spravy.sk spravy.sk

Martin Petráš o práci agenta, transfere Vavra či hodnote Škriniara: Prestupový trh je šialený
zdroj: Martin Petráš

Martin Petráš o práci agenta, transfere Vavra či hodnote Škriniara: Prestupový trh je šialený

Ani po tom, čo zavesil kopačky na klinec, sa nedokázal vzdať pôsobenia vo svete futbalu. Najpopulárnejší tímový šport na svete sa stále spája s kariérou bývalého slovenského reprezentanta Martina Petráša, i keď už v inej pozícii. Bývalý obranca, ktorý strávil väčšinu profesionálnej kariéry v Taliansku, je teraz futbalový agent a zástupca viacerých hráčov, ktorým pomáha na ceste profesionálnou kariérou a vybavuje pre nich možné prestupy. Na svoje hráčske časy si v krátkosti spomenul v pondelkovom exhibičnom zápase na Tehelnom poli, kde nastúpil pod trénerom Dušanom Radolským pri spomienke na úspešné ME a OH z roku 2000. Po zápase sme s ním prehodili pár slov aj my.

"Tri roky som nehral žiaden futbalový zápas, bol to pre mňa prvý duel po veľmi dlhej dobe a som rád, že som sa nezranil. Hralo sa mi dobre, je príjemné zahrať si na dobrom štadióne s dobrou trávičkou a so skvelými kamarátmi. Pred tými rokmi sme boli neskutočná partia a keď sme sa teraz po dlhej dobe stretli, ani nebolo badať, že sme sa 20 rokov nevideli," začal svoje rozprávanie pre ProFutbal.sk Martin Petráš, ktorý už 4 roky v pozícii agenta pendluje medzi Talianskom a Slovenskom, ale aj inými krajinami v Európe. Pred dvomi rokmi sprostredkoval z tejto pozície napríklad prestup Benjamína Száraza zo Senice do Dunajskej Stredy, profesíjne sa stále posúva a venuje sa čoraz väčšiemu množstvu hráčov.

"Mám svoju agentúru a pracujem zväčša sám, pričom pár ľudí mi pomáha. Každý deň sa niečo učím, či už je to vo futbale alebo v inom biznise. Za dva roky som sa posunul. Mám nových hráčov, nové prestupy, robím na ďalších veciach. Posúvame sa ďalej a som určite ďalej. Ak robíte to, čo ja, stretávate sa každodenne s ľuďmi, chodíte po zápasoch, v teréne sa zoznamujete s ľuďmi a neustále zháňate nové kontakty. Mám vďaka tomu množstvo známych po celom kontinente, či už trénerov, skautov, športových riaditeľov. Potom sa vytvorí nepísaný kolobeh, že kontakty kolujú medzi nami," vysvetľuje podrobnosti svojej práce 38-násobný reprezentant SR a dodáva, že na starosti má predovšetkým Slovákov. Ako agent má svoj štýl, pričom sa inšpiruje viacerými osobnosťami. Prvoradé je preňho dobre vychádzať s hráčmi.

Martin Petráš (vpravo) na archívnej fotografii po MS 2010. ZDROJ: TASR
Martin Petráš (vpravo) na archívnej fotografii po MS 2010. ZDROJ: TASR

"Ja som mal dosť agentov ako hráč a od každého som si zobral to svoje. Ja mám svoj štýl, chcem ním robiť a od ostatných sa môžem len učiť. Chcem, aby boli moji klienti spokojní. Čím viac hráčov bude hrať v top ligách, tým lepšie. Pre mňa je úspech, keď je hráč spokojný a hráva pravidelne. Snažím sa byť každému z nich nablízku, dávam im rady a som im oporou či mentálnym poradcom. Motivujem ich, nech pracujú stále viac a ak náhodou nehrávajú, nech sa nezdúvajú, ale dokážu trénerom, že je chyba, ak nedostávajú priestor."

Dnes už 39-ročný rodák z Bojníc bol aj pri viacerých slovenských prestupoch. Zaspomínal si na okolnosti transferu reprezentačného obrancu  Denisa Vavra z MŠK Žilina do FC Kodaň. "Každý prestup je iný, špecifický. Pred dvomi rokmi sa nám podarilo zrealizovať prestup Vavra do Kodane. Ťahalo sa to približne dva mesiace. Najprv mal ísť do Švédska, potom ho chcela Kodaň, no padlo to. Napokon tam prestúpil iba preto, že sa jeden hráč zranil, a to v posledný možný deň prestupového obdobia," hovorí o špecifikách prestupu Petráš, ktorý sa vyjadril k údajnému záujmu talianskych tímov AC Fiorentina či Atalanta Bergamo práve o tohto hráča.

"Určite ma neprekvapuje záujem ohľadom Vavra, ktorý tam je, i keď zrovna tieto kluby som nezachytil. V Kodani mal dobrú sezónu v domácej súťaži aj v Európskej lige. Nastúpil v reprezentácii a podal výborné výkony. Je dosť možné, že cez leto opäť zmení klub,"
naznačil Petráš, no podrobnosti neprezradil. Celkovo je rád, že Slovensku vyrastá dobrá generácia futbalistov, ktorí pôsobia aj v Serie A či Serie B. Na otázku, či má podľa neho Milan Škriniar reálne trhovú hodnotu 100 miliónov eur, reaguje úprimne: "Keď sa o ňom píše, že má takú hodnotu, asi to bude pravda. Prestupový trh je šialený. Sumy idú do astronomických cifier, má svoju hodnotu a je to prosto tak."

Archívna fotografia Martina Petráša z hráčskych čias. ZDROJ: TASR
Archívna fotografia Martina Petráša z hráčskych čias. ZDROJ: TASR

Na margo celej situácie dodáva, že to zasahuje aj do jeho práce. "Cifry sa šplhajú hore, 'Škriňa' stojí 100 miliónov. Kto stál v minulosti 5, ide teraz za 10, tak je to nastavené, musím sa tomu aj ja ako agent prispôsobiť. Treba však robiť kompromisy, bez nich to nejde. Nie je to iba vo futbale, celkovo v biznise. Treba byť tvrdý v istých hraniciach, ostatné je na jednaniach. Pri futbale je mnoho vecí, ktoré nemôžete predvídať, ktoré sa naučiť nedajú.“

Petrášov sen je mať najlepších hráčov v najlepších ligách. Neustále sa chce zlepšovať a mať najlepších hráčov na svete pod svojou rukou. Aj preto pendluje celou Európou, jeho srdcovkou však ostáva Taliansko, v ktorom si osvojil tamojší životný štýl. "Každý z nás bol tam na dovolenke alebo na výlete a videl ich náturu. Každý kraj je tam iný a má iné zvyky. Je to iný typ národa. Viac usmievavý, viac si vedia užívať život. Všetko však má plusy a mínusy, čo platí aj u Talianov. Človek keď tam žije polku života, ich zvyky sa mu dostanú pod kožu. Ja ale žijem po celej Európe, čiže tých zvykov vnímam viac," zakončil pre ProFutbal.sk Martin Petráš.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia