spravy.sk spravy.sk

Spúšťa sa projekt pre mladých futbalistov. Nebude sa pracovať inak, len zmysluplnejšie
zdroj: ProFutbal.sk

Spúšťa sa projekt pre mladých futbalistov. Nebude sa pracovať inak, len zmysluplnejšie

V polovici marca oznámili Slovenský futbalový zväz (SFZ) a spoločnosť Sport&Compare z. s. na tlačovej konferencii štart nového projektu dvojročného monitorovania mladých slovenských futbalistov. Po mesiaci sa projekt prehupol do druhej fázy.

Na futbalovom štadióne vo Zvolene sa zišli mládežnícki tréneri zo všetkých kútov Slovenska, aby uchopili myšlienku a cieľ projektu, ktorým je zavedenie systému ProFútbol Analytics. Ten bol vyvinutý v Španielsku, pred časom ho začali využívať aj v Českej republike. „Zaškolovali sme tridsaťštyri klubov, ktoré sa pod záštitou Slovenského futbalového zväzu nášho projektu zúčastnia, aby sme mohli začať deti správne testovať a aby boli konečné výsledky čo najspravodlivejšie a najrelevantnejšie,“ priblížil veľký deň projektu v rozhovore pre ProFutbal.sk jeho zástupca a niekdajší ligový futbalista Peter Ďuriš.

Spoločnosť už disponuje tisíckami dát zo siedmych rôznych krajín, cieľom projektu však nemá byť primárne porovnávanie so svetom, ale monitoring zlepšenia slovenských mladíkov. Testy sú pre futbalistov vo veku 6 až 17 rokov, objednať sa dajú aj samostatne na e-mailovej adrese peterduris8@gmail.com. „Mali sme požičaných chlapcov zo zvolenskej kategórie U14. Ukážkovo sme testovali desať hráčov, aby to tréneri videli v praxi. Zmyslom bolo vysvetlenie jednotlivých disciplín, aby ich následne vo svojom prostredí všetky deti zvládli realizovať čo najlepšie,“ pokračoval bývalý hráč Trenčína, Trnavy či Myjavy. Ambasádorom projektu je Marek Hamšík, na SFZ ho má pod krídlami bývalý asistent reprezentačného trénera Štefan Tarkovič.

Výstupom z ostrých testov budú neskôr vysvedčenia s výsledkami jednotlivých testovaní a ich porovnanie s predchádzajúcimi testami. Tie budú absolvovať hráči dvakrát do roka. „Týmto školením sme začali náš projekt ponúkať klubom, rodičom a samotným deťom. Splnilo to svoj účel. Všetci zúčastnení pochopili našu snahu. Testy sú jednoduché a v princípe rovnaké ako boli doteraz, akurát sa začne s výsledkami konečne aj pracovať. Rodič aj tréner bude môcť sledovať progres svojho chlapca, ale aj celého tímu. Pre samotné deti to zase bude dobrá motivácia,“ zakončil Ďuriš rozhovor pre portál ProFutbal.sk, ktorý je mediálnym partnerom projektu.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Mládež

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia