spravy.sk spravy.sk

Galko sa záchrannej misie v Prešove nezľakol: Nemám čo stratiť
zdroj: Martin Halik Photography

Galko sa záchrannej misie v Prešove nezľakol: Nemám čo stratiť

Nielen v Petržalke, ale aj v Tatrane Prešov sa potvrdilo staré známe pravidlo, že „nová metla dobre metie“. Zatiaľ, čo Petržalka pod vedením Miroslava Mentela cez víkend vyhrala na pôde Liptovského Mikuláša, Šarišania pod taktovkou nového kouča Jaroslava Galka ozbíjali o body bratislavský Inter. Pohľad na tabuľku je tak pre zeleno-bielych znovu o niečo veselší.

Prešov mal donedávna na konte len päť víťazstiev a v druholigovej tabuľke sa prepadol na dno. Pred týždňom v domácom zápase proti Šamorínu prevzal velenie po českom trénerovi Antonovi Mišovcovi jeho asistent Marián Prusák a Tatran zdolal Šamorín 2:0. Len jeden deň pred sobotňajším stretnutím na pôde bratislavského Interu prebral mužstvo Jaroslav Galko a Šarišania znovu bodovali naplno. O ich tesnom víťazstve 1:0 rozhodol v 31. minúte Stanislav Olejník.

„Ťažko hovoriť o nejakej novej metle, keďže som mal prvý tréning s chlapcami v piatok a v sobotu som už tím viedol v súťažnom zápase. Takže možno nemám ani gram podielu na úspechu. To je všetko zásluha Mariána Prusáka, ktorý viedol mužstvo dva týždne,“ nechcel si pripisovať zásluhy po dôležitom triumfe Jaroslav Galko, ktorý za krátky čas nestihol so svojimi novými zverencami prebrať herné a taktické záležitosti, a tak ich aspoň správne namotivoval: „V prvom rade som im adresoval motivačné slová a povzbudil som ich v tom zmysle, že sú momentálne najlepší futbalisti v Prešove a pokiaľ chce Tatran hrať aj naďalej v druhej lige, musia urobiť pre tento zámer maximum. Treba zodpovedne pristupovať k tréningom a zodpovedne sa pripravovať na každý duel.“

Prešov radosť po góle
Jaroslav Galko má za sebou víťaznú premiéru na lavičke Tatrana Prešov (foto: Martin Halik Photography)

Skúsený 58-ročný kormidelník videl víťazný zápas Prešova nad Šamorínom, veľa hráčov zo súčasného kádra však nepozná. Nečudo, ide totiž prevažne o mladých odchovancov, doplnených o legionárov. „Z kádra poznám Mira Keresteša, ktorého som trénoval v Lokomotíve, Lukáša Hricova - toho som viedol v Tatrane pred pätnástimi rokmi a Filipa Maníka, ktorého som mal v Haniske,“ priblížil v rozhovore pre futbalnet.sk niekdajší útočník, ktorý v Tatrane pôsobil ako hráč a v ročníku 2004/2005 aj ako asistent trénera. 

Narozdiel od iných trénerov, on sa úlohy zachrániť Prešov v druhej lige nezľakol: „Mám viaceré skúsenosti so záchranárskymi prácami, naposledy som to zažil v Sabinove. Odvtedy som bol na voľnej nohe. Keď som dostal túto možnosť, tak som to lúskal v hlave zo všetkých strán. Viem, že boli oslovení viacerí tréneri, no odmietli to,  ja som si povedal, že chcem pomôcť. Už aj preto, že Marián Prusák bol mojim spoluhráčom v tomto klube. Nejakú zmluvu som ani neriešil, prišiel som na zvyšné kolá a nemám čo stratiť. Urobím však všetko pre to, aby moja misia dopadla dobre.“

Prešov radosť po zápase
Šarišania vyhrali druhý zápas po sebe, no stále sú v zóne zostupu (foto: Martin Halik Photography)

Galko priznal, že taktiku na Inter šil Marián Prusák. V úvodnom stretnutí na lavičke ho potešila najmä defenzíva, ktorá v druhom zápase po sebe udržala vzadu nulu. „Vycestovali sme s úzkym kádrom (päť náhradníkov, pozn.), mali sme aj trošku šťastia. Chlapci si však plnili úlohy naozaj perfektne, zodpovedne bránili a dodržiavali to, čo im Marián naordinoval. Chceli sme aj vyššie napádať, ale domáci boli kombinačne lepší, k čomu prispelo i to, že sa hralo na umelej tráve, na ktorú je súper viac zvyknutý. Keresteš to vzadu svojimi skúsenosťami dobre dirigoval a do prestávky sme Inter k ničomu vážnejšiemu nepustili, všetko sme uhasili. Ujali sme sa vedenia po štandardke, keď sa krásnym zakončením blysol iba 17-ročný Olejník. V druhom polčase nás domáci pritlačili, museli sme čeliť šikovným krajným hráčom, ktorí sú na hosťovaní z Trenčína. Pri dvoch situáciách sme mali veľké šťastie, no aj my sme mohli zvýšiť náskok. Najprv mal tutovku mladý Strachan a potom Maník. Takže nakoniec sme mohli vyhrať aj vyšším rozdielom. Celkovo sme podali naozaj veľmi dobrý výkon. Ukazuje sa, že defenzíva je spoľahlivá, veď v druhom zápase po sebe mužstvo neinkasovalo ani gól,“ vyzdvihol zadné rady.

Jeho nový tím sa sedem kôl pred koncom súťaže stále nachádza v zóne zostupu. Tatran Prešov je aktuálne na 13. priečke, na konte má 26 bodov a len jeden bod stráca na dvanástu Lokomotívu Košice, resp. jedenásty Partizán bardejov. V najbližšom kole hostia Šarišania v sobotu 20. apríla „doma“ v Stropkove lídra tabuľky z Pohronia.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: 2. Liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia