spravy.sk spravy.sk

Zázemie špičkové, avšak nie bez nepríjemností. Gamboš si pochvaľuje výmenu Nemecka za Žilinu
zdroj: MŠK Žilina

Zázemie špičkové, avšak nie bez nepríjemností. Gamboš si pochvaľuje výmenu Nemecka za Žilinu

Dlhoročné pôsobenie v Nemecku vymenil za zázemie v Žiline a ukazuje sa v čoraz lepšom svetle. Mladý 21-ročný záložník Martin Gamboš je jedným z odchovancov žilinského futbalu, pričom za MŠK nastupoval už v mládežníckych kategóriách ako deväťročný. Čoraz viac priestoru dostáva teraz aj medzi "áčkom" a cez víkend sa mu podarilo streliť premiérový gól v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži Fortuna lige. Presadil sa proti Slovanu Bratislava, a to výstavným zásahom do rohu bránky súpera. Jeho geniálnu strelu však zatienila nešťastná prehra 2:6.

"Z gólu som mal zmiešané pocity. Síce ma potešil, ale radšej by som bol, keby som pomohol svojmu tímu k víťazstvu, čo sa nepodarilo. Bol som sklamaný z prehry," povedal v rozhovore pre ProFutbal.sk Martin Gamboš. V tejto sezóne trikrát nastúpil na ihrisko počas ligových duelov a vždy sa osvedčil. Nielen preto sa zaradil aj do mládežníckych reprezentačných kategórii a v súčasnosti dostáva príležitosť aj v kádri SR "21". Nie vždy mal však "na ružiach ustlané" a musel si prejsť aj ťažším obdobím. "Mám za sebou veľa zranení a celkovo som mal ťažšie obdobie, teraz som už však fit a je to na trénerovi, či ma dá do hry alebo nie aj v ďalších dueloch," vysvetlil perspektívny slovenský záložník, ktorý má podľa webu transfermarkt.com dvojité občianstvo - slovenské aj nemecké. Túto fámu však vyvracia. "Neviem, prečo to vzniklo, asi preto, že som bol 9 rokov v Nemecku," smeje sa Gamboš.

Ten vo veľmi mladom veku odišiel práve do Nemecka - najprv pôsobil v Regensburgu, potom v tíme TSV Mníchov 1860. A hoci mal všetko, čo v kariére potreboval, nechcel sa dopodrobna vracať k pôsobeniu v zahraničí. "Nerád sa vraciam k tomu, čo bolo. Cítil som sa v Nemecku dobre, ale postretli ma postupne viaceré zranenia. Následne v správnom čase prišla ponuka zo Žiliny, že sa môžem vrátiť. Ani som nad tým dlhšie neuvažoval, tento klub bol vždy v mojom srdci," hovorí úprimne Gamboš a dodáva, že obliekať si žlto-zelený dres bolo vždy jeho snom. "Keď som bol malý, hral sa pod Dubňom Pohár UEFA, neskôr Liga majstrov. Vždy sme sa tešili na podávanie lôpt, či vyprevádzanie hráčov na trávnik. Mojimi vzormi boli vtedy viacerí hráči MŠK," objasňuje mladý Slovák, ktorý futbalovo vyrastal v Strážove.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

⚽️💪🏻🙏❤️🍀🔰

Príspevok, ktorý zdieľa Martin Gamboš (@mgambos17),

Gamboš oceňuje, že klub dáva príležitosti mladým odchovancom a chváli podmienky klubu, za ktorý nastupuje aj v druhej lige za "béčko". "Druhá liga je pre nás malých hráčov veľmi dôležitá. Nemyslim si, že medzi najvyššími súťažami je až taký veľký rozdiel. Viac to ide do súbojov, potrebujeme to však aj my mladí a ukázalo sa to najmä v stretnutí proti Slovanu. Čo sa týka zázemia, keď som odchádzal do Nemecka, neboli tu ešte také podmienky. Po mojom návrate v roku 2018 je však všetko zhruba na takej úrovni ako v Mníchove. Na Slovensku je MŠK top, o hráčov sa tu starajú špičkovým spôsobom."

Gamboš prejavuje tímu vďaku svojimi univerzálnymi schopnosťami. Hoci je mu prirodzenejšia pozícia viac vpredu, vie si poradiť aj s úlohami záložníka. "Mám prirodzenú ofenzívnu pozíciu, proti Slovanu som nastúpil na pozícii 'šestky' a vyhovovalo mi to. Cítim sa skôr tak univerzálne, viem sa prispôsobiť požiadavkám trénera a nastúpiť na hocijakej pozícii," vysvetľuje Gamboš a dodáva, že hoci Žilina pomaly stráca nádej na ligové prečky zaručujúce pohárovú Európu, stále sa o ne chce pobiť. A účasť v medzinárodnej elite si podľa neho zaslúži. "Myslím si, že sme mladý tím a chceli by sme si vyskúšať Európu. Ružomberok tam bol nedávno, nám sa to posledné dva roky nepodarilo, preto by sme sa chceli predstaviť medzi elitou," uzavrel pre ProFutbal.sk Martin Gamboš.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia