spravy.sk spravy.sk

Slovenskí mladíci v príprave proti Grékom a Nórom. Guľa: Záležať bude na nás
zdroj: TASR

Slovenskí mladíci v príprave proti Grékom a Nórom. Guľa: Záležať bude na nás

Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov sa pred štartom kvalifikácie ME 2021 otestujú v marci v dvojzápase s rovesníkmi z Grécka a Nórska. Tréner Adrián Guľa má k dispozícii 24 hráčov na prípravné stretnutia s Gréckom 21 (v piatok 22. marca v Žiline, 17.00 h.) a Nórskom 20 (v utorok 26. marca v Dunajskej Strede, 17.00).

Z pôvodnej nominácie vypadol zranený Milan Kvocera z AS Trenčín, ktorého nahradil Adam Brenkus z Ružomberku. "S Grékmi sa chalani stretli ešte pod vedením Pavla Hapala, vychádzame aj z týchto zápasov. Pre nás je najpodstatnejšia ale naša filozofia, zamerať sa na vlastné stránky a tie posúvať hore. Nórska dvadsiatka sa chystá na majstrovstvá sveta, bude to veľmi kvalitný súper. Najväčšie ťažisko však je, ako sa budeme prezentovať my," povedal Guľa.   

Adrián Guľa (nominácia)
Guľa vložil v príprave dôveru aj do mnohých tínedžerov. (foto: SFZ)

Slováci začnú kvalifikáciu ME v Maďarsku a Slovinsku až v septembri. V 2. skupine sa stretnú s Francúzskom, Švajčiarskom, Gruzínskom, Azerbajdžanom a Lichtenštajnskom. Boje o postup na finálový turnaj začnú v Azerbajdžane 6. septembra a zakončia v októbri budúceho roku vo Francúzsku. Dobrou správou pre nich je nedávne potvrdenie zmeny počtu účastníkov na ME 2021 z 12 na 16.   

Prvotný postupový kľúč prideľoval miestenky nasledovne: dve boli pre usporiadateľské krajiny, deväť pre víťazov kvalifikačných skupín a jedna pre výber, ktorý si vybojuje postup z baráže. Po novom sa na záverečnom turnaji predstavia: dvaja usporiadatelia, deviati víťazi kvalifikačných skupín, najlepší výber z druhého miesta a o zvyšné štyri miestenky zabojujú reprezentácie, ktoré v skupinách skončili na druhých miestach. Tých bude osem, vytvoria dvojice a lepší postúpi na ME.   

"Nie je to iba o príležitosti pre Slovensko, ale pre všetky krajiny. Naozaj, pôvodný kľúč bol veľmi krutý. Tlak vychádzal od všetkých reprezentácií. Uplynulé majstrovstvá Európy potvrdili, že boli na vysokej úrovni a poukázali na to, že by bolo dobré, keby sa ešte rozšírili. Divácky záujem o turnaj bol značný a aj hráčska kvalita bola vysoká. My sme radi, že sa formát mení. Chlapci to motivačne privítali," zareagoval pre futbalsfz.sk tréner "sokolíkov".

Odporúčame

Najnovšie z ligy: EURO U-21 - 2021

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: U21

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia