spravy.sk spravy.sk

Jediný Slovák v tíme majstra: Pre niektorých z nás je už liga malá
zdroj: skslovan.com/M.Gasidlo

Jediný Slovák v tíme majstra: Pre niektorých z nás je už liga malá

Vitrína bratislavského Slovana sa rozrástla o ďalšiu, už dvadsiatu piatu ligovú trofej, deviatu v ére slovenskej samostatnosti. Belasí každým kolom dominovali viac, všetky teoretické šance súperov zahatali už pri prvej možnosti. Na ihrisku Žiliny vyhrali 3:0, na jar nestratili ani bod a po štyroch zápasoch si konečne pripísal Dominik Greif aj čisté konto.

Na Slovane sa v posledných rokoch oslavoval titul len vďaka výsledkom súperov. Pred tromi rokmi sa po víťazstve na Pasienkoch tešili z titulu Trenčania, pred dvomi rokmi dvíhali ruky nad hlavy Žilinčania a ak by belasí prehrali v tradičnom derby, scenár sa opakuje aj minulý rok s Trnavou. Teraz to slovanisti vrátili aspoň šošonom, keď spečatili titul pod Dubňom. „Nemysleli sme na to pred zápasom a ani po ňom, môžeme to teda vnímať len ako určitý bonus. Dôležité pre nás bolo zvíťaziť a ukončiť boj o titul. To sa nám podarilo vo veľkom štýle,“ zhodnotil Dominik Greif. Pripomeňme, že spomínaný súboj so Žilinou (0:1) si z terajšieho kádra pamätá len on a Joeri de Kamps.

Najúspešnejší klub na Slovensku čakal na titul päť rokov. Naposledy sa v Bratislave oslavovalo v máji 2014 za trénera Dušana Galisa, v mužstve pôsobili hráči ako Bagayoko, Gorosito, Grendel, Kladrubský, Soumah, Halenár, Fořt či Vittek. Dnes nik z vtedajšieho kádra v Slovane nepôsobí. „To čakanie bolo veľmi dlhé, až príliš. Všetci vieme, že klub neprešiel ideálnym obdobím. Bolo plné kritiky, prestriedali sa tu zahraničí hráči, káder prechádzal obmenami. Konečne sa to podarilo stabilizovať, tím má v súčasnosti úžasnú kvalitu a ten štýl, v akom sa nám podarilo titul získať, nikto neočakával. Ani my určite nie. Neverili by sme, ak by nám to niekto predpovedal pred začiatkom sezóny,“ reagoval dvadsaťdvaročný Bratislavčan.

Aktuálne oblieka belasý dres oveľa menej hráčov zo Slovenska a Čiech, prednosť dostávajú dlhodobo hráči zo zahraničia. Vedenie Slovana určitý čas hľadalo adekvátnu silu, no hráči ako Holman, Moha či Šporar napokon priniesli rozdielovú kvalitu. Oproti minulosti badať v hre belasých aj srdce v hre. „Trvalo to dlhšie, kým si všetko sadlo, kým sa našli správni hráči na dané posty, kým sa vybrali správne povahy a charaktery. Dnes nie je nik urazení a zatrpknutí, ak nenastúpi. Všetci držia palce všetkým. Aj s Mišom Šullom sa teraz podpichujeme rovnako ako keď som bol na lavičke ja, všetko klape. Som naozaj veľmi vďačný, že môžem byť súčasťou tohto kolektívu.“

ŠK Slovan Bratislava - majster 2013/14
Keď Slovan naposledy získal titul, Dominik Greif mal čerstvých sedemnásť rokov. „V tej istej sezóne sme vyhrali titul aj my s kategóriou U19. Boli to určitým spôsobom aj spojené oslavy, takže nejaké spomienky mám aj na to,“ zaspomínal Greif. (foto: TASR)

Nie je zvyčajné, aby sme vo futbalovej lige poznali majstra skôr ako v tej hokejovej. Slovanisti boli vôbec najrýchlejší v ére samostatnosti, nikto pred nimi nedokázal ukončiť majstrovskú jazdu tak skoro. „Nešli sme do sezóny s týmto cieľom, ale podarilo sa nám to. Dokázali sme to s klišé prístupom ‚od zápasu k zápasu‘, navyše na začiatku sezóny sme niektoré zápasy vyhrávali len o gól, prípadne iba remizovali, trápili sme sa. Časom si všetko sadlo a zapadlo do seba. Dnes sme dominantní a môžeme to dotiahnuť do konca ročníka bez prehry. Verím, že aj s novým štadiónom sa črtá Slovanu krásna budúcnosť, povedal krátko po zápase so Žilinou. „Okrem iného, aj pán majiteľ dnes oslavuje jubileum, tak sa nám snáď podaril najlepší darček,“ dodal na margo šesťdesiatky Ivana Kmotríka.

„Domino, Domino!“ skandovalo sa medzi prvými a najvýraznejšie. S výnimkou sedemnásťročného útočníka Dávida Strelca, ktorý v Žiline nastúpil na záverečných desať minút, bol a stále je Greif jediným odchovancom a zároveň aj Slovákom na užšej súpiske Slovana. „Každý sa ma na to pýta a ja stále na to neviem dobre odpovedať. Miešajú sa vo mne pocity. Všetky tie spomienky od kategórie U12, všetky tie zápasy, tréningy a rôzni tréneri. Teraz sa to všetko vracia späť. Keď kričia fanúšikovia moje meno, je to fantastický pocit,“ poznamenal Greif, ktorý cíti, že majú k nemu priaznivci trochu bližšie. „To by asi museli potvrdiť oni, ale cítim to aj ja tak. Možno preto, že som jeden z mála Slovákov v tíme, jediný odchovanec, každopádne sa veľmi teším, že mám u nich možno trošku špeciálnu podporu. Verím, že si titul spolu užijeme na našom Tehelnom poli.“

Dominik Greif (ŠK Slovan Bratislava)
Greif určitý čas bojoval o post jednotky s Michalom Šullom, dnes je ale dôležitou postavou na trávniku, v kabíne, aj pre ľudí v hľadisku. „Celkovo som na veľmi pozitívnej vlne. Či futbalovo, či v osobnom živote. Aktuálne som veľmi šťastný,“ povedal Greif. (foto: skslovan.com)

Slovan zosadil z trónu Trnavu, ktorá získala majstrovský titul minulú sezónu prvýkrát po 45 rokoch. Spartak vtedy ‚rozbil ligu‘ umnou taktickou hrou, dokázal potrápiť favoritov a prehrať slabších súperov. „Ak oni rozbili ligu s tým odkopávaním, tak neviem nazvať to, čo sme dokázali tento rok my,“ rypol si do rivala Greif. „Ale to len tak žartujem. Mali vydarenú sezónu, tento rok ju máme my. Aj tímy ako DAC či Žilina ukázali určitú kvalitu, no Slovan je teraz aktuálne naozaj dobrý. V našom tíme pôsobia viacerí reprezentanti, ktorí hrajú alebo hrali na najvyššej úrovni a dokazujú to zápas čo zápas. Možno pre niektorých je naša liga už malá, ale verím, že ešte chvíľu zostanú a pomôžu Slovanu urobiť výsledky aj v pohárovej Európe.

A práve teraz nastáva otázka – čo ďalej? Zatiaľčo pre iné slovenské tímy je titul vrcholom sezóny, pre Slovan je daný úspech len medzistupeň. „Ale chceme si to teraz užiť. Teraz nám chvíľočku dajte pokoj s Ligou majstrov, toto je náš moment a chceme si ho patrične užiť,“ utíšil analýzy novinárov. Iste, máme schopnosti, aby sme to v Európe dotiahli ďaleko. Ale nemyslím si, že je to samozrejmosť, aby sa slovenský klub kvalifikoval do skupinovej fázy akejkoľvek európskej súťaže. Je to náš cieľ, pôjdeme za ním, ale nemôžem dnes nič sľúbiť. Budeme pracovať ako doteraz, nebudeme nič meniť, budeme poctiví a verím, že sa nám to vráti v podobe úspechu,“ zakončil rozhovor pre médiá Dominik Greif.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia