spravy.sk spravy.sk

Mchitarjan vo finále EL nenastúpi, arménsky stredopoliar odmieta vycestovať do Azerbajdžanu
zdroj: TASR/AP

Mchitarjan vo finále EL nenastúpi, arménsky stredopoliar odmieta vycestovať do Azerbajdžanu

Azerbajdžanská futbalová asociácia (AFFA) vyjadrila ľútosť nad neúčasťou Henricha Mchitarjana vo finále Európskej ligy v Baku. Arménsky stredopoliar londýnskeho Arsenalu sa rozhodol nevycestovať na duel s FC Chelsea pre obavy o bezpečnosť. Obe krajiny vedú dlhoročný spor o oblasť Náhorného Karabachu, nemajú medzi sebou diplomatické vzťahy a na začiatku 90. rokov viedli medzi sebou vojnu.

Napriek politickému napätiu azerbajdžanská strana ubezpečila, že počas finále Mchitarjanovi ani jeho rodine nehrozí nebezpečenstvo. "Sme veľmi sklamaní týmto neodôvodneným rozhodnutím. Rešpektujeme jeho právo, ale chceme zdôrazniť, že Azerbajdžan ako hostiteľská krajina poskytla všetky bezpečnostné garancie, ktoré požaduje Európska futbalová únia (UEFA), aby zaistila bezpečnosť pre pána Mchitarjana," citoval stanovisko AFFA portál insideworldfootbal.com. Jeho tvrdenia potvrdila aj UEFA, ktorá v komuniké informovala, že Azerbajdžan prijal konkrétne opatrenia, na druhej strane však rešpektuje hráčovo rozhodnutie.   

Tridsaťročný arménsky reprezentant neúčasťou neprekvapil. Do Azerbajdžanu odmietol cestovať pred štyrmi rokmi, keď pôsobil v Borussii Dortmund, aj vlani v októbri. "Skúmali sme všetky možnosti, ale napokon po dohode s Henrichom a jeho rodinou súhlasíme, že nebude súčasťou našej výpravy," oznámil Arsenal.   

AFFA pripomenula, že hoci medzi krajinami panuje napätie, v minulosti nebolo prekážkou v účasti športovcov zo susednej krajiny: "Za uplynulé dekády prišlo na medzinárodné súťaže mnoho arménskych športovcov a nenastal žiadny problém. V každom prípade dúfame, že napriek týmto nešťastným okolnostiam uvidíme kvalitné finále a tešíme sa na oba tímy."  

Finále medzi Arsenalom a Chelsea sa uskutoční 29. mája o 21.00 SELČ.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia