spravy.sk spravy.sk

Prestrelka s Grékmi v znamení mladosti, útočnej sily i chýb v obrane
zdroj: TASR

Prestrelka s Grékmi v znamení mladosti, útočnej sily i chýb v obrane

Prvý duel slovenskej dvadsaťjednotky v tomto roku na domácej pôde dopadol dobre. „Sokolíci“ pod vedením Adriána Guľu zdolali svojich gréckych rovesníkov hokejovo 4:3. Sedem gólov v jednom futbalovom zápase fanúšikov i ofenzívne ladeného trénera Slovenska potešilo. Na druhej strane aj ukázalo, na čom musia mladíci s dvojkrížom na hrudi popracovať.

Adrián Guľa je známy tým, že razí teóriu „radšej vyhrať 4:3, akoby mal zápas skončiť 0:0“. V piatok večer sa to jeho reprezentačným zverencom podarilo naplniť do bodky, keď práve týmto výsledkom zdolali mladých Helénov. V zaujímavom zápase nebola núdza o pekné gólové momenty aj ofenzívne situácie. „Bol to zaujímavý a atraktívny zápas so zaujímavými hráčmi na ploche v oboch tímoch. Mali sme úžasný vstup do zápasu, boli sme aktívni a draví a súpera sme perfektne otvorili. Ukázalo sa však, že na tejto úrovni nemôžete dať nohu z plynu dole a v celistvosti obrany celého tímu máme na čom pracovať. Prvý polčas bol z môjho pohľadu veľmi silný, v druhej časti sme chceli streliť rozdielový gól, na čo sme mali niekoľko možností, ale nepodarilo sa nám to a súper takmer z ničoho vyrovnal. Pre nás trénerov bolo výborné vidieť, ako chalani reagujú, keď súper vyrovná z 1:3 na 3:3. Reagovali správne, aj striedajúci hráči mali vysokú kvalitu a vôľu a dokázali zápas v závere zlomiť. Bol to veľmi poučný zápas s vynikajúcim súperom a perfektná previerka na to, aby sme mohli s chlapcami pokračovať v začatej práci,“ zhodnotil Adrián Guľa výkon svojich zverencov.

Adrián Guľa (nominácia)
SFZ

Popracujú na vyvážení

Kouč dvadsaťjednotky sa na žilinský štadión, kde pôsobil predtým ako klubový tréner MŠK Žilina, vrátil ako lodivod tímu po prvý raz. jeho návrat bol víťazný, z čoho sa úprimne tešil. „Potešujúce je aj to, že máme talentovaných chlapcov, ktorí dokážu hrať ofenzívne a otvorene, na druhej strane musíme popracovať na vyvážení ofenzívnej a defenzívnej zložky, pretože práve tá druhá bude rozhodovať o tom, či budeme v kvalifikácii úspešní. Je dobré, že sa nám to ukázalo v prípravnom dueli, ale je cenné aj to, že chlapci majú ofenzívnu silu a je predpoklad, že zápasy budú lámať, aj keď inkasujú gól,“ dodal kouč slovenských „sokolíkov“.

Gólostroj začal najmladší v zápase

Na prípravné zápasy s gréckymi rovesníkmi a nórskou dvadsiatkou nominoval Guľa zaujímavý a veľmi mladý tím. Prím v ňom hrajú hráči z domácej najvyššej súťaže, až trinásť ich je v tínedžerskom veku, dvaja sú prvým rokom dospelí a dvaja dokonca ešte len sedemnásťroční. Práve jeden z nich, najmladší hráč v nominácii Slovenska, v základnej zostave i v celom zápase, ešte len 17-ročný stredopoliar druholigového rakúskeho FC Liefering, Peter Pokorný, otvoril už v 91. sekunde skóre zápasu. „V prvom rade chcem poďakovať trénerovi za šancu hrať od začiatku a aj tímu za odvedenú prácu v tomto zápase. Myslím, že sme začali celkom slušne, dali sme dva rýchle góly. Potom neviem, či sme zaspali, alebo sme si mysleli, že to pôjde ľahko a inkasovali sme. Opäť sme sa však zdvihli a celkovo sme odohrali kvalitný zápas s kvalitným súperom,“ povedal talentovaný mladík.

Okrem svojho prvého reprezentačného gólu, ktorý strelil gréckemu brankárovi Siampanisovi, ukázal aj viacero pekných akcií. „Snažili sme plniť pokyny trénera, ktoré nám dal pred zápasom a na ktorých sme pracovali počas týždňa v príprave. Bohužiaľ, niekedy nám to nevyšlo, stali sa aj chyby, po ktorých sme inkasovali, ale chyby sa stávajú a treba sa z nich poučiť a ísť ďalej. Zápas nám ukázal, že máme veľkú kvalitu smerom dopredu, ale aj slabiny vzadu a na to si musíme dať do budúcna pozor,“ zhodnotil Pokorný, ktorý môže byť do budúcna veľmi zaujímavým hráčom. Tempo hry v reprezentácii zvládal bez väčších problémov. „Mužská druhá liga v Rakúsku má takmer podobné tempo ako reprezentácia na tejto úrovni, takže som s tým nemal žiadne problémy,“ dodal Peter Pokorný.

Matej Oravec (FK Železiarne Podbrezová)
zpfutbal.sk

Prestup do Podbrezovej hodnotí kladne

Gólovo zápas rozhodol aj uzavrel stopér Matej Oravec, ktorý patrí v Guľovom výbere, naopak, k jedným z najstarších i najskúsenejších hráčov. „Každý gól v reprezentácii teší, ak je navyše aj víťazným, je to niečo neopísateľné. Som rád predovšetkým za víťazstvo, či som dal gól ja, alebo niekto iný, je nepodstatné,“ povedal hráč s 13-tkou na drese, ktorá je preňho šťastnou.

Ešte minulý rok bol obrancom majstrovskej Trnavy. V jej drese sa tešil zo slovenského titulu, ale aj z rozprávkovej jazdy pohárovou Európou, počas ktorej strelil jediný a navyše víťazný gól do siete Anderlechtu Brusel. V zime prestúpil do Podbrezovej, kde sa pod vedením trénera Vladimíra Veselého tvorí zaujímavý tím zložený prevažne z mladých hráčov. Prihliadol na to pri nominácii aj tréner Adrián Guľa a na trávniku sa okrem Oravca predstavil proti Grékom v základe aj brankár Martin Vantruba a od 72. minúty aj ďalší stopér Jozef Špyrka.

Oravec priznal, že momentálne prežíva vynikajúce futbalové časy. „Som rád, že mám lepšie futbalové obdobie. Prestup do Podbrezovej hodnotím kladne, zatiaľ je tam všetko super. Potešila ma aj nominácia do dvadsaťjednotky, hral som v základe a strelil aj víťazný gól. Trochu však mrzia tri inkasované góly od Grékov. Už jeden či dva by boli veľa, nieto ešte tri. Boli dosť zbytočné, akoby sme sa uspokojili za stavu 3:1 a mysleli si, že už máme zápas vyhratý. Súpera sme možno podcenili, pritom sme vedeli, že grécka dvadsaťjednotka nehrá tak defenzívne, ako ich seniorská reprezentácia. Zbytočne sme si to skomplikovali, ale som rád, že sme to nakoniec uhrali do víťazstva,“ doplnil Matej Oravec.

Vladimír Majdan debutoval v drese MŠK v najvyššej súťaži.
Vladimír Majdan debutoval v drese MŠK v najvyššej súťaži. (MŠK Žilina/Ján Mintál)

Žilinský objav jari s ďalším debutom doma

Kým Oravec zažíva rozprávkovú sezónu, pravý obranca MŠK Žilina, Vladimír Majdan, rozprávkovú futbalovú jar. Ešte začiatkom februára o ňom málokto vedel, ale v klube dostal šancu, chytil sa jej všetkými desiatimi a odmenou mu je zatiaľ plná jarná minutáž v celkovo siedmich zápasoch. Onedlho 20-ročný odchovanec Žiliny nastúpil po ligovom debute na domovskom štadióne na tom istom trávniku aj na svoj prvý zápas v dvadsaťjednotke a okorenil ho dobrým výkonom a opäť úspešným výsledkom. „Som rád, že som dostal možnosť byť v reprezentácii a navyše v nej debutovať na domovskom štadióne. Je to pre mňa veľká pocta. Jar mám zatiaľ veľmi vydarenú, v Žiline máme úspešnú šnúru a budem rád, ak v nej budeme pokračovať aj v reprezentácii,“ prezradil Vladimír Majdan, ktorý bude musieť za svoj debut v dvadsaťjednotke zaplatiť prískočné. „Presnú sumu nebudem prezrádzať, ale zaplatiť budem musieť. Či budem musieť platiť za debut aj v klubovej šatni, o tom zatiaľ neviem,“ doplnil s úsmevom Majdan.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: U21

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia