spravy.sk spravy.sk

Trpký koniec košickej rozprávky
zdroj: jäzva

Trpký koniec košickej rozprávky

Pohárové súťaže často prinášajú prekvapenia a príbehy, na ktoré sa spomína i po niekoľkých rokoch. O jeden taký sa pokúsili aj futbalisti FC Košice. Ambiciózny treťoligista v Slovnaft Cup-e dokráčal až do štvrťfinále, keď v predošlej fáze vyradil druholigovú Dubnicu či prvoligové Zlaté Moravce. V Čermeli v stredu popoludní prívital súpera z kategórie najsilnejších, aktuálneho slovenského majstra FC Spartak Trnava.

Zápas v metropole východu veľa príležitostí nepriniesol, najväčšiu spálil tesne po zmene strán hosťujúci kapitán Erik Grendel, ktorý z prísne nariadeného pokutového kopu poslal loptu vysoko nad bránu Gejzu Pulena. Košičania sa v prvom rade zamerali na pevnú defenzívu, z ktorej sa snažili vyrážať do rýchlych protiútokov. Napriek tomu, že v ofenzíve majú viacero nebezpečných hráčov, Dobrivoja Rusova ohrozovali len sporadicky.

Nepridali čerešničku na torte

„Myslím si, že sme Trnave boli vyrovnaným súperom. Miestami sme boli aj lepší, miestami zasa prebrali iniciatívu hostia. Bol to naozaj vyrovnaný boj. Dali sme do  zápasu všetko. Keď Erik Grendel nepremenil pokutový kop, veril som, že to dotiahneme do zdarného konca. V závere sme mali dobrú príležitosť, žiaľ, gól nepadol,“ rozhovoril sa domáci špílmacher Kamil Karaš, ktorý od „andelov“ čakal väčší tlak a snahu o strelenie gólu v riadnom hracom čase: „Čakali sme, že nás zatlačia, boli sme na to pripravení. V istých fázach zápasu mali loptu viac na kopačkách, no celkovo si nemyslím, že by mali prevahu.“

Štvrťfinále Slovnaft Cup-u: FC Košice - FC Spartak Trnava (13. marec 2019) (64 obrázkov v galérii)

Košičania nevyužili ani sedemminútovú presilovku o jedného hráča, keď v 83. minúte putoval predčasne pod sprchy Rafael Tavares. Ten videl červenú kartu len po ôsmich minútach strávených na ihrisku, keď pred tým vystriedal Davida Depetrisa. Duel tak dospel do penaltového rozstrelu. A čo sa dialo v ňom, to si vyše 4-tisíc divákov možno nedokáže vysvetliť doteraz. 

V prvých dvoch sériách boli strelci stopercentní, presadili sa Dobias i Rizie na domácej a Janečka s Pekárkom na opačnej strane. Následne štyria exekútori zaváhali, gól z pokutového kopu nestrelili Košičania Vyshnevskyi a Karaš, ale ani Trnavčania Yilmaz a Sloboda. V piatej sérii bol úspešný domáci Pavúk i hosťujúci Grendel. Rozhodnutie priniesla šiesta séria, keď domáci Kis pokutový kop zahodil a Fabian Miesenboeck prekonal Pulena.

„Verili sme, že na penalty postúpime, no nevyšlo to. Sme veľmi smutní. Penalty sú buď - alebo. Žiaľ, zahodili sme ich dnes dosť. A to napriek tomu, že sme deň pred zápasom jedenástky trénovali. Každý jeden z nás sa chcel presadiť, no nezvládli sme to. Je to sklamanie. Ďakujeme ľuďom, že vytvorili takú krásnu atmosféru, povzbudzovali nás. Mrzí nás, že sme nepridali povestnú čerešničku na torte,“ pokrčil plecami Karaš, ktorý v rozstrele netrafil bránu. Košičanom tak už teraz nezostáva nič iné, ako na jar dotiahnuť do úspešného konca boj o postup do druhej ligy. „Pôjdeme od zápasu k zápasu, chceme pravidelne vyhrávať a postúpiť. Cieľ je jasný, urobíme pre to maximum,“ sľúbil 28-ročný odchovanec košického futbalu.

FC Košice - FC Spartak Trnava pred rozstrelom
Hráči FC Košice a Spartaka Trnava pred penaltovým rozstrelom (foto: jäzva)

Šťastie si vybrali v Hrabušiciach

Bezprostredne po zápase nebolo do reči trénerovi Košíc Miroslavovi Sovičovi. Bývalý slovenský reprezentant cítil, že jeho tím bol blízko k pohárovému prekvapeniu. Na tlačovej konferencii už ale ponúkol svoj pohľad na stretnutie. „Vždy som bol víťazný typ, keď som prišiel do kabíny a videl som tie sklonené hlavy a sklamanie, tak som smutný. Hrali sme však proti Trnave, úradujúcemu majstrovi a ligovému mužstvu. Ďakujem chlapcom za vynikajúci výkon, odviedli to, čo sme si povedali. Nemáme sa za čo hanbiť. Možno, keby sa k nám viac priklonilo šťastíčko, no asi sme si ho vybrali už v Hrabušiciach, kde sme postúpili po rozstrele. Život ide ďalej, máme pred sebou veľa roboty a jasné ciele, musíme sa na ne sústrediť,“ burcuje svoj tím 49-ročný kormidelník.

Niekdajší stredopoliar bol známy predovšetkým vycibrenou kopacou technikou, svojim zverencom ale zahodené pokutové kopy nevyčítal. „Terén nebol ideálny, je to iné, keď kopete penaltu na dobrom ihrisku, alebo na zlom teréne. Strelci to nemali jednoduché. Penalty sú však lotéria. Pred rozstrelom v Hrabušiciach sme jedenástky netrénovali a vyhrali sme, pred zápasom s Trnavou sme pokutové kopy nacvičovali a nepomohlo nám to,“ uzavrel Miroslav Sovič.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Slovnaft Cup

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Slovnaft cup

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia