spravy.sk spravy.sk

Po boku Hamšíka v Neapole si chcel plniť sny. Zmenili sa v nočnú moru
zdroj: Jonathan de Guzmán v drese SSC Neapol. (Neapol-twitter)

Po boku Hamšíka v Neapole si chcel plniť sny. Zmenili sa v nočnú moru

Keď mal dvadsať rokov, dohodol sa na podmienkach zmluvy s Manchestrom City. Feyenoord však o prestupovej čiastke vyjednával dovtedy, až v roku 2008 ešte len rodiaci sa anglický gigant stratil záujem. Kanadský rodák Jonathan de Guzmán (31) sa o štyri roky cez Mallorcu a Villarreal predsa dostal do Premier League. S waleskou Swansea v prvej sezóne získal ligový pohár a zahral si Európsku ligu. V lete 2014 bol na vrchole. Holandskej reprezentácii pod vedením Louisa van Gaala pomohol k bronzu na majstrovstvách sveta v Brazílii, záujem o pracovitého stredopoliara s dobrou rozohrávkou bol v tom čase obrovský. Získal ho Neapol, kde podpísal zmluvu na štyri roky a mal vytvoriť stredovú väzbu so slovenským kapitánom Marekom Hamšíkom. Príbeh De Guzmána pod Vezuvom sa však vyvíjal inak.

Úvod v Taliansku mu vyšiel. V lige začínal z lavičky, no v Európskej lige si postupne vyslúžil viac priestoru. V skupine nastúpil aj na Pasienkoch proti Slovanu Bratislava, Bernu nasúkal v domácom zápase hetrik. Od konca novembra do začiatku apríla nastupoval v Neapole viac-menej pravidelne v základnej zostave.

Jonathan de Guzmán oslavuje s Nathanom Dyerom triumf v anglickom ligovom pohári so Swansea. (tasr/ap)

Spochybňoval signály svojho tela

Vtedajší tréner SSC Rafa Benítez na šikovného Holanďana vsádzal, no v marci 2015 sa De Guzmán začal sťažovať na bolesti v brušnej časti. Klubový lekár Alfonso De Nicola zmenil hráčovi stravu a odporučil mu pokoj. Problémy však pretrvávali, Benítez poslal De Guzmána za iným lekárom. To klub na radu De Nicolu zamietol. De Guzmán bol na tréningoch polovičný, v klube sa domnievali, že svoje zdravotné problémy predstiera.

„Mohol som chodiť, no nedokázal som naplno behať alebo strieľať. V klube mi neverili, že mám problém. Tvrdili, že som v poriadku. Opakovali to tak často, až som začal spochybňovať signály vlastného tela,“ vrátil sa De Guzmán k ťaživému obdobiu v rozhovore pre Volkskrant. Záver sezóny 2014/15 Holanďan vynechal, v lete prišli do klubu tréner Maurizio Sarri a športový riaditeľ Cristiano Giuntoli. Situácia sa však ešte zhoršila.

Jonathan de Guzmán (v dolnom rade druhý sprava) ako člen bronzového tímu Holandska na MS 2014. (tasr/ap)

Čo si mi to do pekla urobil?

Klub sa chcel Jonathana de Guzmána zbaviť. Hráč začal riešiť pôsobenie v Premier League, kde mal dobré meno. Trval však na tom, že pred odchodom potrebuje znovu nabrať kondíciu. To sa riaditeľovi Giuntolimu nepáčilo. „Bol veľmi nervózny a prostredníctvom asistenta mi odkázal, že ak neodídem, moja kariéra v Neapole stroskotá a viac si za klub nezahrám,“ prezradil De Guzmán. Prestupové leto 2015 prepásol, chcel sa vrátiť do tréningového procesu a nabrať fyzičku pred zimným odchodom. Hneď 1. septembra však narazil na naštvaného Giuntoliho.

„Bol som v šatni, keď prišiel Giuntoli. Nazval ma ,sra*kou´ a vytiahol ma do hráčskeho salónika. Vraj som mu sľúbil, že v lete odídem z klubu. To bola lož. Následne ma udrel do tváre. To ma naštartovalo, začali sme sa biť, lietali stoličky. Spoluhráč Zúniga skočil medzi nás a musel nás rozdeliť. Povedal mi, aby som si zbalil veci a išiel domov,“ opísal šialenú scénu De Guzmán a dodal: „Cestou som narazil na klubového lekára a pýtal som sa ho: ,Čo si mi to do pekla urobil? Nie som v poriadku tvojou vinou!´ Kondičný tréner mi nasledujúci deň oznámil, že odteraz môžem len osamote vyklusávať okolo tréningového ihriska.“

Jonathan de Guzmán po príchode do Neapolu. (Neapol-twitter)

Máte pruh, potrebujete operáciu

Jonathan de Guzmán uviazol. Klub viac o neho nestál a nemohol ani odísť. „Snažil som sa kontaktovať prezidenta Aurelia De Laurentiisa, no neodpovedal. Jeho syn Edoardo, s ktorým som mal rok predtým dobrý vzťah, mi povedal: ,Nikam nejdeš, takže zostaneš tu a pre nás si mŕtvy.´ Spoluhráči mi taktiež nepomohli a keď sa i pokúsili, klub ich kritizoval.“ De Guzmán štyri mesiace žobronil o názor iného odborníka. Keď mu to klub konečne umožnil, dánskemu špecialistovi Perovi Holmichovi stačilo desať minút. „Máte pruh. Potrebujete operáciu a budete v poriadku,“ znela diagnóza, ktorú lekár SSC De Nicola odmietol.

V januári, po šiestich mesiacoch bez aktivity, odišiel De Guzmán na hosťovanie do Carpi a hneď v prvý deň v novom klube absolvoval operáciu v Mníchove. „Bolesť rýchlo ustúpila, no moje telo bolo tak slabé, že som sa potácal od jedného zranenia k druhému,“ ohliadol sa späť De Guzmán, ktorý sa do kondície dostal až počas hosťovania v Chieve v nasledujúcej sezóne. V lete 2017 konečne natrvalo opustil Neapol a odišiel do nemeckého Eintrachtu Frankfurt. Tu v minulej sezóne získal Nemecký pohár. Momentálne už 31-ročný stredopoliar pokračuje v Eintrachte a klubu pomáha v tohtosezónnom boji o postup do Ligy majstrov aj v ťažení v Európskej lige.

Jonathan de Guzmán (v červenom) hráva už druhú sezónu za Eintracht Frankfurt. (tasr/ap)

Futbal je biznis a biznis je tvrdý

„Všetko v Neapole od fanúšikov po infraštruktúru bolo na špičkovej úrovni. Všetko až na pár mužov. Futbal je biznis a biznis je tvrdý. Ja tomu rozumiem, no spôsob, akým so mnou v Neapole zaobchádzali, bol nehumánny,“ tvrdil v novembri minulého roka De Guzmán a dodal: „Neapol bol temnou kapitolou môjho života. Futbal však naďalej milujem. Natoľko, že som v 28 rokoch šesť mesiacov každý deň klusal okolo prázdneho tréningového ihriska. Sú futbalisti, ktorí sú vo svojom vnútri zlomení. Aj keď navonok nič nevidíte. Týmto rozhovorom temnú kapitolu uzavieram. Kluby majú svoj spôsob komunikácie, toto je môj.“ De Volkskrant po vydaní rozhovoru kontaktoval Neapol so žiadosťou o reakciu, no klub odmietol príbeh Jonathana de Guzmána komentovať.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Taliansko - Serie A

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia