spravy.sk spravy.sk

Greško si zaspomínal na staré-dobré časy v reprezentácii, vyjadril sa aj k Podbrezovej
zdroj: SFZ

Greško si zaspomínal na staré-dobré časy v reprezentácii, vyjadril sa aj k Podbrezovej

Už je tomu dvadsať rokov, kedy slovenská dvadsaťjednotka postúpila cez kvalifikáciu na záverečný turnaj majstrovstiev Európy a fantastickým štvrtým miestom si vybojovala účasť na Olympiáde.

Finálový turnaj majstrovstiev Európy sa vtedy hral na Slovensku, na Pasienkoch sa predviedli začínajúce hviezdy ako Puyol, Xavi, Gattuso, Pirlo, Lampard či Barry. Spanilá jazda domácich hráčov začala víťazstvom nad Tureckom, prvý gól zaznamenal Greško. „Do prvého zápasu sme išli s cieľom zvíťaziť, a to čo najvyšším možným rozdielom. Bez ohľadu na to, kto proti nám stál. To mužstvo si verilo. Ono aj ten plný štadión urobí veľa, hlavne keď hráte doma. Je to jednak zážitok a keď hľadisko dostane impulz, buráca a mužstvo sa už vezie. Chýbalo máličko, aby sme napokon postúpili až do finále,“ spomína Vratislav Greško na jeden zo svojich najpamätnejších reprezentačných gólov.

Slováci zdolali Turecko i Anglicko, blízko víťazstva boli aj proti Taliansku. Následne sa dostali do boja o bronz, kde tesne podľahli Španielsku. „Mne osobne sa o tom ľahko hovorí. Hral som vtedy za špičkový klub Inter Miláno, ktorý mi vytváral fantastické podmienky, hrali sme o titul. V reprezentácii sme tvorili silný tím a mohol som kontinuálne rásť. V kabíne sme sa stretli víťazné typy, tréneri to vedeli dobre vyskladať. Každý zraz bol zážitkom. Bolo to dlhé a pekné obdobie. Už vtedy sme mali viacerí prejsť do áčka, no hovorí to samo za seba, keď sa všetci vyjadrili, že chcú radšej ostať v dvadsaťjednotke. Len Szili Németh veľmi na výber nemal, chodil hrať aj za áčko, no v rozhodujúcich chvíľach vždy prišiel pomôcť nám. Každý z nás chcel zotrvať v tomto tíme. Tým, že sme boli dlho spolu a zdolávali toľké prekážky, boli sme nebezpeční pre každého súpera.“

výročný zápas úspešnej dvadsaťjednotky Dušana Radolského
V pondelok odohrala vtedajšia silná éra trénera Dušana Radolského medzi sebou výročný zápas. (foto: TASR)

Fantastická generácia trénera Dušana Radolského sa v pondelok 20. mája stretla na Tehelnom poli, zviedla výročný zápas a zaspomínala na staré časy. Zostava mien ako Juraj Czinege, Kamil Čontofalský, Martin Petráš, Szilárd Németh a ďalší síce veľa divákov na tribúny nepritiahla, ale to nebolo podstatou večera. „Ono aj lepšie, že tu nikto nebol, boli by tí ľudia zaspali. Tempo sa akosi vytratilo, viacerí pravdepodobne dlhšie futbal nehrali. Ale pokojne napíšte, že to bol prvotriedny zápas,“ podpichoval svojich kolegov Greško. „Viete, ja som aj členom Asociácie profesionálnych športovcov, kde sme hrali proti legendám Španielska, Feyenoordu či Barcelony. Tam boli tie zápasy o niečom inom, hralo sa na víťazstvo. Ale tento večer bol príjemný, dobre to padlo, musím pochváliť myšlienku. S Kamilom Čontofalským či Karolom Kiselom som v neustálom kontakte, tiež aj Maťom Petrášom, veľa si dopisujem s Marekom Mintálom. Niektorých som dlhšie nevidel, ale spoznal som všetkých!“

Niekdajší najdrahší slovenský futbalista bol po skončení profesionálnej kariéry dlhé roky v štruktúrach Podbrezovej, v marci 2018 ale ako viceprezident skončil a na aktuálne problémy klubu, ktorý vypadol z Fortuna ligy do druhej najvyššej súťaže, pozerá len z diaľky. „Je to škoda, pretože sme to sedem rokov budovali a užíval som si to obdobie. Ale ja už v Podbrezovej prakticky rok a pol nie som. Sledujem ich, ale nemôžem im pomôcť ako kedysi. Vyhodnotiť si to musia iní. Každý má svoje starosti, tie moje tiež nik nerieši. Zodpovednosť nesú ľudia, ktorí sú v klube dnes. Ja už som dlhé obdobie len divák,“ uzavrel pre ProFutbal.sk Greško.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: U21

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia