spravy.sk spravy.sk

Pohronie či Poprad? Rozhodovať o postupujúcom môže skóre
zdroj: FK Pohronie; FK Poprad

Pohronie či Poprad? Rozhodovať o postupujúcom môže skóre

V sobotu večer spoznáme víťaza II. ligy, a teda automaticky aj nováčika Fortuna ligy. Je jasné, že sa ním stane jeden z dvojice FK Pohronie - FK Poprad. Percentuálne vyššiu šancu na postup majú aktuálne Stredoslováci, no to sa môže z minúty na minútu zmeniť.

Po 29 kolách majú Pohronie a Poprad zhodne po 58 bodov. V záverečnom kole, ktoré je na programe v sobotu 25. mája, sa dlhodobý líder tabuľky predstaví na pôde jedenásteho Šamorína. Podtatranci zakončia sezónu na domácom štadióne, kde privítajú ôsmu Petržalku. Ak v poslednom stretnutí získajú oba celky rovnaký počet bodov, o postupujúcom s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodne až skóre.

Podľa Súťažného poriadku platí, že v prípade dvoch alebo viacerých družstiev s rovnakým počtom bodov rozhoduje v prvom rade vyšší počet bodov zo vzájomných stretnutí, následne gólový rozdiel zo vzájomných stretnutí a vyšší počet gólov strelených na ihrisku súpera vo vzájomných stretnutiach. Paradoxom ale je, že obaja ašpiranti na prvenstvo vyhrali vzájomný zápas na svojom štadióne 2:1. Vo vzájomnom meraní síl tak získali rovnaký počet bodov, strelili a inkasovali rovnaký počet gólov. Čo teda rozhodne?

Ďalším kritériom, ktoré určí víťaza, je práve gólový rozdiel zo všetkých majstrovských stretnutí. A v tomto smere má navrch Pohronie. Zverenci trénerského dua Nemec - Urgela majú skóre 45:25 (+20), zatiaľ čo Popradčania 52:35 (+17). To znamená, že ak oba tímy zakončia sezónu s rovnakým počtom bodov, o víťazovi a postupujúcom do Fortuna ligy rozhodne skóre. A práve tento fakt aktuálne nahráva do kariet futbalistom zo Žiaru nad Hronom.

ilustračné foto
O postupujúcom do Fortuna ligy môže rozhodnúť aj skóre. Budeme v sobotu svedkami streleckých pretekov? (foto: Rudolf Maškurica)

Samozrejme, môže dôjsť k situácii, že oba tímy vyhrajú a Poprad nasúka Petržalke toľko gólov, že skóre Pohronia dorovná. Ako informuje futbalnet.sk, Súťažný poriadok počíta aj s takouto alternatívou. Ďalšími kritériami na určenie celkového víťaza sú:
- vyšší počet strelených gólov vo všetkých majstrovských stretnutiach
- vyšší počet víťazstiev dosiahnutých vo všetkých majstrovských stretnutiach
- vyšší počet víťazstiev dosiahnutých vo všetkých majstrovských stretnutiach na ihriskách súperov
- vyšší počet nerozhodných výsledkov dosiahnutých vo všetkých majstrovských stretnutiach
- vyšší počet nerozhodných výsledkov dosiahnutých vo všetkých majstrovských stretnutiach na ihriskách súperov.

V sobotu podvečer sa rozhodne o tom, kto nahradí Podbrezovú vo Fortuna lige. Ani druhý tím konečného poradia ale nemusí zúfať, o najvyššiu súťaž sa bude môcť pobiť v baráži proti predposlednému celku prvej ligy, hranej na dva zápasy. Stretnutia Šamorín - Pohronie a Poprad - Petržalka budete môcť sledovať aj naživo na Futbalnet TV.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: 2. Liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia