spravy.sk spravy.sk

Na Slovensku sa chystá špeciálny projekt pre mladých futbalistov. Hamšík: Najdôležitejšia je motivácia
zdroj: TASR

Na Slovensku sa chystá špeciálny projekt pre mladých futbalistov. Hamšík: Najdôležitejšia je motivácia

V nedeľu, počas prvého dňa reprezentačného zrazu pred štartom nového kvalifikačného cyklu, sa slovenský reprezentant Marek Hamšík postavil pred novinárov ako tvár nového projektu pre mladých futbalistov na Slovensku. Zastrešovať ho bude Slovenský futbalový zväz (SFZ) a prebiehať má vo viac ako tridsiatich kluboch, portál ProFutbal.sk bude patriť medzi hlavných mediálnych partnerov.

Systém „ProFútbol Analytics“ bol vyvinutý pred niekoľkými rokmi v Španielsku, pred časom ho začali využívať aj v susednej Českej republike. V roku 2019 prichádza aj na Slovensko, v priebehu najbližších dvoch rokov prejdú touto skúškou opakovane stovky mladých hráčov vo veku od 10 do 15 rokov v tridsiatich štyroch rôznych kluboch pod Tatrami. „Tento systém dokáže presne a objektívne ukázať fyzickú a technickú pripravenosť jednotlivých hráčov. Najväčšia hodnota softvéru spočíva v porovnávaní, aktuálne totiž disponujeme tridsiatimi tisícmi rôznych dát. Testy si totiž už dnes robieva každý klub, no nedostane sa k výsledkom ostatných, na medzinárodnej úrovni už vôbec nie,“ vysvetľuje zmysel systému Martin Mulač, konateľ spoločnosti Sport&Compare z. s., ktorá projekt zastrešuje.

Testy prebiehajú s loptou (technicko-taktické – teda vedenie lopty, presnosť prihrávky či strely, žonglovanie) i bez lopty (pohybové schopnosti, napríklad odrazová sila, výbušnosť, vytrvalosť). Podľa výsledkov je možné hráča porovnať s ostatnými hráčmi v rovnakej kategórii i hráčmi príslušnej vekovej kategórie v rámci Európy. „Najdôležitejší faktor, pre ktorý som sa do toho rozhodol ísť, je motivácia detí. Sám to vidím na svojom synovi. Pre mňa nie je podstatné či je lepší ako jeho spoluhráč či niekto iný v Česku alebo Španielsku, ale aby dosiahol najväčší progres. Preto budeme odmeňovať hráčov, prípadne kluby, kde uvidíme najvyšší progres,“ reagoval zástupca projektu pre Slovensko Peter Ďuriš, bývalý ligový futbalista za Trenčín, Trnavu či Myjavu.

Peter Ďuriš
Špeciálnym faktorom pre slovenský systém testovania má byť motivácia. Ohodnotení nebudú najlepší hráči, ale tí s najväčším progresom. (foto: TASR)

Výstupom z daných testov, ktoré hráč absolvuje spravidla dvakrát za rok, je futbalové vysvedčenie, kde má jednoznačné číselné výsledky z jednotlivých testovaní a porovnanie s predchádzajúcimi testami. Projekt zaujal aj legendárneho slovenského futbalistu Mareka Hamšíka, ktorý sa stal zároveň jeho ambasádorom. „Pre dieťa je dobré, že dostane akési vysvedčenie, akoby bolo v škole. Človek sa vždy chce zlepšovať a na testoch jasne uvidí, v čom môže rásť, respektíve ako napreduje. Môže byť hráč, ktorý vyniká v rýchlosti, ale zaostáva v technike, tým pádom je preňho dobré, rovnako aj pre jeho rodiča, že zistí, čo mu chýba a čo má zlepšovať,“ povedal z pohľadu hráča Marek Hamšík.

Komunikácia so Slovenským futbalovým zväzom trvala viac ako polroka, napokon sa dostala až pod krídla bývalého asistenta pri slovenskej futbalovej reprezentácii Štefana Tarkoviča, ktorý aktuálne na zväze zastáva funkciu technického riaditeľa. „Na Slovensku testujeme mladých hráčov pravidelne, avšak náš problém je pracovať s danými dátami. Nemáme nástroj ako efektívne a cielene analyzovať získané dáta tak, aby sme ich zmysluplne využili. Tento nástroj nám prinesie objektívne informácie, vďaka ktorým vieme porovnať našich hráčov s Európou a svetom; vieme zmerať úroveň jednotlivých hráčov z pohľadu individuálnych predpokladov, čím následne môžeme vytvoriť profil hráča pre danú vekovú kategóriu a následne aj pre hráčsku funkciu,“ vysvetlil na záver Tarkovič.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Mládež

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia