

9x Moha, 7x Ljubičič, 6x Holman, 5x Božikov, Suchockij, 4x Dražič, 3x de Kamps, Medveděv, 2x Apau, Bajrič, Čavrič, Greif, 1x Nono, Rabiu, Salata

(65 nominácií, 16 hráčov)

FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA

9x: Zsolt Kalmár

7x Davis, 5x Huk, 4x Jedlička, Kristopher Vida, 3x Bayo, 2x Divkovič, Pačinda, Šatka, 1x Čmelík, Herc, Kone, Koštrna, Máté Vida, Taiwo (+ 4x za Nitru)

(44 nominácií, 15 hráčov)

MFK RUŽOMBEROK

7x: Peter Gal Andrezly

6x Macík, 5x Kružliak, Ján Maslo, 3x Daniel, Kostadinov, Mustedanagič, Qose, 2x Gerec, Tandir, Twardzik, Urdinov, 1x Čurma, Kochan

(45 nominácií, 14 hráčov)

MŠK ŽILINA

5x: Dominik Holec, Branislav Sluka

4x Kaša, 3x Boženík, Káčer, Mihalík, Škvarka, 2x Anang, Balaj, Diaz, 1x Jánošík, Králik, Tomič

(35 nominácií, 13 hráčov)

MFK ZEMPLÍN MICHALOVCE

6x: Igor Žofčák

3x Diarra, Kira, Peter Kolesár, Vaščák, 2x Sulley, Vojtko, 1x Beskorovainyi, Carillo, Danko, Rota, Tounkara, Turík

(28 nominácií, 13 hráčov)

ŠKF SEREĎ

4x: Jozef Menich

3x Michalík, Sus, 2x Djiby Ba, Gatarić, Lačný, Špehar, 1x Baez, Iván, Kuzma, Penksa

(19 nominácií, 12 hráčov)

FC SPARTAK TRNAVA

3x: Myenty Abena, Erik Grendel

2x Janečka, Yilmaz, 1x Bakoš, Depetris, Ali Ghorbani, Chudý, Jirka, Lovat, Markoski, Miesenböck, Rusov, Sloboda

(20 nominácií, 14 hráčov)

FK SENICA

3x: Marko Tešija

2x Azankpo, Kay, Petshi, Ramirez, 1x Asmah, Castaňeda, Deretti, Dias, El Moudane, Krč, Taborda, Zezinho

(19 nominácií, 12 hráčov)

FC NITRA

6x: Andrej Fábry

4x Taiwo (+ 1x za DAC), 3x Chovanec, Kóňa, 1x Marek Fábry, Farkaš, Hroššo, Charizopulos, Chobot, Križan, Sokovič, Šimončič, Vestenický

(25 nominácií, 13 hráčov)

FC VION ZLATÉ MORAVCE

4x: Martin Válovčan

3x Ďubek, 2x Čögley, Ewerton, Krnáč, Richtárech, 1x Asanovič, Banovič, Dimitrijević, Karlík, Kwin, Švec

(21 nominácií, 12 hráčov)

AS TRENČÍN

3x: Hamza Čatakovič

2x Paur, Sleegers, 1x Bukari, Kleščík, Mance, Skovajsa, Slávik, Ubbink, Zubairu

(14 nominácií, 10 hráčov)

FK ŽELEZIARNE PODBREZOVÁ

3x: Martin Vantruba

2x Kuciak, Dávid Leško, 1x Breznaník, Hlohovský, Mikuš, Obročník, Sedláček, Špyrka, Viazanko

(14 nominácií, 10 hráčov)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia