spravy.sk spravy.sk

V 49 rokoch dostal prvú pozvánku do reprezentácie, kariéra inštalatéra musela počkať
zdroj: facebook/ The BVI Football Association (BVIFA)

V 49 rokoch dostal prvú pozvánku do reprezentácie, kariéra inštalatéra musela počkať

Keď sa vo futbalových kruhoch povie meno Martin Smith, zanieteným fanúšikom anglického Sunderlandu možno napadnú dvaja ich odchovanci. Inak sa toto meno na vrcholovej úrovni neobjavovalo. Až doteraz.

Reprezentant Martin Smith pochádza z druhej strany Anglicka, z mestečka Ipswich, grófstva Suffolk. Pracoval aj ako delegát v dovolenkových destináciách ako Tenerife či Malorka, aj ako lyžiarsky inštruktor v USA či Francúzsku, teraz pracuje ako inštalatér na Bahamách. Futbal ho baví, no nikdy sa ním neživil. Raz sa ako amatérsky nadšenec išiel zabaviť na charitatívny zápas na známom miliardárskom ostrove Richarda Bransona, kde si všimli jeho zanietenosť a kvalitu predstavitelia reprezentačného výberu Britských Panenských ostrovov. Štyridsaťdeväťročného muža sa rozhodli povolať na marcové zápasy Ligy národov CONCACAF proti Bonaire (1:2) a súostroviu Turks a Caicos (2:2).

Krátko pred päťdesiatkou tak prvýkrát na seba obliekol dres národného výberu. Oba zápasy síce presedel na lavičke ako náhradný brankár, aj tak ich prežil naplno. „Užíval som si futbal. Rád by som si aj zahral, ale pravdou je, že na veľkom ihrisku som nehral hádam pätnásť alebo dvadsať rokov. Keď som si týmito chlapcami išiel prvý deň zakopať na pláž, na druhý deň ma čakalo ťažkých dvadsaťštyri hodín,“ úsmevne popisoval Martin Smith svoje reprezentačné pocity pre BBC Sport a priblížil pozadie svojho povolania na zraz: „Týždeň pred marcovým duelom mi zavolal reprezentačný tréner, že jeden z anglických gólmanov, ktorý pravidelne lieta na zrazy tímu Britských Panenských ostrovov, si zlomil rameno. Opýtal sa ma, či by som mal záujem plniť úlohu náhradného brankára a trochu si zatrénovať. Trvalo mi asi tak dvanásť sekúnd, kým som povedal, že do toho idem,“ s úsmevom dodal.

Britské Panenské ostrovy sú zámorské územie Veľkej Británie. Obyvatelia sú považovaní za britských občanov, reprezentačný dres môže obliecť ktokoľvek, kto má trvalý pobyt na ostrovoch. Podobne ako pri súostroví Turks a Caicos. „Keď sme hrali proti ostrovom Turks a Caicos, britskú hymnu God Save the Queen zahrali až dvakrát. Raz pre nás, raz pre nich,“ smeje sa sympatický Martin, ktorý je zo svojej novej skúsenosti nadšený. „Stále sa štípem, či je to pravda. Týždeň v Anguille, kde sme hrali marcové zápasy, bol ohromujúci. Na zápasy nás sprevádzali policajné eskorty, na tribúnach množstvo fanúšikov. Moji priatelia sledovali zápasy cez internetové prenosy a čakali či náhodou nenastúpim,“ spomína.

Smith si svoj prvý a možno aj posledný zraz ako hráč užil na sto percent. (foto: twitter/BBC Sport)

Napriek tomu sa do historických štatistík ani nemohol zapísať zlatým písmom. V tomto meradle kraľuje Libérijčan George Weah, niekdajší najlepší svetový futbalista, ktorý minulý rok v septembri nastúpil proti Nigérii vo veku 51 rokov a 345 dní. Angličan by bol teda až na druhom mieste. „Uvidíme, čo nastane, až sa zotaví zo zranenia pôvodná brankárska dvojka. Neprekážalo by mi ani to, keby ma prijali ako trénera brankárov. Vždy budem v prípade potreby k dispozícii,“ zakončil s nádejou v hlase pre BBC Sport čoskoro päťdesiatročný inštalatér.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - Ostatné

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia