spravy.sk spravy.sk

Ruža sa teší z najlepšej obrany, kanoniera Boženíka čakajú náročné dni
zdroj: MŠK Žilina

Ruža sa teší z najlepšej obrany, kanoniera Boženíka čakajú náročné dni

V zápasoch na konci sezóny, v ktorých už nikomu zo súperov o nič nejde, to býva buď ofenzívna nuda, alebo smršť. V krajskom derby pod Dubňom to bol pre tisícku najvernejších, našťastie pre futbal, ten druhý prípad. Hoci v kádroch oboch tímov nastúpilo aj viacero mladíkov či hráčov väčšinou zohrievajúcich lavičku, bolo sa na čo pozerať a diváci videli poltucet gólov.

O niečo skúsenejší tím poskladali Žilinčania, hoci nastúpili v strede poľa snáď s najmladšou dvojicou, akú sú momentálne schopní postaviť do zápasu. Ján Bernát s Patrikom Myslovičom mali v čase duelu spolu dokonca menej rokov, ako rekordér v počte odohraných duelov v najvyššej súťaži a ich spoluhráč, Viktor Pečovský. Ten práve v piatok oslavoval 36 rokov a na záverečnú štvrťhodinu vymenil na trávniku Lukáša Jánošíka. Pečovský sa priamo na trávniku aj potešil z gólu so spoluhráčmi, keď najlepší kanonier Žilinčanov, Róbert Boženík, svojím druhým gólom v zápase pečatil výhru „šošonov“ nad Ružou 4:2.

Z horšej jari si nič nerobí

„Šli sme do zápasu s tým, že chceme vyhrať a nepozerali sme sa na to, že ide o posledný zápas a prakticky sa o nič nehrá. Šli sme za víťazstvom a chceli sme sa rozlúčiť s fanúšikmi aj so sezónou víťazstvom,“ povedal po stretnutí dvojgólový strelec zápasu. Boženík mal na jar horšiu gólovú bilanciu ako na jeseň, kedy vystrelil ako kométa medzi ostrieľaných strelcov.

Proti Ružomberku potvrdil, že zo svojho zakončovateľského umenia vôbec nič nezabudol. „Nič si z toho nerobím, že mi to na jar nepadalo v lige tak, ako na jeseň. Dal som góly v pohári, strelil som gól v reprezentácii. Robil som všetko pre mužstvo a možno za to, čo som robil ja pre chlapcov v tíme, som bol v tomto dueli odmenený,“ prezradil s trinástimi gólmi najlepší sezónny kanonier MŠK Žilina.

Tím ako rodina

Dva gólovo i bodovo vydarené zápasy prišli pre žilinský tím neskoro. Veľmi dobre rozbehnutú jar si pobabrali sedemzápasovou šnúrou bez víťazstva i neúspechom vo finále pohára. „Je to futbal. Aj život je o tom, že raz je človek hore, raz dolu, nie vždy sa darí. Chcel by som však vyzdvihnúť, že aj keď sa nám darilo, aj keď to bolo horšie, dokázali sme s chalanmi v tíme vytvoriť jednu veľkú rodinu. Mám z toho zimomriavky, keď rozprávam o našom tíme,“ dodal Boženík, ktorého v pondelok nečaká odchod na dovolenku, ale ďalšie tri ťažké dni, navyše bez lopty.

Ďakovačka Žiliny
Ďakovačka Žiliny (foto: MŠK Žilina)

Najskôr maturita, potom dovolenka

Na Spojenej škole na Rosinskej ceste v Žiline bude maturovať z angličtiny, slovenčiny a odborných predmetov – výživa v športe, základy športovej prípravy, biochémia a zdravoveda. „V sobotu si ešte trochu oddýchnem, ale v nedeľu sa už budem sústrediť mysľou na maturity. Bude to ťažké, ale verím, že to všetko zvládnem a jeden kameň mi spadne zo srdca. Potom si snáď oddýchnem aspoň na štyri – päť dní. Chcel by som ísť niekam na krátku dovolenku, lebo dvadsaťjednotka má naplánovaný dvojzápas a budem rád, ak dostanem pozvánku na zraz. Milujem futbal a pokojne mu dám prednosť pred oddychom,“ zakončil 19-ročný zakončovateľ MŠK.

Toľko, čo za celú jar

Ružomberčania si zaistili tretiu priečku v tabuľke aj pohárovú Európu už kolo pred koncom ligy, a tak mohli v Žiline poslať na trávnik hráčov, ktorí nedostávajú veľa šancí. Niektorí sa jej chytili lepšie, iní horšie. S Ružomberčanmi zamával najmä rýchly gól Boženíka už v 4. minúte, po ktorom sa domácim dlho nevedeli vyrovnať. „Na žilinskej umelke to bol ťažký zápas. Žilina je silná doma, potvrdila to a vyhrala zaslúžene. My sme pretočili v zostave pár hráčov a myslím, že to bolo aj vidno, aj keď sme nepodali najhorší výkon. Dostali sme štyri góly, čo sme neinkasovali takmer za celú jar. Mrzí nás to, ale nič sa nedeje. Dôležitá je pre nás Európa, ktorú sme si uhrali už pred týmto zápasom, takže aj prehra sa akosi ľahšie znáša,“ prezradil kapitán hostí Dominik Kružliak.

Ružomberčania mali v sezóne, aj napriek štyrom inkasovaným gólom, najlepšiu obranu spomedzi všetkých tímov súťaže. „Je to vizitka celého tímu. Bránime všetci, od brankára až po útočníkov. Štatistika nás teší, sme radi, že sme sa v nej udržali na čele,“ povedal 22-ročný stopér.

Posilniť bude treba

Tím českého kouča Davida Holoubka sa predstaví v 1. predkole Európskej ligy. Na ňu bude ale dobré káder posilniť. „Ak sa chceme v Európe dostať čo najďalej, bude treba mužstvo posilniť. Šírka nášho kádra nie je veľká, točí sa nás na ihrisku v zápasoch celú sezónu štrnásť – pätnásť, čo nie je veľa. Uvidíme, čo na to vedenie povie. Zišli by sa nám posily na každý post, pokojne aj v obrane, nebránim sa konkurencii. Nie je to však otázka na mňa, ale na vedenie,“ dodal Dominik Kružliak.

Aj on si po náročnej, no úspešnej sezóne dopraje zaslúžených oddych. „V nedeľu letíme s priateľkou na dovolenku, trošku si oddýchnuť a nabrať sily do prípravy na ďalšiu sezónu,“ prezradil na záver mladý kapitán bronzového tímu čerstvo skončenej sezóny.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia