spravy.sk spravy.sk

Faktor Galád. Trenčín smeruje za záchranou, na zápas sezóny dostali hráči tréningové pokyny
zdroj: facebook/AS Trenčín

Faktor Galád. Trenčín smeruje za záchranou, na zápas sezóny dostali hráči tréningové pokyny

„Hrajte, akoby to bol len tréning,“ povedal skúsený tréner Ivan Galád v trenčianskej šatni pred dôležitým súbojom s Podbrezovou. Pokiaľ by jeho mužstvo stretnutie prehralo, dostalo by sa na poslednú priečku. Víťazstvom si ale zaistilo minimálne barážový súboj s druhým tímom druhej ligy, v hre je stále aj priama záchrana.

Aj za vedúceho stavu hnal svojich zverencov do útoku, karhal ich, ak hrali na istotu. „Je to výdych pre Trenčín. Chlapci ukázali, že futbal hrať vedia a vedia sa ním baviť. Výsledok je v prvom rade ich zásluha. Vypracovali si pekné šance, strelili góly. Pochopili, že musia behať, makať a pre dobrý výsledok spraviť veľmi veľa, povedal krátko po zápase kormidelník Ivan Galád, ktorý odmietal prijať akúkoľvek vlastnú zásluhu na víťazstve. Mužstvo však pod jeho vedením vzrástlo, badať tímovejší a sebavedomejší výkon, na stále stúpajúcej taktickej úrovni.

„Ja som dostal úlohu na tri týždne. Spravili sme si plán a podľa neho postupujeme, zajtra určite ideme plávať. Už som podobnú situáciu zažil v Ružomberku, kde sme boli poslední a zachránili sme sa. Neviem zaručiť či sa nám to podarí, ale spravíme maximum, aby sme tento klub zachránili a vrátili na miesta, kam patrí. Klub má históriu, dva nedávne tituly. Prišiel som do výborného mužstva a stále je rovnako výborné. Hral som proti nemu trikrát, viem, čo hovorím. Teší ma, že sa vracia k tomu, čo ho zdobilo – veľa šancí a veľa gólov,“ pokračoval bývalý tréner Nitry.

Ivan Galád (Trenčín)
Ak sa dostane Trenčín do baráže, čaká ho Pohronie alebo Poprad. „Ja teraz sledujem len Trenčín, respektíve hráčov, s ktorými som len pár dní,“ povedal pre ProFutbal.sk. (foto: facebook/AS Trenčín)

Päťdesiatpäťročný kormidelník bol tradične tajomný, o zmenách, ktoré priniesol do mužstva hovoriť nechcel. Poodhalil len formu vplývania na psychiku hráčov: Povedal som pred zápasom v šatni, že dnes nehráme zápas. Že si ideme len zatrénovať. Na tréningoch hrajú chalani krásny, ofenzívny futbal. Takto z nich možno aspoň opadlo napätie.“ Viac ale priblížil vplyv nového trénera kapitán Peter Kleščík: „Prišla väčšia energia. Snažil sa nás tým svojim spôsobom poblázniť. Nastala tiež zmena v tréningovom procese, zaviedla sa aj väčšia disciplína, čo zas bola skôr chyba kabíny, než predchádzajúcich trénerov. Pán Galád tiež viac dbá na organizáciu defenzívy. Vedel, že sme inkasovali veľa gólov. Do ofenzívy má mužstvo obrovskú kvalitu, ale ak sa niekto vpredu na obranu vykašle, tak sme často trestaní. Tentoraz to fungovalo, ale najdôležitejšie zápasy nás ešte len čakajú.“

Predposledný duel nadstavbovej časti však bol z určitého pohľadu kľúčový. Ak by Trenčín prehral, spadol by na poslednú priečku. Už dlho som nemal také nervy ako teraz. Dve či tri noci som sa nevyspal. Pred zápasom som si ale povedal, že ak sa nemôžu chalani oprieť o nás, skúsených hráčov, tak o koho? Dlho som sa ale necítil tak zvláštne ako dnes. Teším sa, že sme to zvládli,“ rozplýval sa tridsaťročný obranca. Ani on za dlhú kariéru nezažil, aby sa mužstvo dostalo do vedenia 3:0 zásluhou troch penált. „To si veru nepamätám. Ale na ihrisku boli šiesti rozhodcovia, hlavný stál blízko. Špekulovať nad tým nie je témou. Keď som videl chalanov, ako si navzájom pomáhali, bojovali, šliapali až na doraz, alebo tá tímovosť, keď Joey Sleegers prepustil penaltu Hamzovi Čatakovičovi. Ukázali sme túžbu po víťazstve. Máme sa od čoho odrážať do ďalších týždňov.“

Trenčín - Podbrezová (Joey Sleegers, Peter Kleščík)
Sleegers mohol zaznamenať hetrik. Jednu z troch penált ale prenechal spoluhráčovi, za čo ho kapitán Kleščík pochválil. (foto: TASR)

Víťazstvom si Trenčania zaistili dostatočný odstup od posledného tímu, stále im však hrozí baráž o účasť vo Fortuna lige s druhým tímom druhej ligy. Vyhnú sa jej len v prípade víťazstva v Trnave, za podmienky, že desiaty ViOn nezvíťazí doma proti Nitre. „Potrebujeme tri body a zároveň sa na niekoho spoliehať. Nemáme to vo svojich rukách. Urobili sme ale dôležitý krok, Podbrezová je posledná, priamy zostup nám nehrozí. Z víťazstva sa teda môžeme tešiť, ale sme len na štvrťceste. Jeden zápas sa nám podarilo vyhrať aj pred pár týždňami, no po ňom prišla séria prehier. Verím, že to najhoršie má tento tím za sebou a ligu zachránime,“ zakončil s nádejou Kleščík.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia