spravy.sk spravy.sk

Hapal namaľoval obranu na žlto-zeleno, Pekarík: Akoby s nami Vavro hral už roky
zdroj: Jozef Bedej

Hapal namaľoval obranu na žlto-zeleno, Pekarík: Akoby s nami Vavro hral už roky

Defenzíva slovenskej futbalovej reprezentácie sa odela do žlto-zelena, pätoro bývalých hráčov MŠK Žilina vytvorilo nepriechodnú obrannú stenu a aj vďaka ich skvelému výkonu Slovensko zdolalo na úvod kvalifikácie maďarského rivala 2:0.

Absolútnym nováčikom v zostave bol stopér Denis Vavro, ktorý naskočil na pozícii doterajšieho kapitána Martina Škrtela. Ten sa mesiac pred zápasom náhle rozhodol ukončiť reprezentačnú kariéru. Náramne som si to užil, sú to pre mňa neopísateľné momenty. Prvý kvalifikačný duel a hneď víťazný, navyše na domácej pôde. Prvých päť, možno desať minút som bol v strese, ale pomohli mi spoluhráči aj diváci, ktorí mi hneď tlieskali, keď mi niečo vyšlo. To ma nakoplo,“ povedal po zápase Denis Vavro, ktorý po boku Milana Škriniara hrával aj v klube či mládežníckej reprezentácii. „Akurát sme si so Škrinkom hovorili, že keď sme spolu hrali prvýkrát v dvadsaťjednotke, tak nám to nevyšlo. Teraz sme si to napravili. Veľa sme sa rozprávali pred zápasom, počas neho i po ňom. Verím, že nám to tak spolu bude fungovať aj naďalej,“ dodal obranca dánskeho FC Kodaň.

Spoluprácu s novým spoluhráčom si pochvaľoval aj pravý bek Peter Pekarík. Jeden z najskúsenejších hráčov nášho výberu mal po boku absolútneho nováčika, avšak na ihrisku si rozumeli. „Denis to zvládol veľmi dobre, akoby s nami hral už niekoľko rokov. Nebolo z jeho strany cítiť žiadnu nervozitu. Je to sebavedomý hráč, ktorý hráva pravidelne vo veľkom klube a formu si doviedol do reprezentácie,“ zhodnotil výkon reprezentačného benjamínka Peter Pekarík, ktorého zdupľoval aj skúsenejší stopérsky kolega Milan Škriniar: „Nevybavujem si žiadnu vyloženú šancu súpera, len nejakú strelu z diaľky, ktorú skvele chytil Maťo Dúbravka, či pár pološancí. Ale vždy je čo zlepšovať. Ja som už pred zápasom hovoril, že pokiaľ to tréner poskladá takto, potom by nemal hroziť žiadny problém. Poznáme sa s Denisom už zo Žiliny či mládežníckej reprezentácie. Nepovažujem sa za nejakého lídra, podľa mňa je dôležité, aby nám to fungovalo všetkým spolu.“ 

Slovensko radosť
„Keď nadviažeme na futbalovosť a agresivitu z tohto duelu, to by mohlo fungovať aj vo Walese,“ myslí si Milan Škriniar. (foto: Jozef Bedej)

Excelentný výkon hodný uznania však odviedol aj Pekarík, ktorý sa len čerstvo dostal zo sérií viacerých zranení. Po problémoch s kolenom či ramenom ho naposledy zradil lýtkový sval. Očividne sa však už zo všetkého dostal. „Som za tento zápas vďačný, posledný na takejto úrovni som hral koncom decembra v Bundeslige a v plnom tréningovom zaťažení som len dva týždne. Sám som bol prekvapený, že sily vydržali celých deväťdesiat minút. Cítil som sa dobre a verím, že aj do ďalšieho zápasu proti Walesu budem podobne pripravený, povedal s úsmevom jeden z našich najlepších hráčov, ktorý mohol v absolútnom závere dokonca skórovať, stál však v ofsajde. „Priznám sa, spočiatku som sa aj z gólu tešil, ale hneď som sa radšej pozrel na postranného a ten už mal zástavku hore. Škoda, po tom všetkom by to pre mňa bola čerešnička na torte,“ dodal Pekarík.

Na začiatku predchádzajúcej kvalifikácie bola reprezentačná partia rozhodená rôznymi vplyvmi, čo sa podpísalo na výkonoch i výsledkoch a body nám napokon v závere chýbali. „Do bodky sa naplnili očakávania, Maďari nás napádali vysoko a agresívne. V prvom polčase sme s tým trochu mali problémy, ale gól Ondreja Dudu nám pomohol. Museli to viac otvoriť, čo nám vyhovovalo,“ zhrnul svoj pohľad na zápas Pekarík. „Vyrovnali sme sa im v agresivite a odviedli dobrý výkon. Do prvého gólu ešte Maďari vzdorovali, poctivo bránili, potom sa počet našich šancí zvyšoval. Vstup do kvalifikácie je veľmi dôležitý, som rád, že sme mohli našich fanúšikov potešiť výhrou za skvelú atmosféru,“ odkázal Škriniar, ktorý sa počas celého zápasu dostával do konfliktov s útočníkom hostí Ádámom Szalaiom. „Avizovali sme rozhodcovi, že síce je útočník veľký a silný, no veľmi rád a ochotne padá na zem, čo mu rozhodca často žral. Ale to už patrí k futbalu.“

Denis Vavro o fanúšikoch Maďarska: „Bolo ich trochu počuť, ale druhým gólom sme ich schladili. Potom prestali.“

Ešte pred pár mesiacmi sa tréner Ján Kozák obával z prevahy Žilinčanov na zväze. Hovoril, že čoskoro budú môcť premaľovať budovu na žlto-zeleno. Šošoni už po pár mesiacoch absolútne ovládli obranu áčkovej reprezentácie, čo nám ale pomohlo k prvej kvalifikačnej výhre. „Je super, že nás všetkých futbalovo vychoval jeden klub, Žilina. Je to vizitka pre klub a jasný obraz toho, že sa futbal v tomto meste robí naozaj dobre,“ poznamenal Škriniar. Najskúsenejším Žilinčanom bol Peter Pekarík (2005 – 2009), nasledoval brankár Martin Dúbravka (2008 – 2013) a obrancovia, ktorí len nedávno opustili žilinský trávnik Milan Škriniar (2012 – 2016), Denis Vavro (2013 – 2017) a Dávid Hancko (2016 – 2018). „Vôbec mi to neprišlo na um, až po zápase mi to chalani povedali. Teší ma to, osobne mám na Žilinu krásne spomienky. Vidno, že sa hráči, ktorí tam pôsobili, dostali do skvelých klubov,“ uzavrel uznanlivo Pekarík.

Kvalifikácia EURO 2020: Slovensko - Maďarsko (21. marec 2019) (35 obrázkov v galérii)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: EURO 2020

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: EURO 2020

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia