spravy.sk spravy.sk

Rasizmom znechutený Danny Rose: Neviem sa dočkať konca kariéry
zdroj: Danny Rose (vľavo) v súboji s Belgičanom Kevinom De Bruynem v boji o bronz na MS 2018. (tasr/ap)

Rasizmom znechutený Danny Rose: Neviem sa dočkať konca kariéry

Rasizmus je v ostatných týždňoch jednou z hlavných tém svetového futbalu. Spomeňme, ako fanúšikovia Chelsea dourážali anglického krídelníka Manchestru City Raheema Sterlinga, ako sa priaznivci Čiernej Hory správali nemiestne voči hráčom tmavej pleti v domácom kvalifikačnom zápase proti Anglicku, či najnovšie útoky fanúšikov Cagliari na talianskeho tínedžera Juventusu Moisea Keana. Olej do ohňa prilialo vyhlásenie stopéra „starej dámy“ Bonucciho, ktorý sa mladého spoluhráča tmavej pleti nezastal.

Mnohých hráčov s tmavou pokožkou kauzy ostatných týždňov znechutili. Boj proti rasizmu vo futbale prebieha prostredníctvom rôznych kampaní, no pozitívne výsledky prichádzajú veľmi pomaly. Nechutné je najmä pomyslenie, že na Keana či Sterlinga rasisticky útočili vlastní krajania.

Trpezlivosť už došla ľavému obrancovi Tottenhamu či Anglicka Dannymu Roseovi. Dvadsaťosemročný futbalista s dvadsiatimi šiestimi štartami v národnom drese po stredajšom ligovom víťazstve nad Crystal Palace vyhlásil: „Mám toho dosť. Mám pred sebou ešte päť alebo šesť rokov futbalovej kariéry. Keď vidím, čo sa momentálne deje, neviem sa dočkať konca. Vo futbale je momentálne veľmi veľa politiky a iných aspektov. Všetko okolo rasizmu vo futbale je smutné, no čo čakať, keď krajiny za podobné prejavy dostanú pokutu v takej sume, čo ja miniem za jeden večer v nočnom Londýne? Keď tresty nie sú dostatočné, nemožno sa diviť, že problém pretrváva...“

Rodák z Doncastru s jamajskou krvou Danny Rose poukázal na absurdnosť pokút za prejavy rasizmu na príklade svojho trénera v Tottenhame Mauricia Pochettina. Argentínsky kouč sa po februárovej prehre na pôde Burnley vyrútil po poslednom hvizde na rozhodcu Mikea Deana a konfrontoval ho s otázkami na niekoľko sporných verdiktov. „Pochettino dostal za svoje správanie dištanc na dva zápasy. No krajina dostane za prejavy rasizmu svojich fanúšikov malinkú finančnú pokutu. Je to fraška. Pokiaľ nezačnú padať tvrdé tresty, nič sa na súčasnom stave nezmení,“ cituje Sky Sports Rosea, ktorý v kvalifikácii na ME 2020 odohral v Podgorici celých deväťdesiat minút. Angličania zvíťazili v Čiernej Hore 5:1, predtým v marcovom asociačnom termíne strestali Čechov 5:0. Rose priznal, že po zápase na Balkáne nechcel po dvoch výborných výkonoch Albiónu strhnúť pozornosť na seba a rasistickú tému, no zároveň ju nemohol ignorovať.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Anglicko - Premier League

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia